
Naujausios
„Žmogus privalo gyventi ilgai“
Šiaulių tuberkuliozės ir plaučių ligų ligoninėje sujudimas – kolegos ruošėsi atsisveikinti su gydytoju legenda Romu Sadausku, daugiau nei pusę amžiaus dirbusiu šioje ligoninėje. „87-eri nėra daug, 90 metų – daugoka, o 100 – tai jau tikrai didelė metų našta“, – šmaikštauja pulmonologas R. Sadauskas.
Ilona Šnarienė
Pasidalijo prisiminimais
„Savo gyvenimu ir darbu gydytojas yra puikus pavyzdys“, – sakė kolegos, linkėdami rasti daugiau galimybių rūpintis savimi. Gydytojas šypsojosi – užvėrus ligoninės duris jo dar laukia šimtai nebaigtų darbų ir reikalų.
Žvalus gydytojas įrodo, kad įkopus į devintą dešimtį galima gyventi įdomiai ir prasmingai. „Žmogus privalo gyventi ilgai, būti sveikas, nekenkti ir nealinti savo organizmo, nes už viską, bėgant laikui, tenka sumokėti“, – tvirtina energija trykštantis gydytojas.
Šventiniame šurmulyje kolegos dalijosi šiltais prisiminimais, kaip jaunas gydytojas su ministerijos siuntimu atvyko iš Kauno, o jam primesta misija – įkurti naują plaučių ligų ligoninę Šiauliuose.
„Būčiau smagiai nusijuokęs, jeigu kas nors tada būtų pasakęs, kad čia liksiu ilgam“, – sako R. Sadauskas.
Paskirtas vyriausiuoju gydytoju, radęs vien pastato sienas, nieko neišmanydamas apie statybos darbus, jaunas medikas privalėjo derinti projektus, prižiūrėti statybininkus, suformuoti kolektyvą. „Rūpesčiai manęs nesugadino“,– sako R. Sadauskas. Gydytojo akyse užaugo ligoninės parkas, obelys, pasodintos paties ir darbuotojų rankomis.
„Jaunystė – ieškojimų metas, tarsi tam tikras kvietimas ieškoti ne tik savo gyvenimo kelio, bet ir mums priimtino gyvenimo būdo. Mane labai domino ateities chirurgija, organų transplantacija, tačiau gyvenimas viską sudėlioja į savo vietas. Atsisakęs savo planų, likau suglaustais sparnais“,– pasakoja gydytojas.
Norams išsipildyti reikia pastangų
R. Sadauskas pirmasis Šiauliuose pradėjo daryti diagnostines bronchoskopijas. Ligonio bronchus reikėdavo pasiekti neplonu metaliniu vamzdeliu. Menkiausias neatsargus judesys galėjo sužaloti ligonį ar net dantis jam išlaužyti.
Šiandien bronchoskopijos atliekamos lanksčiu plastmasiniu vamzdeliu. Patobulėjo ne tik medicinos priemonės, bet ir ligų diagnostika, atsirado naujų vaistų. Anot gydytojo, nesikeičia tik žmogaus gyvenimo būdas, ypač žalingi įpročiai.
„Žmonės nori sveikai gyventi, tačiau daugelio norai lieka tik norais, jeigu neįdedama jokių pastangų“, – tvirtina gydytojas, su šypsena prisimindamas savo gyvenimo prasmės paieškas, kai buvo įkėlęs koją net į kunigų seminariją.
Gydytojo jaunystės receptas
Gydytojas R. Sadauskas miegui skiria 6 valandas ir sako, jog nėra recepto, kiek reikia miegoti – kiekvienam organizmui skirtingai. O jaunystėje išgirstas vokiečių mėgstamas posakis: „Žmogus yra tai, ką jis valgo“ medikui tapo kelrode žvaigžde renkantis maisto produktus.
„Nors maisto produktai ligų negydo, tačiau sveikas maistas gali apsaugoti nuo daugelio ligų, o ilgalaikis tinkamas maitinimasis teigiamai veikia ne tik gyvenimo kokybę, bet ir sveikatą“, – dalijasi gyvenimiška patirtimi pulmonologas. Jis stebisi tais, kurie kepa ar verda morkas, svogūnus bei kitas daržoves, kai jas esą vertingiausia valgyti žalias.
Gydytojas mankštinasi nesistemingai, bet stengiasi išjudinti visus sąnarius bei raumenis. Pati geriausia mankšta kūnui ir sielai – šokis. Energijos nestokojantis medikas lanko pagyvenusių žmonių šokių ansamblį „Kalatinis“.
„Net ir neturint įgimtų gabumų, ne priežastis atsisakyti šokio, kuris treniruoja ne tik raumenis, bet ir padeda pailsėti smegenims. Tik jų dėka mes galime suprasti, kokie nuostabūs būna paprasti dalykai“, – sako gydytojas.
Autorės nuotr.
LEGENDA: Romas Sadauskas Šiauliuose – gyvoji legenda. Ne viena medikų karta užaugo šalia šio pulmonologo.