Sėdėjimas žudo. Kaip gelbėtis?

Sėdėjimas žudo. Kaip gelbėtis?

Sė­dė­ji­mas žu­do. Kaip gel­bė­tis?

„Kė­dė – ne­vy­kęs ci­vi­li­za­ci­jos iš­ra­di­mas“, – sa­ko Me­di­ci­nos diag­nos­ti­kos ir gy­dy­mo cent­ro fi­zi­nės me­di­ci­nos ir rea­bi­li­ta­ci­jos gy­dy­to­ja Vir­gi­ni­ja Kir­tik­lie­nė. Moks­li­nin­kai ant­ro­po­lo­gai sa­ko, kad evo­liu­ci­niu po­žiū­riu ge­riau­sia mums bū­tų sto­vė­ti, vaikš­čio­ti, bė­gio­ti ar­ba gu­lė­ti. Sė­dė­ji­mas – vie­na pa­čių blo­giau­sių, ne­na­tū­ra­lių žmo­gaus kū­no pa­dė­čių.

Gre­sia ne tik he­mo­ro­jus, bet ir ne­vai­sin­gu­mas

Ty­ri­mai ro­do, kad vis dau­giau žmo­nių sė­di 10 ar dau­giau va­lan­dų per pa­rą. Įs­tai­gų dar­buo­to­jai kar­tais ne­pa­ky­la nuo kė­dės net pa­pie­tau­ti. Ne­ga­na to, pa­rė­ję na­mo aš­tuo­ni iš de­šim­ties va­ka­rus lei­džia sė­dė­da­mi prie te­le­vi­zo­riaus ar kom­piu­te­rio.

Moks­li­nin­kai įspė­ja, kad net jei žmo­gus re­gu­lia­riai spor­tuo­ja, il­gas sė­dė­ji­mas la­bai ken­kia svei­ka­tai. Svar­biau­sia, kiek va­lan­dų sė­di­ma.

Gy­dy­to­ja V. Kir­tik­lie­nė pri­me­na, kad bū­tent il­gas kas­die­nis sė­dė­ji­mas le­mia dau­ge­lį li­gų, ku­rių ga­lė­tu­me iš­veng­ti daž­niau pa­kil­da­mi nuo kė­dės.

Apie 65 pro­cen­tai lie­tu­vių tam tik­rais gy­ve­ni­mo pe­rio­dais su­si­du­ria su nu­ga­ros skaus­mais. Pag­rin­di­nė to prie­žas­tis – sė­di­mas dar­bas. Il­gai sė­dint, nu­ga­ros rau­me­nys įsi­tem­pia ir pa­vargs­ta, pra­ran­da to­nu­są, raiš­čiai per­si­tem­pia. Taip for­muo­ja­si ne­tai­syk­lin­ga lai­ky­se­na, ga­li iš­kryp­ti stu­bu­ras. Be to, for­muo­ja­si stu­bu­ro są­na­rių pa­ki­ti­mai ir dis­kų iš­var­žos.

Il­gas sė­dė­ji­mas tu­ri įta­kos ir vi­daus or­ga­nams (plau­čiams, skran­džiui ir kt.). Jie spau­džia­mi, kei­čia­si jų na­tū­ra­li pa­dė­tis, su­trin­ka krau­jo­ta­ka ir veik­la.

Il­gai sė­dint, vys­to­si he­mo­ro­jus – išan­gės ir tie­sio­sios žar­nos ve­nų maz­gi­nis iš­si­plė­ti­mas.

Nuo­lat sė­dint, su­lė­tė­ja krau­jo tėk­mė ma­ža­ja­me du­be­ny­je. Dėl to iš­si­ple­čia vy­rų sėk­li­džių ve­nos, o ve­ni­nio krau­jo są­sto­vis ima šil­dy­ti sėk­li­des. Kad ge­rai funk­cio­nuo­tų, jų tem­pe­ra­tū­ra tu­ri bū­ti 2–4 °C že­mes­nė nei kū­no. Su­šil­dy­to­se sėk­li­dė­se blo­gė­ja sper­mos ko­ky­bė, ga­lin­ti lem­ti vy­rų ne­vai­sin­gu­mą.

Ža­lo­ja vis­ką – nuo ko­jų iki gal­vos

Moks­li­nin­kai tei­gia, kad sė­dint 90 mi­nu­čių, krau­jo­ta­ka ko­jo­se su­lė­tė­ja 50 pro­cen­tų, to­dėl ky­la trom­bų su­si­for­ma­vi­mo grės­mė.

