
Naujausios
Artojai su džipais naikina piliakalnį
Nebe pirmi metai, kai kultūrinio paveldo objektą — Šiaulių miesto teritorijoje esantį Salduvės parką ir jo istorinį piliakalnį — netrukdomi ardo keturračiai, motociklai, o dabar jau ir džipai. Aria tartum traktoriais, o unikalus kalnas nepataisomai nyksta. Aplinkos saugotojai ginasi negirdėję apie darkomą piliakalnį, o miesto valdžia ir toliau gyvena vizijomis.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Įsirengė motokroso trasą
Antri metai, kaip senovinis, legendomis apipintas Salduvės piliakalnis savaitgaliais tampa motokroso trasa — ratuoti chuliganai nekontroliuojami ir nebaudžiami niokoja valstybės neva saugomą piliakalnį.
Praėjusių metų balandį atsakingų valdininkų klausėme: kodėl kalnas nesaugomas, o pažeidėjai nebaudžiami („Piliakalnį žudo neįgalūs valdininkai“, “Šiaulių kraštas“, 2008-04-03). Aiškintos priežastys, žadėta imtis priemonių. Bet praėjo pusantrų metų, o istorinį piliakalnį galingi ratai drožia kaip drožę.
Šiaulietis Vaclovas Valantis, kuris 35-eri metai gyvena netoli kalno, redakcijai pasakojo, kad dabar prie piliakalnio atvažiuoja netgi džipais. „Užvažiuoja į pačią viršukalnę ir visu greičiu pasileidžia žemyn. Tik purvai į šalis tyška“, — vyriškiui atrodo, kad toks piliakalnio išniekinimas prilygsta bažnyčios išniekinimui.
Nei eismą draudžiantys kelio ženklai, nei pareigūnai pramogautojų nesulaiko. „Pamatė policiją, dėjo per parką tolyn, tiek juos ir tematei,“ — numoja ranka Vaclovas.
Šiauliečiai, kuriems brangus unikalus parkas, bando jį apsaugoti nuo ratuotų chuliganų, užversdami pravažiavimus šakomis arba akmenimis. Bet tokia saviveikla, mano Vaclovas, gaisro atveju gali tapti rimta kliūtimi ugniagesiams.
Piliakalnio šlaituose ir parko teritorijoje radome ratais išraustas gilias provėžas. Juoduoja iš tolo tartum arimai. Be to, keturračių išrausti grioviai virsta lietaus nutekėjimo kanalais, kurie nepataisomai ardo šlaitą.
Sutrešusiais, avarinės būklės piliakalnio laiptais užlipome į viršų. Nuo kalno matyti, kaip vėžės nusileidžia žemyn ir dar kartą „užsiriečia“ priešais kalną, į kalvelę, — panašiai kaip motokroso trasoje.
Graudus vaizdas ir piliakalnio papėdėje. Mėtosi nuskaptuoti medžių kamienai. V. Valantis sako, kad jie čia liko voliotis po Baltų vienybės dienos šventės praėjusį rugsėjį. Vieną iš dekoratyvinių kamienų, galėjusių papuošti kalno prieigas, paaugliai padegė, kito kažkas atsipjovė savo reikmėms.
Ratuoti chuliganai — ne vienintelė grėsmė istorinei vietovei. Sveiki parko medžiai kertami malkoms: Vaclovas parodė neseniai nukirstą pušį, kurios nebepajėgta nutempti. Šviežių kelmų parke matėme daug. Kaip ir suanglėjusių pušų kamienų. Pušys užsidega, kai pavasarį paaugliai parke degina žolę.
Visą gyvenimą miške dirbęs Vaclovas nerimauja, kad niekas nesirūpina nikirsti ir genėti nudžiūvusių pušų, kurios paskleidžia kinivarpų užkratą kitiems medžiams.
„Visi tik stumia nuo savęs. Niekam nei parkas, nei piliakalnis neberūpi,“ — su širdgėla konstatavo šiaulietis, daug metų oficialiai talkinęs pareigūnams, tvarkant parką.
Aplinkosaugininkai nežino
Gediminas Cinkutis, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Šiaulių miesto agentūros vedėjo pavaduotojas, nustebo, iš „Šiaulių krašto“ sužinojęs apie keturračių niokojamą kalną ir parką.
