
Naujausios
Tikriausiai nebūsiu originalus ir neišradinėsiu dviračio, pasiūlydamas skverui tokioje vietoje istorinę skulptūrą. Mano matymu, Tautos laisvės temą geriausiai atspindi partizanų kovų už laisvę idėja. Juolab kad net ir 30-aisiais atgautos nepriklausomybės metais Šiauliuose vis dar nėra nė vieno (?!), bent jau man žinomo, paminklo partizanams. Tad kaip tik dabar ir matyčiau tam tinkamiausią progą.
Simboliška ir tai, jog netoli Šiaulių buvo pasirašytas istorinis dokumentas – Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos deklaracija. Jos faksimilė su dalyvių pavardėmis irgi prašyte prašosi įprasminimo-priminimo kaip papildoma informacija ant paminklo postamento.
Mane (tikiu, ir kitus) įkvepia geri pavyzdžiai. Tokius, susisiejančius su partizanų kovos idėja, aptikau Prancūzijoje, vietose, kur 1944-ųjų birželį vyko sąjungininkų desanto operacija "Diena-D". Kova su nacizmu išsilaipinimo vietose perteikta per ten iškilusias monumentalias skulptūras. Kažką panašaus – kaip istorinės atminties išraišką – noriu matyti ir gimtuosiuose Šiauliuose. Tampantys unifikuotais Vyčiai (kaip kažkada Leninai) man neatrodo įasmeninti bei originalūs.
Galvoju, kad ir lėšų akumuliavimas dideliems projektams yra prasmingesnis kelias. Gal ir su miestiečių įnašais, kaip darė, pavyzdžiui, Telšiai, pastatę paminklą irgi konkrečiam istoriniam įvykiui – Durbės mūšiui, o aukojusių organizacijų bei žmonių pavardes iškalę ant paminklo postamento, suteikė jam ir gilesnę prasmę.
Taip išvengtume "trupinių" barstymo menką žinią nešantiems kūriniams iš "plastmasių". Parodytume ir sau, ir pasauliui, jog nenorime prarasti savo istorijos, pakeisti jos beprasmiais, tačiau "gražiais meniniais akcentais".
Po to, kai žlugo paminklo Tautos laisvei Šiauliuose konkursas, Šiaulių miesto meras pro Savivaldybės langą matys tik tuščią naują postamentą. Ką ant jo statyti? Jau rašėme apie vieną ironišką pasiūlymą ten užkelti tanką-fontaną: per besisukiojantį vamzdį lieti vandenį, o per mitingus vamzdį galima naudoti kaip vandens patranką. Kai taip susiklosto konkursai – kas lieka? Gal ir jūs turite savo idėją? Pasidalykite, išspausdinsime.