Motinos karščiavimas ypač pavojingas vaisiui

Motinos karščiavimas ypač pavojingas vaisiui

Motinos karščiavimas ypač pavojingas vaisiui

Siaučiant gripui nemažai klausimų turi būsimos mamos. Į kai kuriuos iš jų atsakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo ir nėščiųjų infekcijos sektoriaus vadovė docentė Meilė Minkauskienė.

– Kiek pavojingas gripas besilaukiančiai moteriai ir kokį poveikį jis gali turėti dar negimusiam jos kūdikiui?

– Nėščiajai gripas – pavojingesnis nei kitoms jos amžiaus sveikoms moterims. Nėštumo metu esantys kvėpavimo ir širdies sistemos pokyčiai – didesnis deguonies poreikis, pasikeitusi plaučių padėtis, dažnesni širdies susitraukimai – ir silpnesnė imuninė sistema nulemia tai, jog nėščiosioms dažniau dėl gripo vystosi sunkios komplikacijos (pneumonija ir kitos ligos).

Tą patvirtina ir mūsų patirtis: iš mūsų klinikoje šiais metais gydytų nuo gripo daugiau nei 10 nėščiųjų trims teko gydytis ir intensyvios terapijos skyriuje.

Vaisiui gripo poveikis yra labiau netiesioginis – kai, sakysim, karščiuoja ir dūsta besilaukianti mama, blogai jaučiasi ir jos vaikelis...

– Ar gali gripas nulemti apsigimimų bei kitokių patalogijų, o gal ši liga su tuo visai nesusijusi?

– Šios dienos mokslo žiniomis, gripo virusas nepasižymi tiesioginiu teratogeniniu (t. y. sukeliančiu vaisiaus vystymosi ydas) poveikiu. Bet visgi jis yra labai pavojingas. Mamos karščiavimas, dusulys, išplitusi antrinė infekcija gali tapti neišnešiotumo, neurologinių ligų ar net vaisiaus žūties priežastimi. Nėščiajai susirgus gripu, gali prasidėti priešlaikinis gimdymas ar savaiminis persileidimas.

Ypač vaisiui pavojingas motinos karščiavimas. Dėl jo pirmaisiais nėštumo mėnesiais gali atsirasti vystymosi ydų, o antroje nėštumo pusėje jis gali pažeisti vaisiaus smegenis ir tapti cerebrinio paralyžiaus ir kitų neurologinių ligų priežastimi.

Tad patarimas nėščiosioms būtų labai paprastas: nebijokite vaistų nuo temperatūros (paracetamolio). Drąsiai „muškite“ temperatūrą, nes ji vaikeliui kenkia labiau nei vaistas...

– Ar gali nuo gripo skiepytis (ir kada tai daryti yra geriausia) nėščios moterys?

– Nėščios moterys gali skiepytis nuo gripo visais nėštumo trimestrais. Aišku, idealus laikas – planuojant nėštumą. Vakcinavus būsimą mamą, apsauga per jos pieną pirmuosius šešis mėnesius perduodama ir kūdikiui. Tad nauda – dviguba.

Ir dar norėtųsi priminti, jog įvairūs preparatai, plačiai reklamuojami imunitetui gerinti, stiprinti, dažniausiai neturi jokio teigiamo poveikio imunitetui. Jų saugumas nėščiosioms gali būti ištirtas dar menkiau nei vakcinos.

– Neabejoju, jog būsimos mamos, net ir tos, kurias mačiau ligoninės koridoriaus tamsesniame kampe traukiančias dūmą, žino, jog siaučiant gripui nereikėtų vaikščioti po masinio susibūrimo vietas. Bet kaip tų vietų joms išvengti, jeigu kartkartėmis reikia tikrintis sveikatą poliklinikoje, kur, deja, per tas pačias duris įeina bei išeina ir jau sergantys, karščiuojantys žmonės? Ką patartumėte tokiais atvejais daryti?

– Sunku ką ir bepatarti. Reikia vengti bent jau tų susibūrimo vietų, kurių galima išvengti. Bet jeigu tenka lankytis tokiose vietose, svarbu prisiminti tris dalykus: užsikrėtimo riziką stipriai sumažina reguliariai plaunamos rankos (jomis galėjote paliesti duris ar baldus toje vietoje, kur lietė sergantysis). Antra: dera visada atminti, kad saugus atstumas nuo sergančio yra apie 2 metrai. Kiek sąlygos leidžia, tokio atstumo naudinga laikytis. Trečia apsaugos nuo gripo bei dar kitų ligų priemonė – kaukė. Ją drąsiai turime dėvėti, kai norime apsaugoti save ar savo gimsiantį vaikelį.

Kalbėjosi Eltos korespondentė Birutė Mačienė

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

PRIEMONĖS: Paskelbus gripo epidemiją, kaukė – viena iš būtinų priemonių apsisaugoti nuo viruso.