
Naujausios
Vaikų alergologė ėjo savo keliu
Pusę amžiaus skyrusi Respublikinei Šiaulių ligoninei, kurioje ir įrašyta visa pirmosios Šiaulių krašto vaikų alergologės klinikinės imunologės Laimutės Daukšienės darbo biografija, gydytoja nusprendė atsisveikinti ir užverti gydymo įstaigos duris. Už atsakingą ilgametį darbą, kuriam skirti 51-eri gyvenimo metai, gydytojai įteiktos sveikatos apsaugos ministro bei miesto mero padėkos.
Zita KATKIENĖ
VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė
Pačiai gydytojai didžiausia vertybė buvo pacientų dėkingumas, kolegų pagarba bei jai skirta laimė sutikti garbius specialistus, kurių dėka nesiblaškydama ėjo vienu keliu ir pasiekė didelių aukštumų savo pasirinktoje srityje.
Vaikystėje Laimutei teko daug sirgti. Kaip ir daugumai Antrojo pasaulinio karo pradžioje gimusių vaikų, taip ir jai, ne kartą gydyta skarlatina, difteritas. Pati Laimutė gydė lėles ir jau 4–5 metukų būdama žinojo, kad bus gydytoja.
Šiauliuose gimusi ir užaugusi, baigusi Juliaus Janonio vidurinę mokyklą, Laimutė Dzegoraitytė svajonės neatsisakė.
Prieš stojant į medicinos institutą anuomet reikėdavo dvejų metų patirties šioje srityje. Aštuoniolikmetė Laimutė atėjo į Šiaulių ligoninę ir įsidarbino sanitare. Praėjus dvejiems metams, ji įstojo į anuometinį Kauno medicinos institutą.
Akademikas Vladas Lašas buvo pirmas alergologas, smalsią studentę sudominęs ne tik teorija, bet ir praktikos užsiėmimais.
Baigusi institutą 1968 metais bei įgijusi gydytojos diplomą Laimutė grįžo į gimtuosius Šiaulius. Nors Šiaulių ligoninės Vaikų ligų skyriuje buvo įdarbinta pediatre, tačiau alergologijos gydytoja neapleido. Skatino Kaune dirbusių alergologų darbai.
Domėtis alergologija skatino ir patys ligoniai. Į gydymo įstaigą kreipdavosi daug alergijos kamuojamų, pavargusių ir išsekusių nuo šios ligos žmonių, tačiau padėti gydytojai galėjo mažai – gydymo nuo alergijos beveik nebuvo. Gydytoja padėdavo patarimais. Vienam padėdavo įtikinus pakeisti gyvenamąją aplinką, kitam – atsisakius kai kurių maisto produktų.
Nebuvo ligoninėje ir gydytojo alergologo etato. Tuo metu Respublikinei Šiaulių ligoninei vadovavęs gydytojas Kazimieras Knizikevičius įkūrė pusę etato ir į šias pareigas paskyrė L. Dzegoraitytę.
Mokytis alergologijos mokslo paslapčių bei įgyti pirmųjų klinikinių žinių teko vykti į Maskvos pediatrijos instituto Alergologijos klinikas.
Grįžusi į ligoninę Laimutė tapo pirmąja alergologe, gydymo metodikų pradininke, vaikų alerginių ligų stacionaro įkūrėja.
Alergijos žinias ji tobulino Kazanės, Kijevo, Maskvos gydytojų tobulinimosi institute. Teko gydytojai vykti į konferencijas Poznanėje, Lodzėje, Barselonoje, Berlyne, teko dalyvauti viešnagėje Stokholmo alergologijos klinikoje.
Anuometinė Vaikų ligų klinikos vyriausioji gydytoja Regina Ulkštinienė pasiūlė organizuoti vaikų alergijos gydymo centrą. Centrą nuspręsta organizuoti Briduose (Šiaulių r.) buvusio vaikų lopšelio-darželio patalpose.
Šiame darželyje įsteigtas Vaikų ligų klinikos Alergijos ligų reabilitacijos centras, į kurį buvo guldomi vaikai, kuriems diagnozuotos sunkios alergijos formos. L. Daukšienė paskirta Vaikų ligų klinikos Vaikų alergijos skyriaus vedėja.
