
Naujausios
Kaip išsirinkti saugią mokyklinę kuprinę?
Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai artėjant mokslo metams primena, kad tarp mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos sutrikimų vyrauja regėjimo, laikysenos, virškinamojo trakto bei nervų sistemos sutrikimai. Viena iš dažniausiai pasitaikančių mokyklinių patologijų – laikysenos sutrikimai.
Specialistai perspėja, kad mažas fizinis aktyvumas, ilgas statiškas darbas prie kompiuterio, laiko leidimas minkštasuoliuose prie televizoriaus daro didžiulę žalą jaunam organizmui. Žmogaus stuburas išorės veiksniams jautriausias būna dviejų periodų metu: mergaitėms 4–6 metais (priešmokyklinukų bei pirmos klasės laikotarpiu) ir 12–14 metais (paauglystėje), o berniukams – 6–8 metais (pradinėse klasėse) ir 13–16 metais (paauglystėje).
Kuprinės svoris su mokykliniais reikmenimis neturi viršyti 10 procentų vaiko kūno svorio. Pradinių klasių mokiniams kuprinė be turinio turi sverti ne daugiau kaip 700 gramų, o vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip kilogramą. Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 procentų vaiko svorio, tai kritinė riba.
Kuprinė turi būti būtent mokyklinė, o ne sportinė ar turistinė. Kuprinės dalis, besiliečianti su vaiko nugara, privalo būti standesnė. Mokyklinė kuprinė turi būti su diržais ir rankenėle; diržai privalo būti ne trumpesni kaip 70 centimetrų, o jų ilgis reguliuojamas, diržų plotis prie viršutinės tvirtinimo vietos – 3,5–4 centimetrų. Kuprinę būtina nešioti ant abiejų pečių, apatinė kuprinės dalis neturėtų būti žemiau liemens – tai užtikrintų tolygų svorio pasiskirstymą ir vaiko pečių juosta mažiau nukentėtų. Sunkesnės mokymo priemonės turėtų būti dedamos į arčiau nugaros esantį skyrių.
„Šiaulių krašto“ inf.