
Naujausios
Mokymai apie autizmu sergančius vaikus
Kuršėnuose surengti mokymai, kaip dirbti su autizmo spektro bei emocijų ir elgesio sutrikimų turinčiais vaikais, kaip palengvinti jų integraciją visuomenėje.
Pagal „ABA-our new view in special education“ projektą Lietuvoje patirties sėmėsi partnerių atstovai iš 6 projekte dalyvaujančių šalių: Lietuvos, Graikijos, Italijos, Ispanijos, Turkijos ir Bulgarijos. Mokymus organizavo Kuršėnų lopšelis-darželis „Eglutė“.
Pirmą dieną gerąja patirtimi dalijosi pedagogai iš Vilniaus specialiojo lopšelio-darželio „Čiauškutis“. Pedagogai ir kiti specialistai turi sukaupę ilgametę darbo patirtį su įvairių sutrikimų vaikais, tarp jų – ir turinčiais autizmo spektro sutrikimų. Stengdamiesi kuo daugiau padėti vaikams, turintiems įvairių negalių, pedagogai naudoja įvairius metodus, taip pat ir ABA metodo elementus.
Kitas dvi dienas mokymus vedė VšĮ “ISADD Lietuva” mokymų koordinatorė Giedrė Skaisgirytė. “ISADD Lietuva” užsiima ABA (Applied Behavior Analysis – Taikomosios elgesio analizės) taikymu įvairius raidos sutrikimus (autizmo spektro, Dauno sindromą, kt.) turintiems vaikams daugumoje Lietuvos miestų.
Gegužės 9-ąją paminėta Europos diena. Dalyviai vieni kitus su švente pasveikino su savo šalies vėliavėlėmis šalis atvaizduodami kaip „žemėlapyje“. Lektorė G. Skaisgirytė pateikė pavyzdžių iš savo darbo praktikos Australijoje, kurioje dirbo su autistiškais vaikais. Dalyviai buvo suskirstyti darbui grupelėmis, kad artimiau ir glaudžiau bendrautų ir dalytųsi patirtimi. Grupelės buvo mišrios, sudarytos iš įvairių tautybių atstovų.
Ketvirtą mokymų dieną su svečiais apsilankėme Šiaulių universitete. Specialiosios pedagogikos katedros lektorius E. Elijošius supažindino svečius su studijų programomis, ruošiančiomis studentus dirbti su specialiųjų poreikių vaikais. Specialiąją pedagogiką studijuojantys studentai, įpusėjus studijoms, gali rinktis studijų kryptį, kur išsamiau bus mokomasi, kaip dirbti su vaikais, turinčiais autizmo sindromą ir kokius metodus bei būdus taikyti. Lektorius paminėjo, kad vienas iš tokių būdų – ABA elementų taikymas. Lektorius svečiams parodė ir kompensacinių technologijų centrą.
Sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centre svečius priėmė ir su teikiamomis paslaugomis supažindino SHS centro direktorė D. Mockevičienė, asistentė, kineziterapeutė I. Šimkutė ir kiti centro specialistai. Logopedė R. Choromanskienė pristatė logopedijos centrą bei naują įrangą kalbai lavinti bei sutrikimams šalinti. Svečiams naujiena buvo hipoterapija – gydymas ir ugdymas žirgais.
Labai didelį įspūdį projekto dalyviams paliko Kryžių kalnas bei šalia esantis pranciškonų vienuolynas. Dėkojame Šiaulių r. turizmo ir verslo informacijos centrui.
Penktadienį mokymai vyko Kuršėnų lopšelyje-darželyje „Eglutė“. Sveikinimo žodį susirinkusiems svečiams tarė Šiaulių rajono švietimo skyriaus vyriausioji specialistė S. Valavičiūtė, projekto koordinatorė A. Leišienė, darželio direktorė D. Kuprienė.
Patirtimi pasidalijo Šiaulių rajono pedagoginės psichologinės tarnybos vadovė L. Žiedienė, Kairių lopšelio-darželio „Spindulėlis“ logopedė, specialioji pedagogė D. Urbonienė, Meškuičių lopšelio-darželio logopedė R. Perminienė, pedagogės iš Voveriškių pagrindinės mokyklos Laima Dereškevičienė, Vita Bernotienė, Inga Vireikienė, Vilmantė Bačianskienė, Pavenčių pagrindinės mokyklos pedagogės J. Saldauskienė ir R. Kančauskienė. Lektorė iš Joniškio lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“, specialioji pedagogė Jolita Čiutienė skaitė pranešimą apie autistiškų vaikų ugdymą ir ABA elementų taikymą ikimokyklinėje įstaigoje.
Mokymų pabaigoje visos užsieniečių grupės išsamiai pristatė savo įstaigas, išreiškė atsiliepimus apie mokymus, įgytą patirtį.
Larisa ŠIDLAUSKIENĖ,
projekto darbo grupės narė
Organizatorių nuotr.
Kuršėnuose surengti mokymai, kaip dirbti su autizmo spektro bei emocijų ir elgesio sutrikimų turinčiais vaikais, kaip palengvinti jų integraciją visuomenėje. Juose dalyvavo atstovai iš Graikijos, Italijos, Ispanijos, Turkijos, Bulgarijos, Lietuvos.