Eks­per­tų duo­me­ni­mis, il­gas sė­dė­ji­mas du­kart pa­di­di­na trom­bų su­si­for­ma­vi­mo krau­ja­gys­lė­se ri­zi­ką, di­dė­ja gaub­ti­nės žar­nos, gim­dos, kiau­ši­džių ir krū­ties vė­žio ri­zi­ka.

Biu­re dir­ban­tys žmo­nės itin daž­nai ken­čia dėl rie­šo ka­na­lo sind­ro­mo, ku­rį su­ke­lia pa­si­kar­to­jan­tys ma­žos amp­li­tu­dės ju­de­siai, at­lie­ka­mi dir­bant su pe­le ar kla­via­tū­ra, ne­jud­ru­mas ir daž­nai blo­gai pri­tai­ky­ta dar­bo vie­ta.

Il­giau sė­din­tis žmo­gus pa­ti­ria su kū­no pa­dė­ti­mi su­si­ju­sį krū­vį, ku­riam pa­kel­ti rei­kia ne rau­me­nų dar­bo, o tik fi­zi­nės įtam­pos. Į su­si­trau­ku­sius ne­ju­dan­čius rau­me­nis ir au­di­nius pa­ten­ka ma­žiau krau­jo ir de­guo­nies, to­dėl pa­vargs­ta­ma daug grei­čiau nei dir­bant fi­zi­nį dar­bą. Api­ma mie­guis­tu­mas die­ną, pra­stė­ja nuo­tai­ka. Nak­tį ima kan­kin­ti ne­mi­ga, gal­vos skaus­mai, ga­li pra­si­dė­ti dep­re­si­ja.

Sė­dint vi­du­ti­niš­kai po 42 va­lan­das per sa­vai­tę, yra 31 pro­cen­tu di­des­nė ri­zi­ka iš­si­vys­ty­ti dep­re­si­jai ir psi­chi­kos li­goms. Tai vyks­ta ir to­dėl, kad, esant stre­si­nėms si­tua­ci­joms, mū­sų kū­nas už­prog­ra­muo­tas ju­dė­ti, o dar­bo vie­to­je tai daž­niau­siai neį­ma­no­ma. Ne­ju­dant stre­so hor­mo­nai ne­sus­kai­do­mi, jie kau­pia­si ir pa­ma­žu ža­lo­ja žmo­gaus psi­chi­ką.

Il­giau sė­dė­si – anks­čiau mir­si

Nuo­la­ti­nis sė­dė­ji­mas ga­li tap­ti šir­dies krau­ja­gys­lių sis­te­mos, cuk­ri­nio dia­be­to, nu­tu­ki­mo, ce­liu­li­to, os­teo­po­ro­zės ir ki­tų li­gų prie­žas­ti­mi.

Ką jau kal­bė­ti apie nu­tu­ki­mą. Lie­tu­vo­je nuo 1994 me­tų vy­rų, tu­rin­čių ant­svo­rio, pa­dau­gė­jo nuo 47 iki 60 pro­cen­tų, nu­tu­ku­sių – nuo 10 iki 19 pro­cen­tų. Kas ant­ra mo­te­ris mū­sų ša­ly­je tu­ri ant­svo­rio, kas penk­ta – nu­tu­ku­si.

Sė­dint rie­ba­lų ląs­te­lės pa­ti­ria di­de­lę ap­kro­vą ir ima dau­gin­tis dvi­gu­bai spar­čiau, o nuo­la­ti­nis sė­dė­ji­mas ska­ti­na jas ga­min­tis bū­tent apa­ti­nė­je kū­no da­ly­je. Tai­gi sė­di­mas gy­ve­ni­mo bū­das le­mia rie­ba­lų kau­pi­mą­si sėd­me­nų, šlau­nų ir pil­vo sri­ty­se.

Kū­no ma­sei pa­di­dė­jus 20 pro­cen­tų, mirš­ta­mu­mas nuo šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų pa­di­dė­ja 18–20 pro­cen­tų, nuo in­sul­to – net 21–25 pro­cen­tais.

Ty­ri­mais pa­tvir­tin­ta, kad žmo­nių, ku­rie dau­giau­sia lai­ko pra­lei­džia sė­dė­da­mi, gy­ve­ni­mo truk­mės vi­dur­kis ge­ro­kai ma­žes­nis, di­des­nė anks­ty­vos mir­ties ri­zi­ka.