Ji dirbo ne tik tiesioginį gydytojos darbą, bet organizavo pagalbą sergantiems alergijomis visame Šiaulių krašte, buvo viena Reabilitacijos skyriaus vaikams, sergantiems alergijos ligomis įkūrėjų. Gydytoja aktyviai dalyvavo vaikų, sergančių alerginėmis ligomis bei jų šeimos narių, visuomenės, pedagogų, medikų mokyme alerginių ligų diagnostikos, gydymo ir profilaktikos klausimais.
„Mes buvome pasiryžusios kurti naują Lietuvos ateitį, kurioje gyvenantys alergija sergantys žmonės jaustųsi gerai“, – su šypsena prisimena gydytoja optimizmo kupinus metus, kai gydytojos ne tik gydė sunkiai sergančius vaikus, bet ir rašė scenarijus, kūrė pasakas ir įsteigė Zuikių alergikų mokyklėlę. Ją lankantys vaikai mokėsi gyventi su alergija.
Buvo akivaizdu, jog žmonės neturi žinių apie mitybos reikšmę savijautai, sergant alergija. Pamažu keitėsi požiūris ne tik į alergijos, bet ir į bronchų astmos gydymą. Atėjo supratimas, jog ne tik tabletė įveiks ligą, kad reikia pačiam ligoniui stebėti ligos simptomus ir nedelsiant padėti sau. Prasidėjo ligonių mokymas gyventi su liga.
Entuziazmas truko neilgai – iki 2000 metų. Vaikų alergijos reabilitacijos centras buvo uždarytas.
Alergijų nemažėjo, odaugėjo, nes sparčiai daugėjo alergizuojančių žmogaus organizmą importuojamų bei šalyje gaminamų maisto produktų, kurių sudėtyje nemažai cheminių priedų, buityje daugėjo cheminių priemonių.
Tačiau, pasak gydytojos, daugėjo ir informacijos apie ligą, prieinamos kiekvienam žmogui. Daugėjo ir diagnostikos bei gydymo galimybių, medicininių priemonių padėti. Medicinos pagalbą jau galėjo suteikti ir šeimos gydytojas.
Panaikinus Vaikų ligų klinikoje Vaikų alergijos skyrių, L. Daukšienė dirbo vaikų alergologe ir vaikų pulmonologe Vaikų konsultacijų poliklinikoje bei Vaikų priėmimo intensyviosios terapijos skyriuje. Nuo 2010 metų, duris atvėrus Moters ir vaiko klinikai, gydytoja L. Daukšienė toliau gydė vaikus, sergančius alergijomis bei plaučių ligomis.
Moters ir vaiko klinikos vaikų konsultacijų poliklinikoje L. Daukšienė dirbo iki 2017 metrų balandžio pradžios. 51 gyvenimo metus skyrusi pamiltam gydytojos darbui, nusprendė pasimėgauti užtarnautu poilsiu.
Už ilgametį darbą, profesionalumą, ypatingą atsidavimą savo profesijai ir nuoširdumą žmonių sveikatos labui su kolektyvu atsisveikinančiai gydytojai L. Daukšienei įteikti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos bei miesto mero Artūro Visocko padėkos raštai.
Paklausta, kuo užsiims, kai kas rytą nebereikės skubėti į ligoninę, gydytoja sakė, jog liūdėti neteks. Drauge su žemės ūkio specialistu Juozu Daukša užauginusi tris sūnus, gydytoja džiaugiasi, jog visi gyvena Šiauliuose, neemigravo nei iš gimtojo miesto, nei iš šalies. Jau sulaukė ir šešių vaikaičių.
Daug laisvalaikio gydytoja skiria sodui, kuriame augina gėles. Tai ir buvo didžiausias džiaugsmas ir atgaiva, kai norėdavosi trumpam pabėgti nuo svetimų ašarų, pacientus varginančių rūpesčių, kuriems buvo pasiaukojusi vaikų alergologė.
