Farmacininkai valdo medikus ir sistemą

Farmacininkai valdo medikus ir sistemą

Farmacininkai valdo medikus ir sistemą

ATVIRAS FARMACIJOS KOMPANIJOS DARBUOTOJO PASAKOJIMAS APIE AMORALIĄ SISTEMĄ, KURIOJE PACIENTAS — AUKA

„Gydytojai dažnai skiria nereikalingus ar net netinkamus vaistus, dėl to, kad iš to turi naudos. Gaila žiūrėti, kaip abejingai “sudrožiami“ sergantys ir pagalbos ieškoti atėję žmonės“, — sako medikas, dirbantis vienoje farmacijos kompanijoje. Jis “Šiaulių kraštui“ papasakojo, kaip veikia farmacininkų tinklas, kuriame vietos gydymui neliko — po farmacijos kompanijų kojomis gulasi pinigų ištroškę gydytojai, pacientai “šeriami“ nereikalingais vaistais, o Sveikatos apsaugos ministerijos klerkai, palikę spragas sistemoje, lobsta.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Skiepai — patikliesiems

Į klausimą, ar pagrįstai keliama panika dėl plintančio naujo tipo gripo ir investicijos į vaistus bei skiepus nuo jo, medikas (redakcijai vardas ir pavardė žinomi) atsakė, kad 50 procentų panika keliama dirbtinai. Skiepai nuo ligos neapsaugos.

„Pacientas “išduriamas“ sukelta panika. Ar taip jau daug miršta nuo gripo? Dažniausiai mirtis ištinka dėl gretutinių ligų komplikacijų, silpnesniuosius. Niekas nežino, kokio tipo gripas ateis. Kompanijos sukuria vakciną pagal tai, koks gipas vyravo prieš pusę metų ir skiepija. Neaišku, ar bus pataikyta, bet surenkami didžiuliai pinigai“, — sakė vienos farmacijos kompanijos atstovas.

Jis pateikia pavyzdį, kad brangiai kainuojantys skiepai nėra efektyvūs: mažas vaikas, kuris buvo paskiepytas 200 litų kainuojančia vakcina nuo roto viruso, atvežamas gydyti susirgęs noro virusu, kuris labai panašus į roto. Vakcinos veikimo laikas yra apie porą metų, buvo atvejų, kai net skiepyti vaikai susirgo.

„Yra vakcinos nuo vėjaraupių. Jų veikimo laikas irgi ribotas, sumoki pinigus už skiepą, po kelių metų vėl moki. O persirgus šia liga imunitetas įgyjamas visam gyvenimui“.

Gydytojus „perka“ kelionėmis ir dovanomis

Mūsų pašnekovas sako, kad platintojų vizitų pas gydytojus nesumažėjo, teikiamų jiems dovanų — taip pat, tik tai daroma subtiliau, bet su didesniu spaudimu medikams.

„Už tam tikrą išrašytą kiekį vaistų gydytojams pinigų tiesiogiai nemokama. Užmokesčiu tampa dovanos, kelionės. Taip pat populiaru organizuoti gydytojui paskaitą ir kompanija apmoka už tai grynaisiais pagal autorinę sutartį. Šitaip gydytojas gauna atlygį už vaisto platinimą“, — pasakoja vyras.

Jis pripažįsta, kad gydytojai labai greit išlepo dėl farmacininkų dovanų. Pavyzdžiui, pasiūlius gydytojams nuvykti į Berlyne vykstančią medikų konferenciją, išgirsta atsakymą, kad tas miestas jau ne kartą lankytas, net Afrika medikų „išmaišyta“, nori įdomesnių, tolimesnių kelionių.

„Nuėję pas gydytoją, pažiūrėkite į jo kabinetą: viskas su farmacijų kompanijų ženklais, net kėdės. Jei anksčiau pas gydytoją į kabinetą ateidavo vienas kitas farmacijos kompanijos atstovas, tai dabar per dieną jų ateina 10, visi su savo sandėriais, kad kuo daugiau būtų išrašyta vaistų“, — tikino medikas.

Godumas

Farmacijos kampanijos atstovo nuomone, šiuo metu medicinoje tvyro visiškas amoralumas, nes medikai suinteresuoti gauti naudos iš farmacininkų, o ne efektyviai gydyti ligonius.

