Kvapai veikia ir kūną, ir emocinę būseną

Kvapai veikia ir kūną, ir emocinę būseną

Kva­pai vei­kia ir kū­ną, ir emo­ci­nę bū­se­ną

Lek­to­rė Ra­sa Ži­do­nie­nė iš Kau­no Jo­niš­ky­je su­reng­to­je pa­skai­to­je  pa­sa­ko­jo apie aro­ma­te­ra­pi­jos ga­lią: kva­pų po­vei­kį kū­nui ir sie­lai. Apie ete­ri­nius alie­jus kal­bė­ju­si mo­te­ris pri­sta­tė įvai­rius ete­ri­nius alie­jus – cit­ri­nų, le­va­ndų, pi­pir­mė­čių ir ki­tus, ku­riuo­se veik­lių­jų me­džia­gų yra šim­tus ir tūks­tan­čius kar­tų dau­giau nei na­tū­ra­lių žo­le­lių ar­ba­to­se ir jos da­ro po­vei­kį žmo­gaus ner­vų sis­te­mai, ga­li pa­ge­rin­ti at­min­tį, su­teik­ti ener­gi­jos, ska­tin­ti įvai­rių vi­daus or­ga­nų veik­lą, mal­šin­ti skaus­mus.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Kon­cent­ra­ci­ja ge­ro­kai stip­res­nė nei žo­le­lių ar­ba­to­se

Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro į ne­mo­ka­mą pa­skai­tą pa­kvies­tiems jo­niš­kie­čiams lek­to­rė Ra­sa Ži­do­nie­nė pa­sa­ko­jo, kad ete­ri­nius alie­jus iš da­lies ga­li­ma pa­ly­gin­ti su vais­ti­nė­mis žo­le­lė­mis, nes jie taip pat tu­ri tei­gia­mą svei­ka­ti­ni­mo po­vei­kį, ta­čiau veik­lių­jų me­džia­gų kon­cent­ra­ci­ja yra ke­lis šim­tus ar net tūks­tan­tį kar­tų stip­res­nė. To­dėl var­to­ti ete­ri­nio alie­jaus rei­kia la­bai ne­daug, pa­kan­ka la­še­lio ar dvie­jų. Pa­vyz­džiui, vie­nas la­šas ete­ri­nio pi­pir­mė­čių alie­jaus sa­vo po­vei­kiu at­sto­ja 26 puo­de­lius pi­pir­mė­čių la­pų ar­ba­tos.

Te­pa­mi ete­ri­niai alie­jai or­ga­niz­mo yra pa­si­sa­vi­na­mi per 20 mi­nu­čių, pa­ša­li­na­mi – per 4–14 va­lan­dų, pri­klau­so­mai nuo to, ar var­to­jan­tis žmo­gus svei­kas, ar ser­gan­tis. Ete­ri­nius alie­jaus ge­riau­sia tep­ti, pra­de­dant nuo pa­dų, nes tai sau­giau­sia vie­ta iš­mė­gi­ni­mui. Juos ga­li­ma ir ga­rin­ti, kai ku­riuos – var­to­ti ge­riant su van­de­niu (1 la­šas stik­li­nei van­dens).

Anot vieš­nios, ete­ri­niai alie­jai yra ge­ras prieš­nuo­dis vi­ru­sams ir bak­te­ri­joms nai­kin­ti. Ta­čiau rei­kia pa­ste­bė­ti, kad tik­ro ete­ri­nio alie­jaus nu­si­pirk­ti su­dė­tin­ga, nes daug kur par­duo­da­mi sin­te­ti­niai pa­dir­bi­niai. To­kie su­da­ro net 77 pro­cen­tus vi­sų par­duo­da­mų ete­ri­nių alie­jų, o iš li­ku­sių 23 pro­cen­tų na­tū­ra­lių ga­mi­nių yra tik 2 pro­cen­tai gry­nų, be prie­mai­šų. Be to, net ir na­tū­ra­lūs ete­ri­niai alie­jai ga­li ap­gau­ti, nes, pa­vyz­džiui, yra ga­mi­na­mi ir iš le­van­dų, ir iš jų „pusb­ro­lių“ le­van­di­nų, o pa­sta­rie­ji tu­ri net 18 pro­cen­tų kam­pa­ro spi­ri­to, to­dėl nau­do­jant ga­li nu­de­gin­ti.

