
Naujausios
"Kaip pėsčiomis iki Berlyno"
– Ar žvelgiant iš Kužių miestelio gerovės valstybė atrodo tokia pati, kaip ir žiūrint iš Vilniaus?
– Buvo toks sovietinis anekdotas: L. Brežnevas kompartijos suvažiavime sako: kitą penkmetį mes gyvensime dar geriau! Balsas iš liaudies: o mes? Taip ir čia – gal jie Vilniuje gerovę ir kuria, o pas mus... Nežinau.
– "Girdėjau gerovės valstybėje nebus vietos skurstantiems. Vadinasi, tai bus labai maža valstybė", rašė Juozas Erlickas.
– O sąrašas pridedamas? (juokiasi).
Gerovės valstybė – tai valstybės sugebėjimas socialiai aprūpinti savo gyventojus: tai ir gydymas, ir mokyklos, ir pensija, ir darbo garantija, garantijos netekus darbo, visos kitos socialinės garantijos.
Mes kažkodėl lygiuojamės ne į Vokietiją ar Olandiją, o daugiausia į skandinavus. Man irgi patinka, kaip jie gyvena, esu ne kartą ten buvęs, bet mums iki jų – kaip pėsčiomis iki Berlyno.
Kas pas mus ateina į valdžią? Imkime bet kurį Seimo narį. Pavardėm neminėsiu, bet buvo toks atvejis. Draugai statybininkai pasikalbėjo: ką veiki? Ai, sako, ieškau Seimo nariui sklypo Trakuose. Du mėnesiai Seime, o jam jau sklypo ieško!
Jie savo gerovę kuria, o visai likusiai Lietuvai? Susitinki su tiekėjais, sako: va, po dviejų savaičių į Skuodo pusę nebevažiuosiu, nes dvi parduotuvės užsidaro.
Prieš kokius 15–20 metų žmonės ateidavo į parduotuvę, sakydavo: man dešreles – pigiausias, batoną – pigiausią, aliejų – pigiausią. Prieš 8–10 metų situacija buvo pasikeitusi, žmonės sakydavo: duok man geresnį. Dabar vėl viskas grįžta atgal: žmonės ieško pigiausio.
Štai mūsų kvartalas. Vienas namas: duktė – Anglijoje, toliau – sūnus Vilniuje, duktė – Vilniuje, sūnus – Norvegijoje, abu vaikai Norvegijoje, tėvai kažkur užsienyje, sūnus – Vokietijoje, vyras – Norvegijoje. Kiek namų – tiek yra išvykusių: arba į Vilnių, arba į užsienį. Kas pas mus liko?
Prisimenu, atsidariau parduotuvę, gatvėje vakare pilna mašinų, "bumčikai", neramumai, problemos. Dabar – tylu, ramu, nė vienos mašinos. Nėra jaunimo. Nėra.
– O kaip pasikeitė žmonių perkamoji galia?
– Nedaug, bet truputį sumažėjusi. Prieš kokius 8, gal net 5 metus mes nejausdavome algų dienų. Viskas plaukdavo stabiliai. O dabar žiūrime, kad nebėra monetų, jau centai eina. 8, 9,10 mėnesio dieną jau matome banknotus, o kokią 13, 14 dieną stabilizuojasi iki mėnesio pabaigos. Gal tai ir nesusiję, bet prieš kokius penkerius metus per dieną gaudavome po vieną 500-inę, kažkas gal ateidavo išsikeisti. Dabar 500 eurų kupiūrą gauname vieną kartą per mėnesį.
Kai į užsienį pirmieji išvažiavo, grįždavo pinigai – vaikams, tėvams. Dabar grįžę nusiperka namą, butą, ieško nekilnojamojo turto savo ateičiai, nebeparveža tiek grynųjų pinigų.
Bet kiti nusipirko namus užsienyje, turbūt jie nebegrįš?
– Koks būtų populiariausių prekių krepšelis jūsų parduotuvėje?
– Dažniausiai kaimiškame krepšelyje vakare bus alaus butelis, nebūtinai stipraus, bus mineralinio, kokakolos, čipsų pakelis, batonas, sviesto, pieno, bulvių, grietinės, dešros, aliejaus. Gal bus saldainių.
