
Naujausios

Poros virsmo šeima magija
Psichologė I. Drupienė sako, kad vaiko atsiradimas šeimoje yra pakankamai stresinis faktorius, ir į kurią pusę jis pakryps, labai priklauso nuo tėvų požiūrio, artimųjų pagalbos, taip pat ir jų dalyvavimo gimdyme, nuo pasiruošimo gimdymui, tėvystei.
"Vedame kursus visai šeimai. Labai gerai, kai tėtis supranta, ką daro. Pas mus kartais yra nuostata, kad tėtis uždirba pinigus, aprūpina materialiniais dalykais, o gimdymas – moters reikalas. Bet jeigu vyras nori aktyviai dalyvauti šeimos, vaiko gyvenime, tada ir kursus lanko, ir paskaitų klauso", – apie besikeičiantį požiūrį į tėvystę sako psichologė.
Pasak E. Bogužienės, dabar labai nedidelis procentas moterų gimdo vienos, tai yra be artimųjų pagalbos. Dažniausiai šalia moters būna vyras, gimsiančio vaikelio tėvas.
"Į artimųjų dalyvavimą gimdyme visų pirma turėtume žiūrėti kaip į pagalbą gimdančiai moteriai. Kad artimasis, kuris nusprendžia dalyvauti gimdymo procese, turėtų ateiti ne su nuostata "einu pažiūrėti, kaip ten viskas vyksta", o tam, kad padėtų mamai. Ir tų pagalbos priemonių yra visokiausių: nuo vandens stiklinės padavimo, pamasažavimo iki stipraus moralinio palaikymo, nes iškęsti skausmingus sąrėmius, neturint stipraus motyvatoriaus šalia, yra labai sudėtinga. Pagimdžiusios moterys dažnai pasako, kaip gerai, kad kartu buvo vyras", – sako akušerė ginekologė.
Pasak gydytojos, stengiamasi, kad gimdykloje moteris jaustųsi kaip namuose: ji gali atsinešti masažuoklių, jogos kilimėlį, nešiojamą kompiuterį ar planšetę, belaidę kolonėlę ir klausytis muzikos.
"Kai tarp dviejų žmonių būna meilė, užtenka mažų nematomų dalykų, kurie gali labai padėti. Tai ir yra tų dviejų žmonių, virstančių šeima, magija. Mėgaujiesi būdamas šalia ir galvoji, kaip pasisekė vaikui, kuris ateis pas tokius žmones", – sako E. Bogužienė.
Mitų dar yra
Visgi kai kuriems vyrams kyla įvairių baimių ir klaidingų įsitikinimų, todėl nenori dalyvauti gimdant.
"Neretai vyrai pasako, kad bijo eiti į gimdymą, nes bijo kraujo, bet kai pradedi kalbėtis, paaiškėja, kad bijo nesugebėti padėti savo moteriai palengvinti jos skausmo. Dažniausiai vyrai nori išspręsti visas problemas, apsaugoti savo artimą nuo kančios, tada aiškiname, kad nereikia to prisiimti asmeniškai, moteris susitvarkys, tiesiog pabūkit šalia, jūs neturit padaryti taip, kad moteriai neskaudėtų", – sako I. Drupienė.
"Yra toks mitas, kad jeigu vyras pamatys gimdančią moterį, jis nebenorės jos kaip moters. Bet, manau, jeigu yra tikri santykiai, tikras jausmas, vyras, pamatęs, per kokį skausmą ateina nauja gyvybė, moterį įsimyli visai kitu jausmu, ir santykiai pakyla į žymiai aukštesnį lygį. Todėl nereikia bijoti, o žiūrėti kaip į galimybę", – įsitikinusi E. Bogužienė.
Vieni vyrai būna su moterimi tik sąrėmių metu, o paties gimdymo metu išeina palaukti už durų, kiti būna ir gimdymo metu, laiko moterį už rankos, šluosto prakaitą, yra ir tokių, kurie nori matyti, kaip gimsta vaikas ir net nukirpti virkštelę bei suvystyti.