Ete­ri­nių alie­jų pa­gal­ba

Tik­ras na­tū­ra­lus le­van­dų ete­ri­nis alie­jus, pa­sak Ra­sos Ži­do­nie­nės, la­bai tin­ka odai. Jis de­zin­fe­kuo­ja žaiz­das, pa­de­da nuo nu­de­gi­mų (sau­lės ar ug­nies pa­žei­di­mų), mal­ši­na Her­pes vi­ru­są. Le­van­dos taip pat ra­mi­na, at­pa­lai­duo­ja, pa­de­da už­mig­ti, pa­de­da esant virš­ki­na­mo­jo trak­to funk­ci­jų su­tri­ki­mams. Šis ete­ri­nis alie­jus at­bai­do vabz­džius, nai­ki­na pra­stą ko­jų kva­pą, te­rei­kia prieš au­nan­tis ba­tus vie­nu ar dviem la­še­liais ete­ri­nio alie­jaus pa­tep­ti pė­das.

R. Ži­do­nie­nė su­si­rin­ku­siems pa­si­klau­sy­ti pa­skai­tos iš­da­li­no mė­gi­nius, pa­mir­ky­tus į svai­gi­nan­čius ate­ri­nius alie­jus. Pir­miau­sia pa­siū­ly­ta įkvėp­ti le­van­dų, vė­liau – pi­pir­mė­čių kva­po. Pi­pir­mė­tė mal­ši­na gal­vos skaus­mą, pa­de­da apė­mus py­ki­ni­mui, su­sto­jus skran­džio veik­lai, ska­ti­na krau­jo­ta­ką, sau­go nuo vir­šu­ti­nių kvėpa­vi­mo ta­kų li­gų, nai­ki­na pleis­ka­nas, iš­va­ro pa­ra­zi­tus – kir­mė­les. Taip pat pi­pir­mė­tės ete­ri­nis alie­jus ge­ri­na trum­pa­lai­kę at­min­tį.

O cit­ri­nos ete­ri­nis alie­jus tu­ri de­tok­si­ka­ci­nį po­vei­kį, minkš­ti­na su­ra­gė­ju­sią odą, va­lo už­kimš­tas po­ras ir blu­ki­na pig­men­ti­nes dė­mes, ba­li­na dan­tis, ge­ri­na krau­jo­ta­ką, iš da­lies blo­kuo­ja na­vi­kų su­si­da­ry­mą ir pro­gre­sa­vi­mą.

Cit­ri­nos ete­ri­nis alie­jus la­bai pra­ver­čia ir bui­ty­je, nes va­lo kli­jus nuo įvai­rių pa­vir­šių, juo ga­li­ma iš­trauk­ti, „ati­tir­pin­ti“ prie rū­bų pri­ki­bu­sią kram­to­mą­ją gu­mą.

Bos­ve­li­jos, au­gan­čios Oma­ne, sa­kų ete­ri­nis alie­jus pa­de­da esant ne­mi­gai, ner­vi­niam iš­se­ki­mui, vei­kia kaip an­ti­dep­re­san­tas, su­tei­kia ener­gi­jos ir pa­ke­lia bend­rą or­ga­niz­mo to­nu­są, ge­ri­na su­tri­ku­sią krau­jo apy­ta­ką. Taip pat pa­de­da odai at­si­nau­jin­ti po už­de­gi­mų, re­gu­liuo­ja rie­ba­li­nių liau­kų sek­re­ci­ją, stip­ri­na plau­kus.

Au­to­rės nuo­tr.

Lek­to­rė Ra­sa Ži­do­nie­nė pa­sa­ko­jo, kad ete­ri­nius alie­jus iš da­lies ga­li­ma pa­ly­gin­ti su vais­ti­nė­mis žo­le­lė­mis, nes jie taip pat tu­ri tei­gia­mą svei­ka­ti­ni­mo po­vei­kį, ta­čiau veik­lių­jų me­džia­gų kon­cent­ra­ci­ja yra ke­lis šim­tus ar net tūks­tan­tį kar­tų stipresnė.