„Milžiniški pinigai patenka į kardiologų, neurologų ir psichiatrų rankas. Vaistų, kurie yra labai brangūs, jie turi išrašyti kuo daugiau. Vienas gydytojas, kuris iš farmacininkų medikamentų su morfinu gauna pacientų gydymui, dalį pasilieka sau. Narkomanas“, — pasakojo vyras.

Vardydamas farmacijų kompanijų pavadinimus pašnekovas užsimena, kuri yra rimta, o kuri silpna, tik gerai įsukusi savo reklaminę kampaniją. Patikina, kad silpnesnių kompanijų vaistų gamintojai patys nežino viso vaisto poveikio, net to, per kiek laiko vaistas pasišalina iš organizmo.

„Gydytojai dažnai skiria nereikalingus ar net netinkamus vaistus, dėl to, kad iš to turi naudos. Kai paklausiu, ar tokį vaistą skirtų savo artimam žmogui, atsakymas būna neigiamas. Gaila žiūrėti, kaip abejingai “sudrožiami“ sergantys ir pagalbos ieškoti atėję žmonės“, — sakė medikas.

Farmacininkų atstovas žino, kad pastaruoju metu platintojais dirba ne tik gydytojai, samdomos įspūdingo stoto ir išvaizdos moterys, kartais net be medicininio išsilavinimo, joms tereikia prieš vizitą pas specialistą perskaityti vaisto informacinį lapelį.

Pirkimai šokteli po sveikatos laidų

Pasak vaistų platintojo, vaistai šluojami nuo vaistinių lentynų po sveikatinimo laidų per televiziją. Jose reklamuojami vaistus konkrečiais pavadinimais, pasakojama apie jų naudą, po tokių laidų šių vaistų pardavimai ženkliai šokteli.

„Kuo prastesnė farmacijos kompanija, tuo agresyviau elgiasi jų atstovai: brukama, reikalaujama, keliamos sąlygos. Ir tarp pačių kompanijų vyksta žiauri konkurencinė kova“.

Patikino, kad tik 10 procentų gydytojų domisi atsirandančių vaistų naujovėmis, poveikiu, gydymo efektyvumu, o didžioji dauguma paklausia, ką už jų išrašymą gaus. Gydytojams sunku susigaudyti naujų vaistų gausybėje.

„Baisu, kai patenki pas degradavusį gydytoją, kuris tiesiai paklausia, kiek reikia išrašyti vaistų ir koks bus atlygis. Papirkinėjimams, reklamai, kelionėms ir dovanoms išleidžiamos milijoninės sumos, bet ir tai farmacininkams labai apsimoka. Nukenčia sergantis žmogus. Farmacininkų sukurta sistema amorali“, — sako šią sistemą gerai žinantis vyras.

Suvaldyti atiminėjant licencijas

„Jei krokodilui padėsi grobį po nosimi, negi jis neės? Taip pat ir su gydytojais“, — patikino medikas pasakodamas, kad vienetai gydytojų, kurie lieka abejingi atlygiams. Jo nuomone, sveikatos ministerija farmacininkams yra atvėrusi visas duris savivaliauti.

Pasakoja, kad jei gydytojas išrašo gerą vaistą ligai gydyti, tai pacientas dar patenka į vaistininkų rankas, kurie pasiūlo kitokį, gal pigesnį vaistą, kuris dažniausiai naudingas pačiam vaistininkui, o ne pacientui. Medikas įsitikinęs medikas, kad ligonio gydymas lieka paskutinėje vietoje.

Nesąžiningus medikus, jo nuomone, suvaldyti galėtų licencijų atėmimas už tokią veiklą, draudimas gydytojo praktika besiverčiančiam gydytojui dirbti farmacijos kompanijose.

VAISTAS: Farmacijos kompanijos atstovas tvirtino, kai kurios vaistus gaminančios kompanijos iki galo nėra ištyrusios ir nežino, kaip veikia jų vaistas, per kiek laiko pasišalina iš organizmo ir ar gydo ligą.

VAISTAI: Farmacininkai suinteresuoti kuo daugiau išplatinti savo kompanijos vaistų, todėl pinigais, dovanomis ar kelionėmis suvilioja medikus, kurie išrašo pacientui ir nereikalingų vaistų. O pasiklysti jų gausoje nėra sunku net ir medikui.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.