
Naujausios
Kūdikiams šulinio vanduo gali atnešti mirtį
Dėl nitratais užteršto šulinio vandens kyla pavojus naujagimių ir kūdikių iki 6 mėnesių gyvybei. Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, kad šulinio vandenį ypač svarbu išsitirti pavasarį.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Įvyksta vidinis deguonies badas
Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos centro (ŠVSC) Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos Jūratės Karalevičienės, kūdikiams apsinuodijus nitratais, sutrinka jų organizmo aprūpinimas deguonimi.
„Nitratai, virtę nitritais, žmogaus organizme hemoglobiną, kuris aprūpina organizmą deguonimi, paverčia methemoglobinu. Vystosi vidinis deguonies badas“, – sakė J. Karalevičienė.
Kai methemoglobino koncentracija kraujyje pasiekia 10 procentų, pasireiškia klinikiniai methemoglobinemijos simptomai: kūdikį pradeda pykinti, jis vemia, dūsta, vystosi „mėlyno kūdikio“ sindromas – mėlynuoja oda bei gleivinės. „Laiku nesuteikus pagalbos, ištinka traukuliai, kūdikis gali mirti“, – apie pavojų įspėja gydytoja.
Pasitaiko atvejų, kai informacija apie nėščiąją ar kūdikį, vartojančius šulinio vandenį, teritorines visuomenės sveikatos priežiūros įstaigas pasiekia per vėlai, tik įtarus vaiko apsinuodijimą nitratais ir jam patekus į reanimacijos skyrių.
Siekiant išvengti tokių rizikingų situacijų, asmens sveikatos priežiūros įstaigos, taip pat privatūs gydytojų kabinetai privalo nuolat rinkti ir laiku teikti informaciją teritorinėms visuomenės sveikatos priežiūros įstaigoms apie nėščiąsias ir kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, kurie maistui naudoja šachtinių šulinių vandenį.
Vandens tyrimas nemokamas
„Besilaukiančioms moterims bei šeimoms, auginančioms kūdikį iki 6 mėnesių, šulinio vandens tyrimai atliekami nemokamai. Moteris turi informuoti savo šeimos gydytoją, kad vartoja šulinio vandenį“, – akcentavo J. Karalevičienė. Tada gydytojas pateiks prašymą teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai. Šachtinio šulinio vandens tyrimą atliks bei informacijos vartotojui suteiks profesionalūs laboratorijos ir visuomenės sveikatos centro darbuotojai. Kol nebus aiškus vandens tyrimo rezultatas, šulinio vandens vartoti nerekomenduojama.
„Kol nebus gauti vandens tyrimo rezultatai su specialisto išvada, ar galima vandenį vartoti, būtina pasirūpinti fasuotu geriamuoju vandeniu. Kūdikių maistui negalima pirkti bet kokio fasuoto vandens“, – perspėja J. Karalevičienė.
Būtina atkreipti dėmesį, aiškino gydytoja, į etiketėje pateiktą informaciją – joje turi būti pažymėtos nitratų, nitritų, natrio ir vario koncentracijos, atitinkančios kūdikių maistui skirto vandens reikalavimus.
Nitratai pavojingi ne tik vaikams
„Dažnai pamirštama, kad nitratai kenksmingi ne tik vaikams. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį, kyla grėsmė ir suaugusiems žmonėms. Atsiranda rizika susirgti onkologinėmis ligomis“, – sakė vedėja.
Toksiniam nitratų poveikiui, pasak J. Karalevičienės, ypač jautrūs žmonės, turintys tam tikrų fermentų deficitą, senyvo amžiaus žmonės, vaikai, sergantys infekcinėmis ligomis, taip pat sergantieji širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemų ligomis, anemijomis.
Gydytoja vardija, kad šiais metais Šiaulių regione ištirta 118 šulinių, iš kurių 46 procentai neatitiko geriamojo vandens sveikatos saugos reikalavimų.
Praėjusiais metais Šiauliuose ištirti 602 šachtiniai šuliniai, kurių vandenį vartoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus – 44 procentai tyrimų rastas padidėjęs nitratų kiekis.
Tyrimų analizė rodo, kad Šiaulių apskrityje didžiausias nitratų kiekis tirtų šulinių vandenyje 2012 metais buvo rastas Joniškio, Radviliškio bei Pakruojo rajonuose.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PERSPĖJIMAS: Medikai perspėja, kad besilaukiant ir jau auginant kūdikį naudoti neištirtą šachtinio šulinio vandenį pavojinga ne tik sveikatai, bet ir gyvybei.