
Naujausios
Kvapai veikia ir kūną, ir emocinę būseną
Lektorė Rasa Židonienė iš Kauno Joniškyje surengtoje paskaitoje pasakojo apie aromaterapijos galią: kvapų poveikį kūnui ir sielai. Apie eterinius aliejus kalbėjusi moteris pristatė įvairius eterinius aliejus – citrinų, levandų, pipirmėčių ir kitus, kuriuose veikliųjų medžiagų yra šimtus ir tūkstančius kartų daugiau nei natūralių žolelių arbatose ir jos daro poveikį žmogaus nervų sistemai, gali pagerinti atmintį, suteikti energijos, skatinti įvairių vidaus organų veiklą, malšinti skausmus.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Koncentracija gerokai stipresnė nei žolelių arbatose
Visuomenės sveikatos biuro į nemokamą paskaitą pakviestiems joniškiečiams lektorė Rasa Židonienė pasakojo, kad eterinius aliejus iš dalies galima palyginti su vaistinėmis žolelėmis, nes jie taip pat turi teigiamą sveikatinimo poveikį, tačiau veikliųjų medžiagų koncentracija yra kelis šimtus ar net tūkstantį kartų stipresnė. Todėl vartoti eterinio aliejaus reikia labai nedaug, pakanka lašelio ar dviejų. Pavyzdžiui, vienas lašas eterinio pipirmėčių aliejaus savo poveikiu atstoja 26 puodelius pipirmėčių lapų arbatos.
Tepami eteriniai aliejai organizmo yra pasisavinami per 20 minučių, pašalinami – per 4–14 valandų, priklausomai nuo to, ar vartojantis žmogus sveikas, ar sergantis. Eterinius aliejaus geriausia tepti, pradedant nuo padų, nes tai saugiausia vieta išmėginimui. Juos galima ir garinti, kai kuriuos – vartoti geriant su vandeniu (1 lašas stiklinei vandens).
Anot viešnios, eteriniai aliejai yra geras priešnuodis virusams ir bakterijoms naikinti. Tačiau reikia pastebėti, kad tikro eterinio aliejaus nusipirkti sudėtinga, nes daug kur parduodami sintetiniai padirbiniai. Tokie sudaro net 77 procentus visų parduodamų eterinių aliejų, o iš likusių 23 procentų natūralių gaminių yra tik 2 procentai grynų, be priemaišų. Be to, net ir natūralūs eteriniai aliejai gali apgauti, nes, pavyzdžiui, yra gaminami ir iš levandų, ir iš jų „pusbrolių“ levandinų, o pastarieji turi net 18 procentų kamparo spirito, todėl naudojant gali nudeginti.
Eterinių aliejų pagalba
Tikras natūralus levandų eterinis aliejus, pasak Rasos Židonienės, labai tinka odai. Jis dezinfekuoja žaizdas, padeda nuo nudegimų (saulės ar ugnies pažeidimų), malšina Herpes virusą. Levandos taip pat ramina, atpalaiduoja, padeda užmigti, padeda esant virškinamojo trakto funkcijų sutrikimams. Šis eterinis aliejus atbaido vabzdžius, naikina prastą kojų kvapą, tereikia prieš aunantis batus vienu ar dviem lašeliais eterinio aliejaus patepti pėdas.
R. Židonienė susirinkusiems pasiklausyti paskaitos išdalino mėginius, pamirkytus į svaiginančius aterinius aliejus. Pirmiausia pasiūlyta įkvėpti levandų, vėliau – pipirmėčių kvapo. Pipirmėtė malšina galvos skausmą, padeda apėmus pykinimui, sustojus skrandžio veiklai, skatina kraujotaką, saugo nuo viršutinių kvėpavimo takų ligų, naikina pleiskanas, išvaro parazitus – kirmėles. Taip pat pipirmėtės eterinis aliejus gerina trumpalaikę atmintį.
O citrinos eterinis aliejus turi detoksikacinį poveikį, minkština suragėjusią odą, valo užkimštas poras ir blukina pigmentines dėmes, balina dantis, gerina kraujotaką, iš dalies blokuoja navikų susidarymą ir progresavimą.
Citrinos eterinis aliejus labai praverčia ir buityje, nes valo klijus nuo įvairių paviršių, juo galima ištraukti, „atitirpinti“ prie rūbų prikibusią kramtomąją gumą.
Bosvelijos, augančios Omane, sakų eterinis aliejus padeda esant nemigai, nerviniam išsekimui, veikia kaip antidepresantas, suteikia energijos ir pakelia bendrą organizmo tonusą, gerina sutrikusią kraujo apytaką. Taip pat padeda odai atsinaujinti po uždegimų, reguliuoja riebalinių liaukų sekreciją, stiprina plaukus.
Autorės nuotr.
Lektorė Rasa Židonienė pasakojo, kad eterinius aliejus iš dalies galima palyginti su vaistinėmis žolelėmis, nes jie taip pat turi teigiamą sveikatinimo poveikį, tačiau veikliųjų medžiagų koncentracija yra kelis šimtus ar net tūkstantį kartų stipresnė.