
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Diskriminacija už Europos Sąjungos pinigus
Vandentvarkos projektas Šiaulių rajono Sauginių gyvenvietėje artėja prie pabaigos. Tačiau tik darbams įsibėgėjus, septynių namų gyventojai suprato, kad vandentiekio ir kanalizacijos įvadų nesulauks, nors kitoje gatvės pusėje tokie įvadai įrengti ties kiekvienu namu. Dar trys nuo vandentiekio atskirti namai lieka ir kitoje vietoje. „Še tau, Europos parama gyvenimui pagerinti“, — ironizavo gyventojams atstovaujantis Romualdas Čepulis. Pasirodo, paliktų už borto žmonių vandentvarkos projektuose yra ir daugiau. Esą visiems trūksta pinigų.
Petras BALČIŪNAS
petras@skrastas.lt
Liko užribyje
Į „Šiaulių kraštą“ kreipėsi dalis Sauginių gyvenvietės Ežero gatvės gyventojų, nes liko atskirti nuo baigiamų įrengti naujų vandentiekio ir kanalizacijos tinklų, finansuojamų iš INTERREG programos.
Romualdas Čepulis, atstovaujantis gyventojams, yra gavęs rajono savivaldybės Administracijos direktoriaus Stasio Lembučio paaiškinimą: (kalba netaisyta) „Rengiant projektą, tam kad išlyginti gyvenvietės gyventojams būsimas prisijungimo prie gatvių tinklų sąlygas ir daliai iš jų neprisidėtų gatvių dangų atstatymo išlaidos, projektuotojai įvadus iki sklypų ribų projektavo tik priešingų, negu numatomi kloti gatvių tinklai, gatvių pusių namų gyventojams“. Išeitų taip, kad projektuotojai, vienus saugodami nuo didesnių išlaidų, kitus apskritai paliko likimo valiai.
R. Čepulis ne kartą kreipėsi į rajono Savivaldybę, į Seimo narę Rimą Baškienę, bet niekas nepasikeitė. Vyriškis į redakciją atnešė pluoštą popierių, kuriuose pranešama — patenkinti gyventojų norus, atseit, nebeliko lėšų.
R. Čepulis nuogąstauja, kad, paleidus naujuosius tinklus, senasis vandentiekis bus išjungtas, žmonės liks be vandens.
Kas svarstė planą?
Gyventojai sako, kad viešo projekto svarstymo nebuvo. Ir pats R. Čepulis taip teigia.
Tačiau Sniegena Breikšienė, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja, sako, jog viešas svarstymas vyko, tik neatsimena, kada — reikia archyve ieškoti dokumentų.
„Jei žmonės neatėjo į šį svarstymą, niekas nekaltas. Paprastai visada taip būna: svarstymuose nedalyvauja, o kai prasideda darbai, prasideda ir pretenzijos“. Ji aiškino, kad visų gyventojų į vandentvarkos projektus ir neįmanoma įtraukti.
Priekaištai
Susitarėme susitikti pačiuose Sauginiuose ir viską apžiūrėti. Į susitikimą atėjo nemažas būrys gyventojų.
Į klausimą, ar prieš pradedant įgyvendinti projektą, vyko gyventojų susirinkimas, atsakyta, jog vyko. „Bet jame niekas net neužsiminė, kad mes liksime nuošalyje. Žmonės to nesitikėjo“, — kalbėjo sauginiškė Nijolė.
Buvo žadėta viešai pakabinti projektą, bet to nepadaryta. Gal Ežero gatvės gyventojai būtų pamatę, kad ignoruojami? Bet tas projektas kažkodėl kabojo Kužiuose.
Edvardas parodė, kad netoliese yra trys keturbučiai namai, prie kurių irgi neatvesti įvadai. „O prie mano namo šalia įvado atsirado priešgaisrinis hidrantas, ir vandens iš čia neapimsi. Reikia kitos trasos, matyt, iš tvenkinio“, — apmaudavo Edvardas.
Gyventojai neįsivaizduoja, kaip savo lėšomis įsirengti vandentiekį ir kanalizaciją? „Kainos margos, vienas metras kainuoja nuo 100 iki 170 litų“. Edvardas sukaičiavo, kad jam nusitiesti 40 metrų vandentiekio trasą nepakaktų 8000 litų. O kur dar projektavimo darbai?