Pa­ta­ri­mai, kaip tei­sin­gai sė­dė­ti ir ko­vo­ti su sė­dė­ji­mu

Jei ten­ka sė­dė­ti 8 dar­bo va­lan­das, rei­kė­tų įver­tin­ti sa­vo dar­bo vie­tą ir tai, kaip sė­di­te.

Jū­sų dar­bo sta­lo aukš­tis tu­rė­tų bū­ti apie 70–75 cm, pa­to­giau­sia žiū­rė­ti į mo­ni­to­rių, kai jis yra šiek tiek že­miau akių ly­gio (15–200, ma­tuo­jant kam­pą tarp akių ly­gio ir mo­ni­to­riaus cent­ro) ir 50–70 cm at­stu­mu nuo akių, o kla­via­tū­ra – al­kū­nės ly­gy­je.

Tu­ri­te sė­dė­ti taip, kad at­stu­mas nuo sta­lo kraš­to iki kū­no bū­tų 5 cm. Su­lenk­tos sta­čiu kam­pu ran­kos tu­ri lais­vai gu­lė­ti ant sta­lo ar­ba kė­dės po­ran­kių. Ne­tu­ri­te kel­ti pe­čių.

Bū­ti­na iš­lai­ky­ti tai­syk­lin­gą kū­no lai­ky­se­ną – sė­dė­da­mi ir gal­vą lai­ky­da­mi tie­siai, apa­ti­nę nu­ga­ros da­lį tu­rė­tu­mė­te gaub­ti šiek tiek į vi­dų (at­ra­mai ga­li­ma nau­do­ti, pvz., pa­gal­vė­lę), šlau­nys ir blauz­dos tu­ri su­da­ry­ti sta­tų kam­pą, o pa­dai tvir­tai rem­tis į grin­dis. Ge­riau­sia sė­dė­ti vi­siš­kai at­si­rė­mus į kė­dės at­ra­mą.

Kė­dės sė­dy­nė tu­rė­tų už­si­fik­suo­ti to­kio­je pa­dė­ty­je, kad tarp jos ir su­lenk­tų ko­jų lik­tų 2–3 cm tar­pe­lis. Tai su­teiks mak­si­ma­lią at­ra­mą ir ne­var­žys ko­jų krau­jo­ta­kos. Re­ko­men­duo­ja­ma kė­dės at­ra­ma, ku­rios aukš­tis 45–51 cm, ma­žiau­sias at­lo­šo plo­tis – 36 cm.

Bū­ti­na nuo­lat kont­ro­liuo­ti lai­ky­se­ną – pe­čiai tu­ri bū­ti nu­leis­ti, spran­do rau­me­nys at­pa­lai­duo­ti, o gal­va lai­ko­ma tie­siai.

Jei yra ga­li­my­bė, bū­ti­na nuo­lat keis­ti po­zą. Yra sta­lų, re­gu­liuo­ja­mų pa­gal dar­buo­to­jo ūgį. Tuo­met ga­li­ma dirb­ti ir sė­dint, ir sto­vint.

Vaikš­čio­ti – kiek­vie­na pro­ga

Dir­bant sė­di­mą dar­bą, bū­ti­na da­ry­ti per­trau­kas – po 50 mi­nu­čių dar­bo 5–10 mi­nu­čių pail­sė­ti, pa­ju­dė­ti: pa­si­rą­žy­ti, pa­gniau­žy­ti kumš­čius ar gu­mi­nį ru­tu­liu­ką, at­lik­ti kak­lo, nu­ga­ros, ko­jų rau­me­nų, sėd­me­nų, ran­kų tem­pi­mo pra­ti­mus.

Dir­ban­tiems sė­di­mą dar­bą bū­ti­na daž­nai keis­ti ko­jų po­zą, pa­ju­din­ti pė­das, iš­nau­do­ti kiek­vie­ną pro­gą ar bent kas 30–50 mi­nu­čių at­si­sto­ti ir pa­si­vaikš­čio­ti, kas­dien mankš­tin­tis ir re­gu­lia­riai, ma­žiau­siai 3 kar­tus per sa­vai­tę, po 20–45 mi­nu­čių spor­tuo­ti.

As­ta Ja­ra­mai­tie­nė

As­me­ni­nė nuo­tr.

Fi­zi­nės me­di­ci­nos ir rea­bi­li­ta­ci­jos gy­dy­to­ja Vir­gi­ni­ja Kir­tik­lie­nė pa­ta­ria kas­dien mankš­tin­tis ir kuo dau­giau ju­dė­ti.