
Naujausios
Reikalavimai sveikatos tyrimams gali būti pertekliniai
Po daugiau kaip metus trukusios kovos Kelmės ligoninė pralaimėjo bylą Aukščiausiajame Teisme (AT) dėl neva per didelių reikalavimų diagnostiniams tyrimams.
Gavusi rajono Tarybos pritarimą pirkti laboratorinių tyrimų paslaugą, ligoninės administracija paskelbė viešuosius pirkimus tikėdamasi, jog paslauga bus kokybiškesnė, negu dabar pačios ligoninės teikiama. Tačiau konkurso nelaimėjusi UAB „Sosdiagnostika“ apskundė viešuosius pirkimus dėl perteklinių reikalavimų ir konkurencijos ribojimo.
Norėdama apginti viešąjį interesą ir įrodyti, jog žmogaus gydymo negalima prilyginti statybų ar prekybos verslui, ir taikyti minimalius reikalavimus, ligoninė žemesnės instancijos teismų sprendimus skundė AT. Teisės ir medicinos nuomonės išsiskyrė.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Dalyvavo keturios įmonės
Maždaug prieš porą metų Kelmės ligoninės administracija kreipėsi į rajono Tarybą, kad ši leistų išnuomoti laboratorijos patalpas privačiai tyrimus atliekančiai įmonei. Motyvuota tuo, jog laboratorija neša nuostolius, be to, reikėtų atnaujinti patalpas ir įrangą.
Taryba ligoninės ketinimams pritarė ne iš karto. Teko kreiptis kelis kartus. Kai pagaliau gautas pritarimas, paskelbti viešieji laboratorinių tyrimų paslaugos pirkimai. Konkurse dalyvavo 4 įmonės.
Tačiau rezultatų vertinimo procedūra nebuvo baigta ir nebuvo nustatyta, kurios bendrovės atitinka konkurso sąlygas. Mat viena iš konkurso dalyvių UAB „Sosdiagnostika“ teismui apskundė konkurso rezultatus motyvuodama, jog kai kurie reikalavimai – pertekliniai.
Įžvelgė perteklinius reikalavimus
Pertekliniais pavadinti reikalavimai dalyvauti išorinio laboratorijos kokybės vertinimo programose, turėti laboratorijos paslaugų teikimo 24 valandas per parą ir septynias dienas per savaitę patirties, palikti dirbti šiuo metu laboratorijoje dirbančius darbuotojus.
„Sosdiagnostika“ ginčydama konkurso rezultatus tvirtina, jog jie surašyti vienai bendrovei ir riboja kitų galimybes konkuruoti.
Išorinės kokybės kontrolės reikalavimas gali būti taikomas tik laboratorijoje atliekamoms paslaugoms, o ne visoms, kurios gali būti atliekamos.
Esą Kelmės ligoninė yra pirminio ir antrinio lygio sveikatos paslaugų teikėja, tačiau perka ir tretinio lygio medicininius laboratorinius tyrimus, kurie susiję su specializuotomis paslaugomis.
Ieškovės nuomone, laboratorijai nebūtina turėti darbo septynias dienas per savaitę po 24 valandas patirties.
Pertekliniu pavadintas ir reikalavimas palikti perkančios organizacijos darbuotojus.
Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai patenkino „Sosdiagnostikos“ ieškinį – nutraukė konkurso procedūras.
Apskundė AT
Ligoninė Apeliacinio teismo sprendimą apskundė AT. Ligoninės vadovai negali suprasti, kodėl konkurso dalyvėms reikėtų taikyti minimalius reikalavimus: žmogaus gydymas negali būti prilyginamas statyboms, prekybai, staliaus darbams.
Kasaciniame skunde ligoninės administracija akcentuoja ginanti viešąjį interesą. Ankstesni teismai neįvertino perkamų paslaugų svarbos ir ypatumų. Reikalavimas dalyvauti išorinio laboratorijos vertinimo programose negali būti laikomas nei pertekliniu, nei neteisėtu. Jis užtikrina laboratorijos tyrimų patikimumą ir kokybę.
Tačiau ir AT kolegija, pripažinusi, jog pirkimo objektas ypatingos svarbos, konstatuoja, jog Viešųjų pirkimų įstatymas įtvirtina perkančiosios organizacijos teisę nustatyti minimalius tiekėjų ar konkurso dalyvių kvalifikacijos reikalavimus, kad jie neribotų galimybės konkurse dalyvauti kuo daugiau tiekėjų.
Pernelyg dideli reikalavimai gali apsunkinti ir suklaidinti paslaugos teikėjus. Kuo mažiau jų dalyvaus konkurse, tuo didesnė gali būti paslaugos kaina.
AT paliko galioti pagrindinę Apeliacinio teismo nutarties dalį – nutraukti konkurso procedūras.
Naujo konkurso neskelbs
Kelmės ligoninės direktorė Benina Petrošiūtė „Šiaulių kraštui“ sakė tikėjusi, jog Lietuvoje įmanoma rasti teisybę, todėl išnaudojo visas teisines galimybes.
„Kraujo tyrimai ir diagnostika gydytojo darbe yra patys svarbiausi dalykai. Ar keldami laboratorijai minimalius reikalavimus pasieksime gerų rezultatų? Ar laiku diagnozuosime pacientams ligas? Tai atsilieps jų sveikatai“, – neslėpė nusivylimo ligoninės direktorė B. Petrošiūtė.
Ligoninės laboratorija per praėjusius metus atliko 69 tretinio lygio tyrimus. Pirko reagentus ir tyrė. Nors ligoninė yra antrinio lygio, jai leidžiama gydyti ir kai kurias tretinio lygio ligas.
„Išeitų, jog gydyti tas ligas leidžiama, o tyrimų atlikti negalima. Tai kaip mes, pavyzdžiui, išgydysime sepsį, jeigu nesugebėsime jo diagnozuoti?"– klausė direktorė.
Kadangi Viešųjų pirkimų procedūros per teismus nutrauktos, ligoninė naujų viešųjų pirkimų veikiausiai neskelbs. Tikėtasi, jog nusipirkus laboratorijos paslaugą, pavyks sutaupyti. Mat kartais dėl nedidelio tyrimų kiekio reagentai pasendavo, juos tekdavo išmesti.
Tačiau, jeigu negalima nupirkti kokybiškos paslaugos, ją ir toliau teiks pati ligoninė.
Autorės nuotr.
Kelmės ligoninės direktorė Benina Petrošiūtė sako, jog jos pareiga reikalauti, kad laboratoriniai tyrimai būtų kokybiški. Tai padėtų gydytojams ir pacientams. Tačiau pripažįsta, jog brangu imtis kovų, kurios neša pralaimėjimus.
Atnaujintoje Kelmės ligoninėje tyrimų laboratorija – problemiškiausia vieta. Reikėtų atnaujinti patalpas ir įrangą. Todėl norėta tyrimų paslaugą pirkti. Deja, viena iš keturių galimų paslaugos teikėjų per teismus ėmė įrodinėti, jog keliami kvalifikaciniai reikalavimai – per dideli. Pirkimų procedūra buvo nutraukta.