
Naujausios
Tenka teikti pagalbą alpstantiems
Nuo pat ryto Šiaulių autobusų stotyje rengtos akcijos "Apsaugok mano širdį" metu kardiologas Andrius Bubliauskas mokėprekybos centro "Saulės miestas" ir "Busturo" darbuotojus bei visus susirinkusius, kaip teikti pirmąją pagalbą ir kaip naudotis defibriliatoriumi.
Krūtinės paspaudimus kardiologas mokė atlikti dainuojant "Ant kalno mūrai". A. Bubliauskas sakė, kad tai jaunų gydytojų sumanymas, nusižiūrėtas nuo užsienio praktikos. Dainos "Ant kalno mūrai" ritmas ypač tinkamas širdies masažui – 100–120 paspaudimų per minutę.
Žmogaus gaivinimo pratimus išbandžiusios "Busturo" kasininkės Janina Gedminienė ir Rasa Černiauskienė sako, jog darbe ne kartą teko padėti blogai pasijutusiems žmonėms. Visada po ranka turi vandens, amoniako, širdies lašų, kitų būtinų pirmajai pagalbai teikti priemonių.
"Jauna mergina pasijuto blogai. Pamatėme, kad ji pabalo ir susmuko. Pripuolėme, pasodinome, atnešėme vandens. Mergaitė pasakojo, kad jai buvo sunkus periodas, ruošėsi egzaminams, mažai miegojo, turbūt todėl pasidarė silpna", – pasakojo J. Gedminienė.
Tokie atvejai, kai tenka padėti netekusiems sąmonės, alpstantiems, susižeidusiems, nėra dažni, bet pasitaiko.
"Per 30 darbo metų yra daug visko nutikę. Dukra mokosi medicinos, pasiklausiu, kaip elgtis. Ji sako, kad svarbiausia – nepasimesti. Jeigu pasimesi, žmogui nepadėsi. Pirmiausia reikia pačiam nusiraminti ir pasakyti: "Aš galiu", – sako R. Černiauskienė.
Paklaustos, ar išdrįstų panaudoti defibriliatorių, moterys sakė, kad čia nieko baisaus.
"Jeigu gali žmogui išgelbėti gyvybę, turi stengtis padėti, nepanikuoti, įvertinti situaciją ir veikti. Juk 21-as amžius, turim susipažinti ir išmokti naudotis naujovėmis", – įsitikinusi R. Černiauskienė.
Galimybė iš karto panaudoti turimą išorinį defibriliatorių, tik įvykus staigiai mirčiai, keliolika kartų padidina galimybes išgelbėti gyvybę.
Vien įrangos neužtenka
Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas A. Bubliauskas sako, kad neužtenka įrengti defibriliatorių, labai svarbu šviesti visuomenę, kad nebijotų, mokėtų žmogui suteikti pagalbą, kol atvyks greitoji.
Pamačius, kad žmogui sustreikavo sveikata, pirmiausiai reikia kviesti greitąją, ir tik tada pradėti teikti pagalbą.
Kardiologai rekomenduoja skambinti ne bendruoju pagalbos telefonu, o 033, atsiliepęs dispečeris duos konkrečius nurodymus, kaip padėti, kol atvyks specializuota pagalba.
"Naujausi moksliniai tyrimai sako, kad jeigu negali, nenori ar nežinai, kaip daryti dirbtinį kvėpavimą, tai ir nebūtina daryti, svarbiausia pirmas 8 minutes daryti stiprius, kokybiškus krūtinės paspaudimus", – akcentuoja kardiologas.
Jeigu netoliese yra defibriliatorius, gaivinimas atliekamas juo. Tereikia vienu mygtuko paspaudimu įjungti aparatą, prijungti jį prie nukentėjusiojo ir sekti tolimesnius aparato nurodymus, kurie yra lietuvių kalba.
Defibriliatorius rekomenduojama įrengti didelio susibūrimo vietose: prekybos centruose, didelėse įmonėse, oro uostuose, autobusų ir traukinių stotyse, kur per dieną apsilanko nuo 500 žmonių. Tad Šiaulių autobusų stotis pasirinkta neatsitiktinai.
Pasak "Busturo" vadovo Vaido Seiracko, kasdien autobusų stotyje aptarnaujama apie 1 000 gyventojų, dar maždaug pusė tūkstančio – lydinčių asmenų. Nemažai žmonių apsilanko "Saulės mieste", laukia miesto maršrutinių autobusų netoli autobusų stoties esančiose stotelėje.
Viena iš iniciatorių, kad Šiaulių autobusų stotyje atsirastų automatinio širdies defibriliatoriaus stotelė, buvo Greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė.
Gydytoja sako, kad neretai tenka vykti į prekybos centrus, stotis, kitas žmonių susibūrimų vietas ir pagalbą teikti ne tik pagyvenusiems, bet ir jauniems žmonėms. Praeitais metais Šiaulių apskrityje atgaivintas 21 žmogus. Pasak E. Kukaitienės, neretai išgelbėti gyvybę pavyko todėl, kad šalia esantys žmonės nesutriko ir pradėjo gaivinti nukentėjusįjį.
"Stresas, dideli krūviai, pervertintos jėgos sportuojant, alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimas, nepavalgymas, didelis nuovargis gali sukelti mirtį, net jei žmogus iki tol neturėjo jokių nusiskundimų sveikata. Didelė rizika yra, jeigu šeimoje yra buvę staigių mirčių atvejų. Elektrolitų balanso sutrikimai labai dažnai lemia ūmią mirtį jauniems žmonėms. Vyresniems žmonėms – lėtinės širdies ir kraujagyslių ligos", – staigios mirties priežastis sutrikus širdies veiklai vardija E. Kukaitienė.
Gydytojos žiniomis, Šiauliuose automatinio širdies defibriliatoriaus stotelės yra įrengtos visuose prekybos centruose "Lidl", trys – "Akropolio" "Maximoje", dabar ir autobusų stotyje. Pakruojyje įrengtos penkios stotelės, dvi iš jų – bažnyčiose. Kiek ir ar iš viso yra įrengta defibriliatorių stotelių kituose Šiaulių apskrities rajonuose, E. Kukaitienė duomenų neturi.
"Galimybė iš karto panaudoti turimą išorinį defibriliatorių, tik įvykus staigiai mirčiai, keliolika kartų padidina galimybes išgelbėti gyvybę", – tikina Šiauliuose apsilankęs Lietuvos širdies asociacijos prezidentas profesorius Raimondas Kubilius.
Akcijoje dalyvavusi Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė tikisi, kad ateityje Šiauliuose atsiras daugiau automatinio širdies defibriliatoriaus stotelių, bus apmokyta dar daugiau žmonių teikti pirmąją pagalbą.
Vakar Šiaulių ligoninėje dar vyko konferencija-diskusija "Ūminės išemijos sindromų aktualijos", skirta visų specialybių gydytojams.
Pasak konferencijos organizatorės dr. N. Kupstytės-Krištaponės, norėta atkreipti dėmesį į staigias mirtis ir išeminę širdies ligą.
Gali būti aktualūs elektrolitai