
Naujausios
Kelmiškiai jau naudojasi druskų kambariu
Naujieji metai prasidėjo gera žinia kvėpavimo takų ligomis sergantiems kelmiškiams. Kelmės ligoninėje jie galės gauti vieną iš svarbiausių ir efektyviausių procedūrų – haloterapiją. Čia įrengtas druskų kambarys.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pirmieji pacientai – vaikai
Drsukų kambarys atidarytas sausio 2 -ąją. Atidaryme dalyvavo rajono meras, Rotary klubo atstovai.
Haloterapijos kamera, dažniausia vadinama druskų kambariu, įrengta ketvirtajame ligoninės korpuse, pusrūsyje, šalia laboratorijos.
Čia dirbanti slaugytoja Audronė Ramonė pasakoja jau turinti 16 pacientų, kurie naudojasi haloterapijos procedūra. Nemažai vaikų. Kadangi jie iš pradžių bijo vieni eiti į baltą, be langų patalpą, procedūrą nusiperka ir tėvai. Tėvams tai puikus atsipalaidavimo būdas.
Vaikai druskų kambaryje gali pažaisti tarsi smėlio dėžėje, nes čia pridėta kastuvėlių, kibirėlių, yra staleliai, arba pažiūrėti multiplikacinių filmukų. O tuo pačiu pakvėpuoti drsukomis ir pasigydyti kvėpavimo takus.
„Vaikai pirmą kartą į druskų kambarį įeina nenoriai, kai kurie verkia, o išeina laimingi. Kitą dieną jau įbėga patys, neraginami. Jeigu galėtų, būtų ilgiau negu pusvalandį“, – pasakoja A. Ramonė.
Skaugytoja džiaugiasi, jog jau pirmosiomis dienomis procedūra išpopuliarėjo. Norintys pasinaudoti paslauga skambina ir iš Kėdainių bei kitų rajonų. Nedaug ligoninių, kurios teikia reabilitacijos paslaugas, turi haloterapijos kamerą.
Iniciatyvą parodė rotariečiai
Ligoninės direktorė Benina Petrošiūtė įsitikinusi, jog druskų kambarys visą laiką bus reikalingas ir populiarus, nes nemažai indikacijų. Direktorė pasakoja, jog inciatyvą įrengti haloterapijos kamerą parodė rajono Rotarys klubas.
Liepos mėnesį, šio klubo prezidentė Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė paklausė, ar būtų galimybė ir ar atsirastų patalpa įrengti druskų kambarį. Sulaukę teigiamo atsakymo rotariečiai nusprendė prisidėti lėšomis prie kambario įkūrimo. Dalį lėšų skyrė kelmiškių globotojas ir draugas iš Vokietijos baronas Volfgangas von Štetenas. Jis ir Kelmės rotariečiai surinko 3000 eurų ir padovanojo ligoninei. Likusią sumą skyrė ligoninė.
Druskų kambario įrengimas kainavo apie 16 tūkstančių eurų. Brangiausias įrenginys – druskų purškimo mechanizmas. Tačiau haloterapijos kameros išlaikymas, pasak B. Petrošiūtės, kainuos nedaug, tik mokestis už elektrą ir vienas slaugytojos etato išlaikymas.
Druskų kambario sienos, lubos, grindys padengtos druskos sluoksniu. Per specialias angas į patalpą pučiamas sausas druskos aerozolis. Druska pasižymi priešuždegiminiu, bronchus atpalaiduojančiu, gleives skystinančiu, uždegimą mažinančiu poveikiu bei saugo kvėpavimo takus nuo infekcijų. Buvimas tokioje aplinkoje teigiamai veikia bendrą žmogaus savijautą, stiprina imunitetą.
Vienu metu haloterapijos kameroje gali būti 6 žmonės. Per dieną galima priimti 40 pacientų. Seanso trukmė vaikams – pusė valandos, suaugusiems – 45 minutės.
Haloterapija tinka ne visiems
Haloterapija – tai nemedikamentinis gydymas dirbtinai sukuriant druskų kasyklų mikroklimatą su pastovia temperatūra ir pastoviu oro drėgnumu. Druska gydomi ir suaugę, ir vaikai. Turintiems gydytojo siuntimą procedūra nemokama. Neturintiems siuntimo reikia mokėti.
Reikalingos mažiausiai 5 procedūros. Geriausia, kai druskos kambaryje apsilankoma 10 kartų. Per metus pakanka poros ciklų – po vieną pavasarį ir rudenį.
Druskų kameroje gydomos lėtinės kvėpavimo organų ligos (bronchinė astma, LOPL, lėtinis bronchitas ir kt.), ausų, nosies, gerklės susirgimai poūmėje stadijoje (sinusitas, faringitas, rinitas, alerginė sloga), odos (egzema, atopinis ir alerginis dermatitas, žvynelinė) ligos.
Ši procedūra tinka virusinių infekcijų ir peršalimo ligų, odos, alerginių susirgimų profilaktikai, kvėpavimo takų valymui nuo atmosferos užterštumo, tabako dūmų, vegetacinės nervų sistemos harmonizavimui, psichinės ir emocinės būklės gerinimui.
Tačiau haloterapija tinka ne visiems ligoniams ir ne visais atvejais. Haloterapija nerekomenduojama, kai yra aktyvus uždegiminis procesas, ūmus ligos periodas, kvėpavimo funkcijos nepakankamumas, sunkios eigos bronchinė astma, plaučių emfizema, sergama išemine širdies, onkologinėmis ligomis, arterine hipertenzija (II,III stadija), kai būna širdies ritmo sutrikimai, inkstų nepakankamumas, atvira tuberkuliozė.
Autorės nuotr.
Ligoninės direktorė Benina Petrošiūtė (dešinėje) ir slaugytoja Audronė Ramonė, dirbanti druskų kambaryje, sako, jog pirmieji pacientai labai patenkinti naująja paslauga.