Zitos KATKIENĖS nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės vaikų alergologei, klinikinei imunologei Laimutei Daukšienei už atsakingą ilgametį darbą, kuriam skirti 51-eri gyvenimo metai, įteiktos padėkos. (9913)
Šiauliuose dirba trys alergologės
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje šiuo metu dirba dvi alergologės: su vaikais – Regina Mačiulienė, su suaugusiaisiais – Jūratė Greičiuvienė. Liepos mėnesį prie jų prisijungs po vaiko auginimo atostogų grįžtanti alergologė, klinikinė imunologė Dina Striūpaitienė, kuri dirbs ir su vaikais, ir su suaugusiaisiais.
Pasak R. Mačiulienės ir J. Greičiuvienės, trijų alergologų Šiauliuose pakanka. Sudėtingesnė situacija buvo, kai buvo likusios dviese. Vasarą pacientams taip pat tenka ilgiau laukti eilėje, mat gydytojos atostogauja.
Pasak R. Mačiulienės, pas vaikų alergologus labai retai patenka pacientai su ūmiomis alerginėmis reakcijomis. Dažniausiai pacientai yra atsiunčiami alergijos priežasčiai nustatyti, o mėginiai atliekami, kai pacientui nėra ūmios alergijos simptomų. Alergologas, nustatęs alergijos priežastį, paskiria reikiamą gydymą, vėliau vaistus gali skirti ir šeimos gydytojas. Tik labai retais atvejais (esant tam tikroms alergijos formoms) gydymą tęsia alergologas.
Jeigu reikalingas išsamesnis tyrimas, pavyzdžiui, sergant atopiniu dermatitu, reikalingas odos lopo mėginys, pacientas siunčiamas į tretinio lygio gydymo įstaigą (Vilniuje arba Kaune), kur ligonis paguldomas į stacionarą, tiriamas ir stebimas.
Pasak J. Greičiuvienės, jeigu valstybė skirtų pakankamą finansavimą, šiuos detalesnius tyrimus būtų galima atlikti ir Šiauliuose.
Ar pacientų daugėja?
„Statistikos nevedame, bet atsižvelgiant į tai, kad gyventojų Šiauliuose mažėja, o pacientų – ne, galima daryti išvadą, kad sergančiųjų kažkiek didėja“, – sako R. Mačiulienė.
Alergijos kamuoja ir vaikus, ir suaugusiuosius.
„Jeigu vaikystėje buvote alergiškas, tai ir užaugęs toks būsite. Alergijos neišaugamos, galbūt tik augant stiprėja imunitetas, bet susidūrus su alergenu gali pasireikšti ir sloga, ir dusulys. Tik dabar mes turime gerų medikamentų, ir tokių sunkių formų, kai pacientą tekdavo vežti į reanimaciją, pasitaiko labai retai“, – sako J. Greičiuvienė.
Pasak gydytojos, suaugusieji kartais net sunkiau serga, nes prisideda dar ir kitos ligos: širdies ir kraujagyslių, sąnarių, plaučių. Alerginę reakciją suaugusiesiems neretai sukelia ir medikamentai, vartojami nuo kitų ligų. Alergija sukelia ne tik kvėpavimo ar odos problemų, bet ir gali sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą. Pavyzdžiui, jeigu pacientas vemia, viduriuoja, tai nebūtinai gali būti infekcija ar apsinuodijimas, tai gali sukelti ir alergenas.
R. Mačiulienė sako, jog daliai alergija sergančių pacientų labai padėtų specifinė imunoterapija. Tačiau šis gydymo būdas yra brangus, o ligonių kasos jo nekompensuoja, taigi tik nedidelė dalis pacientų gali sau leisti šį gydymo būdą.
Redakcijos archyvo nuotr.
Alergologė Jūratė Greičiuvienė sako, kad alergijos nėra „išaugamos“. Alerginės reakcijos gali tapti silpnesnės tik sustiprėjus imunitetui.
Redakcijos archyvo nuotr.
Vaikų alergologė Regina Mačiulienė sako, kad daliai alergija sergančių pacientų padėtų specifinė imunoterapija, bet ji daugeliui yra per brangi.