Kai "Maksima" paskelbė, kad jų tinkle vienas krepšelis nupirktas už 20 eurų, suskaičiavau, kiek buvo mūsų parduotuvėje – 3 eurai. Suskaičiuota pagal tai, kiek aptarnauta per dieną žmonių ir už kokią sumą nupirko. Didelis skirtumas.
Mes kažkodėl lygiuojamės ne į Vokietiją ar Olandiją, o daugiausia į skandinavus. Man irgi patinka, kaip jie gyvena, bet mums iki jų – kaip pėsčiomis iki Berlyno.
Neramu dėl ateities
– Pernai žemiau skurdo ribos gyveno 23 procentai Lietuvos gyventojų, kaime jų buvo daugiau negu 31 procentas. O skurdo rizikos riba – 345 eurai vienam žmogui. Gal kaime iš panašios sumos gyvena ir daugiau negu 31 procentas?
– Kaime lengviau pragyventi. Nors karvių Kužiuose beveik neliko, bet daržus, šiltnamius daug kas turi. Aš pats šį tą auginu.
– Esate maisto, ūkinių prekių parduotuvių savininkas, atidarėte "Linelio" kavinę. Ar saugiai jaučiatės dėl savo ateities?
– Pirmą kartą nuo 1993 metų, kai pradėjau verslą, šiemet gavau biuletenį. Anksčiau, jeigu eidavau pas gydytoją, pirmiausia turėdavau gauti popierinę pažymą iš Ligonių kasų, kad nesu skolingas, kad moku "Sodrai".
Mano įmonė – individuali, jeigu kas nutiks mano verslui, iš manęs namą gali atimti. Aš tikrai nesu garantuotas dėl savo ateities. Tiesą pasakius, aš jau dabar norėčiau išeiti į pensiją, trejus metus pardavinėjau savo verslą, bet niekam neįdomu. Sūnūs nenori imtis, nes mato, kiek čia darbo.
Pas mus daug kas galvoja, kad didelė pensija – gerovė. Bet kas pensiją uždirba? Dirbantys žmonės. Jeigu neklystu, Lietuvoje pensija yra 42 procentai nuo atlyginimo, o Olandijoje – 101 procentas, nes jie turi daug dirbančių žmonių.
Rūpestis regionais – kalbos
– Ar esate sulaukęs kokios nors pagalbos ar paramos iš valstybės kaip smulkusis verslininkas?
– Nuo verslo pradžios turbūt nesulaukiau jokios pagalbos iš valstybės, apart mažinimo, draudimo, trumpinimo, didinimo ir viso kito.
Mūsų valdžia su įstatymais, pagalba smulkiajam verslui daro visokių nesąmonių. Dabar jau loterijos bilietų vaikams nepardavinėsime! Reikės parašyti A. Verygai ir R. Karbauskiui, kad uždraustų žaislų parduotuvėse vaikams pasiekiamose vietose dėti brangius žaislus, nes vaikai terorizuoja senelius.
Arba – vienkartinių alkoholio taurių atsisakymas. Dabar vietoj 100 gramų "atsigauti" pirks visą butelį.
Aš sutinku, kad reikia mažinti alkoholio vartojimą, bet pirmiausia – mokyk. Pavyzdžiui, Italijoje yra vyno gėrimo pamokos, aišku, ne pirmokams, bet supažindina jaunimą su vynu, moko kultūringai jį gerti. O pas mus – viskas draudžiama. Ar nors vieną dalyką išlošėme draudimais? Dar kai turėjau parduotuvę kieme, žmona pati dirbo pardavėja. Vaikiukai atėjo, klausia: teta, ar butelius superkat? Superkam. O nuo samanės? Anekdotai!
Didina minimalų atlyginimą. Suprantu, kad Vilniuje galima jį padidinti, o kaip man jį padidinti? Pas mane dirba 28 darbuotojai, aš neturiu iš ko padidinti.
Manau, kad minimalų atlyginimą turi diktuoti rinka. Ne visi regionai Lietuvoje gali mokėti vienodai, ne visas verslas yra vienodas. Regionai yra nusmukdyti. Būtinai juos reikia stiprinti.