"Visi variantai yra geri, jeigu tinka tai šeimai. Blogiausia, ką tenka matyti, tai atsisėdusius artimuosius ir bežaidžiančius telefonu, kai moteris šalia kankinasi", – sako E. Bogužienė.
Ar pasitaiko, kad vyrai alpsta?
"Retai, bet būna. Iš karto pastebim, kada vyras persimaino, ir skubam suteikti pagalbą, kad nenugriūtų. Dažniausiai taip nutinka dėl įtampos, neišsimiegojimo, nepavalgymo", – sako gydytoja.
Pasak medikių, jeigu vyras dėl vienų ar kitų priežasčių nenori dalyvauti gimdyme, nereikia versti.
"Jeigu vyras negali prisiversti, jeigu jam baisu dėl savęs, tada sakom, neikit. Jūs tikrai būsite geras tėtis laukdamas namie ar už gimdyklos durų. Buvimas gimdyme nebūtinai sustiprina tėvystę. Yra puikių pavyzdžių, kai gimdyme nedalyvavę vyrai tampa puikiais tėčiais", – sako psichologė.
Kai artimieji virsta medikais
"Problemos su artimųjų dalyvavimu kyla tuomet, kai užuot buvę artimaisiais jie nusprendžia tapti medikais, kelia paniką ir ima vesti iš kantrybės moterį ir personalą", – sako E. Bogužienė.
Gimdymas kartais būna gana ilgas procesas, gali trukti ir 18 valandų, ir artimieji kartais praranda kantrybę.
"Panika pirmiausiai kenkia moteriai. Visada tokiais atvejais artimiesiems patariame nueiti pailsėti, pavalgyti, išgerti kavos, nes kai pervargsti, blaiviai nebevertini", – sako gydytoja.
Kartais gimdančią moterį palaiko draugė, sesuo ar giminaitė. Gana dažnai dalyvauti nori mamos ir anytos.
"Mes turime savo požiūrį į tai. Žinoma, gali dalyvauti, viskas priklauso nuo situacijos, bet mamoms matyti savo dukrų skausmą būna nepakeliamas stresas, jos daugiau užjaučia savo dukrą negu palaiko", – pastebi E. Bogužienė.
"Jeigu mama ar anyta nori dalyvauti gimdyme, siūlyčiau tam pasiruošti kursuose", – sako I. Drupienė.
Yra moterų, kurios nenori, kad gimdyme dalyvautų kas nors iš artimųjų.
"Tuomet mes tampame nerealia komanda. Mes, personalas, labai stengiamės, kad jos jaustų palaikymą, visada sakom, kokios jos puikios ir kokios šaunuolės", – sako E. Bogužienė.
Kai gimdyvė ir artimieji nesusidoroja su stresu, kartais tenka į pagalbą kviestis ir psichologę.
"Burtų lazdelės neturiu, kad pamojus viskas išsispręstų, bet galima padėti nurimti kvėpuojant, vizualizacijų pagalba, kur sąrėmį galima įsivaizduoti kaip bangą, o ne kažką gniuždančio, puolančio, draskančio. Nereikia bijoti sąrėmio, įsitempti. Tai – banga, kuri atneša vaikelį", – patarimais dalijasi psichologė.
Pasak E. Bogužienės, svarbiausia, kad ir mama, ir artimieji suprastų, jog ir jų, ir gimdyklos personalo tikslas yra vienas – kad ir mama jaustųsi gerai, ir kūdikis gimtų sveikas.
"Ligoninėje esame vienintelis skyrius, kuriame, išlydėdami namo, sakome: "Sugrįškite vėl!" – sako E. Bogužienė.
Problemos su artimųjų dalyvavimu kyla tuomet, kai užuot buvę artimaisiais jie nusprendžia tapti medikais, kelia paniką ir ima vesti iš kantrybės moterį ir personalą.