„Tikrai, pirmą kartą girdžiu. Jeigu taip, reikėtų pavažiuoti, pažiūrėti, daryti reidus, — ekspromtu svarstė aplinkosaugininkas. — Be abejo, mes negalime visko patys žinoti, jeigu niekas nepraneša“.
Šiaulių miesto agentūra turi teisę bausti pažeidėjus, konkrečiai už žaliosios vejos niokojimą nuo 150 iki 300 litų. Paklaustas, ar yra nubaustų už Salduvės piliakalnio niokojimą, pavaduotojas atsakė, jog per pastaruosius dvejus metus baustų nebuvo.
Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės laikinajam vadovui Robertui Radavičiui piliakalnio situacija žinoma: „Buvo rašyti raštai Savivaldybei, pastatyti draudžiamieji ženklai, techniniai atitvarai, draudžiantys įvažiuoti į parką į nuo 22 valandos iki 6 valandos“. Pareigūno teigimu, to reikėjo, nes vasarą parką naktimis pamėgo jaunimas.
„O tos vėžės metų metais..., — tęsė R. Radavičius. — Salduvės parko teritorijoje patruliuojama kiekvieną dieną, pareigūnai netgi persirengia civiliais rūbais. Bet labai sunku, mes fiziškai nepajėgūs jų sulaikyti. Vos pamato — ir sprunka per pušynus“.
Apie tai, kad piliakalnis ardomas, Šiaulių savivaldybėje žinoma, tačiau nei Aplinkos skyriaus, nei kiti atsakingi specialistai neskuba imtis konkrečių darbų.
Aplinkos skyriaus vedėjas R. Šemeta šiais klausimais patarė kalbėtis miesto Infrastruktūros skyriuje.
Šio skyriaus vedėjas Arūno Adomaičio teigimu, dėl ekonominės situacijos „rūpinamasi tik aikštele“. Paklaustas, kodėl nepasirūpinta išsaugoti ar kitaip panaudoti dekoratyvinių medžių kamienų, atsakė, jog tuo turėjo pasirūpinti šventės organizatoriai, kurie tuos kamienus atsivežė žmonėms atsisėsti ir paliko.
„Kas atsivežė, tas ir turėjo pasirūpinti, — mano vedėjas. — O mums trūksta lėšų. Reikalinga organizuoti atskirą pirkimą, daryti apklausą... Be to, jeigu apie kiekvieną rąstą kalbėtume... Mieste yra daug vietų, kuriose mėtosi rąstai“.
Vizijos keliasi į ateitį
Ne vienerius metus Savivaldybėje kurtos parko vizijos, tikėtasi gauti Europos Sąjungos fondų finansinę paramą. Už europinius pinigus parengta Salduvės parko sutvarkymo galimybių studija, kainavusi 35 tūkstančius litų. Bet Europos pinigai Šiaulių nepasiekė.
Aistė Žalevičienė, miesto Savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja „Šiaulių kraštui“ sakė, jog dabar tikimasi valstybės pinigų, nes Šiauliuose 2012 metais vyks Pasaulinės žaidynės “Sportas visiems“, kuriose numatyta ir kultūrinė programa Salduvėje. Bet iki to laiko piliakalnis gali būti sulygintas su žeme.
Citata: „Užvažiuoja į pačią viršukalnę ir visu greičiu pasileidžia žemyn. Tik purvai į šalis tyška.
ŽALA: Motociklininkai, keturračiai ir netgi džipai netrukdomi žaloja valstybės neva saugomą Salduvės parką ir istorinį piliakalnį.
NAUDA: Salduvės parke pušys kertamos malkoms.
UŽKARDOS: Šiauliečiai, kuriems brangus unikalus parkas, bando jį apsaugoti nuo ratuotų chuliganų, užversdami pravažiavimus akmenimis.
TIKROVĖ: Daug metų netoli Salduvės piliakalnio gyvenantis Vaclovas Valantis teigia, jog anksčiau parkas matė geresnių laikų, o dabar „visi tik stumia nuo savęs.“
Jono TAMULIO nuotr.
NETIKĖTUMAS: Gediminas Cinkutis, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Šiaulių miesto agentūra vedėjo pavaduotojas, nustebo, iš „Šiaulių krašto“ sužinojęs apie nebe pirmus metus keturračių niokojamą Salduvės kalną ir parką.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.