
Naujausios
KAIP VYRESNIO AMŽIAUS ŽMONĖMS IŠVENGTI TRAUMŲ?
Žiemą čiuožyklomis virtę šaligatviai, apledėję laiptai, nebarstyti keliai – visa tai smarkiai padidina traumų riziką. Daugiau nei trečdalis vyresnio amžiaus – 65 metų ir vyresnių – žmonių patiria traumas. Jie priklauso didesnės rizikos grupei dėl sveikatos problemų ir ligų, kurios silpnina regėjimą, lėtina reakcijos laiką, tai pat pusiausvyrą ir koordinaciją.
Ne vienas vyresnio amžiaus žmogus, kaip liaudyje sakoma, pagauna zuikį, tačiau kai kuriems tos „gaudynės“ baigiasi ligoninės traumatologijos skyriuje. Dažniausios traumos, kurias patiria vyresnio amžiaus žmonės, yra rankos riešo sąnario sumušimai, patempimai, rankų kaulų išnirimai, stipinkaulio lūžiai, nes žmogus griūdamas remiasi ranka. Taip pat dažnai išnyra, skyla bei lūžta rankos kaulai – žastikaulis, stipinkaulis, alkūnkaulis.
Maždaug 1 iš 10 vyresnio amžiaus žmonių traumų baigiasi rimtais sužeidimais, tokiais kaip šlaunikaulio lūžiai, įvairūs minkštųjų audinių sužeidimai bei galvos traumos, kurioms prireikia ir operacijų. Sunkių traumų pasekmes žmonės jaučia visą gyvenimą.
Rizika nukristi lauke
Netvarkingos šaligatvio plytelės.
Laiptai be turėklų.
Laiptai su netvarkingais kraštais.
Blogas apšvietimas: per silpnas ar per stiprus (kai akina).
Sniegas, ledas ar drėgni lapai ant laiptų ar šaligatvio.
Ilgos pėsčiųjų perėjos be salelių.
Per mažai laiko pereiti gatvę (per trumpai dega žalia šviesoforo šviesa).
Pavojingas elgesys, didinantis tikimybę patirti traumas
Netinkama, nepatogi, slidžiais padais avalynė. Vaikščiojimas lauke, kai slidu.
Ilgų drabužių dėvėjimas.
Staigūs judesiai staigiai keliantis dažnai svaigsta galva, aptemsta akyse, reikia kreiptis į gydytoją.
Neapdairus vaistų, kurie veikia koordinaciją, slopina reakciją (raminamieji, migdomieji ir pan.), vartojimas.
Nesaikingas alkoholio vartojimas (iki pusiausvyros sutrikimų ar sveikos nuovokos praradimo).
Bandymas pasiekti sunkiai pasiekiamus daiktus, kai galima paprašyti kito žmogaus, kad paduotų.
Šiaulių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad apsaugoti save ir artimuosius galima imantis paprastų, bet veiksmingų priemonių:
Būtina įvertinti oro sąlygas, susiplanuoti savo darbus, jeigu lauke yra ypač slidu. Jei būtiniausių reikalų atidėti negalima, iš namų išeiti reikia bent 15–20 minučių anksčiau, kad būtų galima neskubėti arba pasirinkti nors ir ilgesnį, bet mažiau slidų kelią.
Avimos avalynės padai turi būti gruoblėti.
Yra batų aksesuarų, skirtų saugiam vaikščiojimui esant plikšalai. Tai tinkleliai su spygliais, kuriuos lengva užsidėti ir nusiimti, jie beveik nepastebimi ant batų, o nusiėmus užima nedaug vietos – galima laikyti kišenėje.
Prasidėjus šalčiams, moterims, norinčioms išvengti žiemos traumų, geriausia būtų visiškai atsisakyti aukštakulnių batų ir avėti batus žema pakulne.
Vilkėti judesių nevaržančius drabužius.
Tamsiu paros metu traumų slidžiose gatvėse pėstiesiems padeda išvengti atšvaitai. Juos seginčius pėsčiuosius vairuotojai pastebi anksčiau. Atšvaitas gali išgelbėti gyvybę, nes slidžiose gatvėse automobilio stabdymo kelias yra ilgesnis.
Reikia būti itin atsargiems prekybos centrų prieigose, nes ten dažniausiai būna labai slidu, atsargiai lipti laiptais, leistis į nuokalnes. Šiose vietose neretai virstama atgal ir sutrenkiama galva. Tokios traumos gali būti labai pavojingos.
Senjorams ar neįgaliesiems, besinaudojantiems lazda ar ramentais, ant jų reikia uždėti smailų antgalį.
Nešuliams geriau naudoti krepšius su ratukais, kad bent viena ranka būtų laisva ir galima būtų prisilaikyti turėklų. Dar geriau – kuprinė, kad abi rankos būtų laisvos ir būtų lengviau išlaikyti pusiausvyrą.
Lipdami laiptais niekada neskubėkite. Jei skundžiatės pusiausvyros sutrikimu, prašykite pagalbos.
Rekomenduojama visada turėti informacinę kortelę, kurioje būtų nurodyti šie duomenys (vardas, pavardė, telefono numeris su artimųjų kontaktais, ligos, kuriomis sergate).
Šiaulių rajono savivaldybės
visuomenės sveikatos biuras
Tel. +37067046753.
el. paštas: vsb.siauliuraj.stiprinimas@gmail.com
www.siauliurvsb.lt