
Naujausios
Ledas dar pražūtingas
LEDO STORIO BE ŽVEJŲ NIEKAS NEMATUOJA
Žiema ant upių ir ežerų išviliojo vaikus ir poledinės žūklės mėgėjus. Kasdien pranešama ir apie ledo aukas. Savaitgalį Lazdijų rajone Ančios ežere nuskendo du paaugliai ir vyriškis. Jie vaikščiojo per plonu ledu.
Sužinoti, kur koks ledo storis Šiauliuose ar apylinkėse, pasirodo, neįmanoma. Ledo storio nematuoja nei meteorologai, nei aplinkos apsaugos specialistai. Pagrindiniai žinovai — žvejai.
Petras BALČIŪNAS
petras@skrastas.lt
Žvejai žino storį, bet rizikuoja
Pabandėme sužinoti, koks ledo storis ant kai kurių vandens telkinių. Šiaulių žvejų mėgėjų draugijos telefonu prisiskambinti nepavyksta. Šiaulių rajono aplinkos apsaugos agentūros viršininkas Egidijus Kvasauskas pusiau juokais sako, kad geriausi žinovai yra patys žvejai. Šiaulių meteorologijos stotis tokių stebėjimų irgi neatlieka.
Teko kliautis žvejais. Ant Talkšos ežero žvejoja keliolika vyrų. Ant Prūdelio — nė vieno žvejo, Rėkyvoje tik vienas kitas.
Ant Talkšos žvejojantis Vladislovas praneša — ledo storis apie 10 centimetrų. Pakankamas. Iš pažiūros taip neatrodo, nes ant ledo yra vandens, pats ledas grublėtas, prie kranto iškorėjęs.
Neaišku, kodėl žvejų nebuvo ant Prūdelio ledo. Vieni sakė, kad ten ledas plonesnis, nes ežeriukas yra pratekantis. O Česlovas aiškino, jog Prūdelis žvejų sulaukia tik gerokai popiet, kai geriau pradeda kibti raudės ir ešeriai.
Pataria ant ledo nelipti
Apie ledo storį informacijos ieškome Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje Vilniuje. Vyriausioji hidrologė Nijolė Juškienė pareiškia tiesiai: „Ant ledo kol kas geriau nelipti, pavojinga. Jeigu dabar atšals, kaip žadama, per Naujuosius metus jau bus galima vaikščioti ledu“.
Pastarosiomis dienomis, anot hidrologės, dėl atšilimo pasikeitė ledo struktūra. Jis eižėja, tai rodo ir patamsėjusi ledo spalva. Dar pavojingiau ant vandens telkinių, kurie yra šaltiniuoti, turi protekų.
Paklausta, koks dabar ledo storis, N. Juškienė sakė, jog labai nevienodas — nuo 3 iki keliolikos centimetrų. „Plateliuose prieš Kalėdas buvo 20 centimetrų, bet dabar tiek nebėra“.
Informacija skurdi
N. Juškienė „Šiaulių kraštui“ pripažino, kad išsamios informacijos apie ledo storį visoje šalyje neturi ir pati tarnyba. Hidrologė daug informacijos irgi gauna iš žvejų.
Apie pavojingai ploną ledą galima sužinoti tik iš skurdžios informacijos Hidromteorologijos tarnybos internetinėje svetainėje. Matavimai atliekami tik septyniose šalies vietose: Tauragnų ir Totoriškių ežeruose, dviejose Nemuno vietose ir Kauno mariose bei dvejose Kuršių marių vietose. Dėl ekonominių priežasčių nebeliko stebėjimo stoties nei Rėkyvoje, nei Plateliuose.
Vakar ryto duomenimis, storiausias 13 centimetrų ledas buvo Kuršių mariose ties Vente, ploniausias — vos keturi centimetrai — Tauragno ežere. Pastabų skiltyje parašyta, jog tai priekrantės ledas. Čia pat yra įrašai, jog kai kur ledas apiręs arba patamsėjo.
Žvejai sako nebijantys
Žvejai, paklausti, ar nebijo meškerioti tokiomis permainingomis oro sąlygomis, sakė, jog prie visokių orų yra pripratę, o gręžiamas ledas parodo savo storį ir kokybę.
Ant Talkšos ežero žvejojęs Česlovas sakė, kad „šiandien laimikio nebus, nes ką tik iškvietė į darbą“. “Esu statybininkas“, — sakė žvejys. Sekmadienį Česlovui sekėsi: Bubių tvenkinyje sugavo septynias lydekas, viena iš jų svėrė beveik tris kilogramus, kitos apie pusantro ir mažesnės.
Vladislovas už kelių dešimčių metrų nuo kranto gaudė raudes, kuojas, tikėjosi ir lydekų, kurias gaudyti leidžiama tik iki Naujųjų metų. Per gerą pusvalandį vyriškis sugavo aštuonias žuveles. Šiemetinis jo rekordas — 1,2 kilogramo lydeka, sugauta žvyro karjere.
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Zonis „Šiaulių kraštui“ vakar sakė, kad pranešimų apie nelaimes ant ledo dar nebuvo. “Bet budrumo negalima prarasti“, — perspėjo specialistas.
LEDAS: Vladislovas rodo, kad ledas pakankamai storas.
RYTAS: Ant Talkšos ežero žvejoję vyrai gyrė pietvakarių orą, priešpilnį ir nešaltą rytą.
ŽUVYS: Per pusvalandį Vladislovo dubenėlyje atsirado aštuonios nedidelės žuvelės.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.