Gyventojai abejoja, ar jiems patiems bus leista tiesti vandentiekio trasas per valdišką žemę. Reikės leidimų kasti, reikės projektų, kurie daug kainuoja.
Padėtį komplikuoja dar ir tai, kad pro minėtų žmonių namus praeina dujotiekis ir telefonų linijos. Abejojama, ar kas tokioje vietoje leis saviveiklą. „Gal todėl projektuotojai ir nelietė šios vietos“, — spėlioja gyventojai.
Nežino, nederino
Už borto palikti gyventojai nėra linkę nusileisti ir žada kreiptis į Valstybės kontrolę ir Vartotojų teisių apsaugos tarnybą.
Kur reikia ieškoti priežasčių, kad Sauginiuose atsirado diskriminacija?
Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Alfredas Budrys sakė, jog skyrius — tik vykdytojas. Projekto, kurį rengė „Vandens projektai“, niekas su juo nederino, nors projektuotoją konkurso keliu rinko rajono Savivaldybė. A. Budrio įsitikinimu, viską nulėmė pinigų kiekis, nes INTERREG programa panašiems projektams teskiria 1 milijoną eurų, o kitų lėšų reikia ieškoti patiems. Sauginiuose darbų bus atlikta už 1,7 milijono litų.
A. Budrys pasakojo, jog norėta skelti šį projektą per pusę. Tada net centrinė gyvenvietės dalis būtų likusi neprijungta prie tinklų. Pavyko susitarti.
Pasak A. Budrio, finansuotojai kelia daugybę reikalavimų. Paskyrę numatytą lėšų sumą, riboja vartotojų skaičių, tinklų kilometražą, varžo plėtros galimybes. Dėl to ir atsiranda tokios „baltosios dėmės“. “Aš neįsivaizduoju, kaip Vyriausybė iki 2015 metų įvykdys įsipareigojimą prie vandentiekio prijungti 80 procentų šalies gyventojų“, — sakė A. Budrys.
Projektas pagal Ventos — Lielupės upių baseinų vandentvarkos programą pradėtas ir Vijolių gyvenvietėje. Jai lėšų skirta tik pagrindinei magistralei gyvenvietės centru su dviem nedidelėmis atšakomis nutiesti.
Prireiks papildomo projekto
Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas dabar mato vienintelę išeitį — ieškoti pinigų ir rengti papildomą tinklų plėtros projektą. Bet kada tų pinigų atsiras? Kol kas ir dabartiniam projektui iš minėtos programos negauta nė lito, kol kas viskas daroma rajono biudžeto pinigais. Papildomo projekto prireiks ir Vijoliams. Vandentiekio prašo Lukšių gyvenvietė, bet ji neatitinka vieno ir pagrindinių programos reikalavimų — gyvenvietėje turi gyventi ne mažiau kaip 500 žmonių. Nors projektas Lukšiams parengtas.
Šiauliuose Medelyno ir Kalniuko vandentvarkos projekto įgyvendinimą iš ES Sanglaudos fondo administruoja UAB „Šiaulių vandenys“. Bendrovės projektų direktorius Aurimas Rutkauskas “Šiaulių kraštui“ sakė, jog didelių “baltųjų dėmių“ nėra, tačiau mažų pasitaiko. Tačiau šiauliečiai turi galimybių iš karto parengti papildomą projektą ir atlikti darbus. “Nes vėliau žmonėms teks patiems už viską mokėti“, — pripažino A. Rutkauskas.
GATVĖ: Sauginiai, Ežero gatvė. Dešinės gatvės pusės gyventojai jau ramūs — įvadai įrengti ties kiekvienu namu. Kairėje gatvės pusėje gyvenantiems kol kas tokia prabanga „negresia“.
KREIPIMASIS: Romualdas Čepulis, prirašęs daug raštų rajono valdžiai ir Seimo narei, nusprendė kreiptis į „Šiaulių kraštą“.
GYVENTOJAI: Žurnalistų Sauginiuose laukė nemažas gyventojų būrys.
GRĘŽINYS: Šalia gyvenvietės įrengiamas ir naujas vandens gręžinys.
ŽYMĖS: Visuose Sauginiuose daug žymių, kad čia tiesiami nauji vandentiekio ir kanalizacijos tinklai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.