
Naujausios
Smurtas šeimoje – skaudus vėzdas sveikatai
Psichologai ir kovotojai už lygias moterų teises bei galimybes kasmet sulaukia per 60 tūkstančių skambučių dėl smurto šeimoje. 15 moterų per metus nužudoma. Kitos nuolat kenčia ne tik fizinį, bet ir seksualinį bei psichologinį smurtą.
Tai skaudi rykštė ir fizinei, ir psichinei moterų sveikatai. Neretai suserga ir patys smurtautojai. Apie smurto ir psichinės bei emocinės sveikatos ryšį Kelmėje vykusioje savižudybių prevencijai skirtoje konferencijoje kalbėjo Lygių galimybių plėtros centro projektų ekspertė Margarita Jankauskaitė.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gordijaus mazgas
Lietuvoje vis dar labai paplitusį smurtą šeimoje Margarita Jankauskaitė pavadino Gordijaus mazgu, kurį nėra paprasta perkirsti. Užsienio patirties imti ir besąlygiškai pritaikyti neįmanoma. Skiriasi atskirų tautų mentalitetas, požiūris į moterį, kuri šeimoje patiria smurtą dažniausiai. Dar viena problema – tarpusavyje nesusikalba įvairios prieš smurtą turinčios kovoti institucijos. Kartais viskas vyksta lyg pasakėčioje apie lydeką, vėžlį ir gulbę. O turėtų visi vienodai suprasti apie ką kalbama.
Policija tam kartui nutraukia smurtą. Prokurorai pasiūlo bausmes. Vaiko teisių specialistai koncentruoja dėmesį į šeimos vaikus. O pačiai smurto aukai kartais nė neparodoma deramo dėmesio. Lietuvoje vis dar trūksta psichologų. Žemas pragyvenimo lygis neleidžia smurtą patiriančiai moteriai palikti namų, kuriuose gyvena ir smurtautojas.
Pagalbą vėlina ir sunkina daugybė biurokratinių kliūčių. Institucijos, kurių visų tikslas turėtų būti vienas apsaugoti smurtą patyrusią moterį nuo pakartotinio smurto ir priversti smurtautoją atsakyti už savo veiksmus, dažnai vangiai dalijasi informacija. Sakoma, jog tai daroma nukentėjusiųjų vardan. Deja, tokios slėpynės tik dar labiau kenkia smurto aukoms.
„Kartais neatskiriama, kas yra konfliktas, kas smurtas, – sakė M. Jankauskaitė. – Paprastai konfliktuoja dvi lygiavertės pusės. O smurto atveju yra galios disbalansas. Dominuojanti pusė smurtauja prieš silpnesniąją, kuri dažniausia nė neprovokuoja konflikto.“
Lektorė akcentavo skaudų faktą: Lietuvoje kasmet apie 15 moterų nužudoma. Islandija jau pasiekė tokį lygį, kai nenužudoma nė viena moteris. 15 moterų per metus nužudoma tik Austrijoje, tačiau šioje šalyje tris kartus daugiau gyventojų.
Požiūris į auką – paniekinantis
Situaciją dėl smurtą šeimoje patiriančių moterų M. Jankauskaitė pavadino šizofrenine. Dažniausiai atpažįstamas tik fizinis, kartais dar ir seksualinis smurtas. Kas trečia mūsų šalies moteris sutuoktinio yra ir prievartaujama.
Tačiau yra dar daugybė smurto rūšių, kurios Lietuvos institucijų sunkiai identifikuojamos. Moteriai nėra paprasta įrodyti psichologinį, ekonominį ir visokį kitokį smurtą.
Todėl dažna moteris tyliai kenčia, kol suserga fizinėmis ar psichinėmis ligomis. Kreiptis pagalbos jai gėda. Nors logiškai mąstant ne ji pasirenka tokią situaciją. Smurtauti nusprendžia stipresnioji šeimos pusė smurtautojas. Jis dažniausia geba save kontroliuoti. Žino kada mušti ir kiek mušti, kad išvengtų atsakomybės.
Moterys savo tragedijos nenori viešinti dar ir dėl to, kad Lietuvos visuomenė paniekinamai žiūri į smurto auką.
„Iš pirmo žvilgsnio visi Lietuvos žmonės pasiryžę padėti nuo smurto kenčiančioms moterims. Tačiau užtenka užduoti kelis kontrolinius klausimus, ir paaiškėja tikrasis požiūris. „Jei norėtų, bet kada galėtų išsiskirti.“, „Žinojo į ką vėlėsi!“, „Ai ta nabagė."– dalijosi mintimis M. Jankauskaitė.
Todėl moterys nebendradarbiauja su institucijomis, nes žino, kad rizika vėl patirti smurtą padidės dar kokius penkis kartus.
Lektorė priminė JAV, kur, jos manymu, yra sukurta viena iš geriausių kovos prieš smurtą sistemų, Minesotos valstijos patirtį. Ten kuriant ir keičiant su smurtu susijusius įstatymus, tariamasi būtent su smurto aukomis.
Jų saugumas yra svarbiausias tikslas. Be nukentėjusiųjų sutikimo apie jas negali būti skelbiama jokia informacija. Ten visa sistema „ima“ būtent smurtautoją, stengdamasi kuo mažiau į biurokratijas ir neigiamas emocijas klampinti smurto aukas.
JAV stengiamasi įvairiais kitais būdais surinkti informaciją ir nubausti smurtautoją, kuo mažiau trikdant nukentėjusiąją.
Autorės nuotr.
Lygių galimybių plėtros centro projektų ekspertė Margarita Jankauskaitė tvirtino, jog norint mažinti smurtą prieš moteris ir stiprinti jų psichinę sveikatą reikia įveikti tarpžinybinius barjerus ir sukurti smurtautojo stebėsenos bei kontrolės mechanizmą.