Naujausios
Reikalavimai ambulatorinei slaugai kelia galvos skausmą
Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius kreipėsi į rajono Savivaldybę su prašymu skirti lėšų įsigyti kompiuteriams labiausiai nutolusių rajono kaimų medicinos punktų darbuotojoms, nes jų prireikė norint teikti ambulatorinę slaugą ligoniams namuose. PSPC direktorius Kęstutis Rusteika „Šiaulių kraštui“ sakė, kad ši paslauga buvo teikiama ir anksčiau, tačiau ministerijos kabinetuose nutarta ją licencijuoti, o tada atsirado ir nauji reikalavimai, kurie daugeliui pirminės grandies sveikatos įstaigų sukėlė galvos skausmą, nes yra pertekliniai ir kainuos daug papildomų išlaidų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Licencijuotai paslaugai pasikeitė reikalavimai
K. Rusteika praėjusių metų rudenį kreipėsi į rajono Savivaldybę prašydamas 2017 metų biudžete skirti 2 430 eurų labiausiai nutolusiems nuo poliklinikos ir ambulatorijų šešių kaimo bendruomenės medicinos punktų bendruomenės slaugytojų darbo vietoms kompiuterizuoti. Reikalingi šeši nešiojamieji kompiuteriai ir spausdintuvai. Kompiuteriai keliautų pas slaugytojas Gaižaičiuose, Bučiūnuose, Plikiškiuose, Rudiškiuose, Linkaičiuose ir Gasčiūnuose.
Pasak PSPC direktoriaus, kompiuterius pirkti jie tiesiog priversti po to, kai sveikatos apsaugos ministras praėjusiais metais į licencijuojamų ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą įrašė ir ambulatorinę slaugą.
Pertekliniai reikalavimai daug kainuoja
„Šią paslaugą mes teikėme ir anksčiau, bet kai ji tapo licencijuota, atsirado naujų, mano nuomone, perteklinių reikalavimų. Sveikatos apsaugos ministerijos kabinetuose buvo parengtas tvarkos aprašas, pagal kurį turėtume aprūpinti visas slaugytojas kaimuose transportu, nupirkti kiekvienai pulsoksimetrą (kraujo įsotinimo deguonimi matavimo aparatą), elektrokardiografą, kurie brangiai kainuoja ir yra ne pagal mūsų jėgas. Be to, slaugytoja, pamatavusi deguonies įsotinimą, vis tiek nieko negalėtų toliau daryti, ji turėtų kreiptis į gydytoją specialistą. Tas pats ir gavus elektrokardiografo duomenis“, – „Šiaulių kraštui“ aiškino Kęstutis Rusteika.
Joniškio PSPC iš Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos licenciją teikti minėtas paslaugas gavo 2016 metų birželį, bet su sąlyga, kad bus kompiuterizuotos kaimų medicinos punktų bendruomenių slaugytojų darbo vietos.
„Suprantama, kad visų tvarkos aprašo sąlygų įvykdyti negalime. Tą žino ir akreditavimo tarnyba. Tad Savivaldybės prašome skirti lėšų bent šešiems kompiuteriams atokiausiai nuo PSPC ir keturių ambulatorijų esančių punktų slaugytojoms nupirkti. Jei negausime ir šių lėšų, bent jau turėsime oficialų pagrindą pateikti akreditavimo tarnybai, kad prašėme, bet neskyrė“, – aiškino PSPC direktorius.
Skirtingiems rajonams skirtingai kainuoja
K. Rusteika sakė, kad sąlygos net ir kaimyniniuose rajonuose iš dalies skiriasi, nors nepatenkinti daugelis PSPC centrų vadovų.
Akmenės rajone, pasak Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus, tėra likę keturi kaimų medicinos punktai, tad jiems aprūpinti reikalingomis priemonėmis lėšų reiktų kur kas mažiau. Pakruojo rajone nėra privačių poliklinikų, todėl visi rajono gyventojai prirašyti vienoje, vadinamoje valdiškoje medicinos įstaigoje, ir visos lėšos, skiriamos Teritorinės ligonių kasos, jai ir atitenka. O Joniškyje veikia ir privačios klinikos, tad PSPC lėšų gauna mažiau, o kaimuose aptarnauja ir minėtų klinikų pacientus. Privatininkai, anot K. Rusteikos, už tai sumoka tik trečdalį kainos.