– Bet politikai tik ir kalba apie regionų stiprinimą.
– Kalbos ir lieka kalbos. Taip, pas mus gražu, Kužių centras atnaujintas. Esam 10 minučių nuo Šiaulių, butai ir namai yra paklausūs, bet gyvenamojo ploto nedaugėja, nes mažai statosi.
Mes staigiai nesukursime papildomų darbo vietų, bet reikia privilioti užsienio kapitalą. Kodėl gamyklos statomos Kinijoje? Todėl, kad ten – pigi darbo jėga. Pas mus darbo jėgą brangina, automatiškai atstumia užsienio kapitalą. Tegul pastato Kužiuose, pavyzdžiui, "Samsung" gamyklą, kad ir už minimumą, bet joje dirbs 1 000 žmonių. Ar Kužiai tai pajus? Tikrai pajus. Važiavau prieš kelerius metus į Bulgariją per Rumuniją, visa Rumunija pilna užsieniečių gamyklų.
– Nepragyvens žmonės iš minimalaus atlyginimo.
– Jeigu bus pigi darbo jėga, bus pigesnės ir prekės. Kodėl aš branginu batoną? Todėl, kad turiu pardavėjai daugiau mokėti. O Malaizijoje gali pragyventi už dolerį.
– Vyriausybė siekia, kad atlyginimai didėtų, o ne mažėtų. Mažinti atotrūkį tarp daug ir mažai uždirbančių žmonių – taip pat vienas iš valdžios deklaruojamų tikslų.
– Kaip valstybė sumažins tą atotrūkį? Mano manymu, vieniems – mokesčius mažinant, kitiems – didinant. O pas mus kaip? Uždirba milijoną, bet kiek moka mokesčių? Tegul parduoda Premjeras Saulius Skvernelis savo namą už tiek, kiek deklaruoja, tai kiekvienas nupirks.
– Seime dirba daug žmonių iš regionų. Ar, kai jie išvažiuoja į Vilnių, pagerina savo asmeninį gyvenimą, praranda socialinį jautrumą?
– Turėjau vieną labai gerai pažįstamą Seimo narį. Idealistas, bendruomenių pirmininkas. Sako: patenki į gyvulių ūkį ir turi elgtis taip, kaip liepia. Tikiu, kad yra sąžiningų ir protingų, bet vienas nepašokinėsi. Atrodo, susitinki su Seimo nariais, pasikalbi, visi protingi žmonės, bet kai jie kartu susėdę padaro...
– Vyriausybė "susėdo" ir parengė naujų mokesčių planą. Matėte?
– Kad nebūtų kaip su "Brexit" – sugalvojo pažaisti ir dabar patys išsigando, ką prisidirbo.
Taip, taršesnius automobilius reikia apmokestinti, bet reikia logikos. Jeigu mašina kainuoja 500 eurų, ir tiek pat – mokestis už taršą, tai apmokestins tuos, kurie neišgali nusipirkti mašinos iš salono. Tų, kurie gali nusipirkti naują automobilį už 100 tūkstančių eurų, neapmokestins.
Dėl turto mokesčio. Aš sutikčiau mokėti už namą protingą kainą. Bet kaip dabar dirbama Seime? Pakelkim tabako akcizą penkiais procentais, penkis milijardus padauginam iš 5 procentų ir gausim pelno! Bet tu pamąstyk galva, kad pabranginęs cigaretes, padidinsi jų kontrabandą. Su skaičiavimo mašinėle nesueina galai. Taip ir su turto mokesčiu: kas sugalvos išsiskirti, kas – susituokti, perrašyti turtą, nes jeigu mokestis per didelis, ras būdą, kaip jį apeiti.
– Sakėte, kad vienas jūsų bičiulis uždarė parduotuvę Tryškiuose ir išvažiavo į Braziliją, užsiima krabų verslu. Jūs tokių minčių neturėjote?
– Jeigu man būtų 20, spjaučiau į viską ir išvažiuočiau. Bet aš per daug myliu tėvynę, per daug su ja susijęs. Mano abu sūnūs likę Lietuvoje.
– Tai gal viskas į gera?
– Mano senolis sakydavo: stenkimės, kad nors vaikams būtų.
