
Naujausios

Nepriklausomybės paminklo atminimo lentų pristatymu prasidėjo Europos paveldo dienos Šiauliuose.
Šiaulių "Aušros" muziejus į Sukilėlių kalnelį kvietė ateiti su gėle – baltu žiedu.
Renginyje dalyvavo Šiaulių miesto vadovai, Seimo nariai Arūnas Gumuliauskas, Seimo laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas, Stasys Tumėnas.
Atminimo lentos su sukilėlių pavardėmis atkurtos asociacijos "Laisvieji piliečiai" rūpesčiu iš rėmėjų paaukotų lėšų.
Vienas iš iniciatorių, "Aušros" muziejaus direktorius Raimundas Balza priminė paminklo istoriją.
"Čia vyko žiaurios egzekucijos, buvo nužudyti ir užkasti 1863–1864 metų sukilėliai. Ši vieta buvo vadinama Sukilėlių kalneliu – atmintis šiauliečių tarpe buvo gyva", – sakė R. Balza.
XX amžiaus trečiame dešimtmetyje "Aušros" muziejus inicijavo parodą, skirtą sukilimui. Tuo metu ir buvo nuspręsta įprasminti Šiauliuose žuvusius sukilėlius.
Nepriklausomybės paminklas, pastatytas iš visuomenės suaukotų lėšų pagal Karolio Reisono projektą, pašventintas 1935 metais.
Paminklo šonuose buvo išlietos sukilėlių pavardės. Statant paminklą rasti palaikai iškilmingai perlaidoti.
Paminklas turėjo keletą transformacijų. Po Antrojo pasaulinio karo, Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, paminklas rekonstruotas, pritvirtinta Antano Dimžlio skulptūrinė kompozicija, nuimtas kryžius, užrašai "Tiems, kurie žuvo už Lietuvą", "Tėvyne, būk laiminga amžinai".
Prasidėjus Sąjūdžiui, iniciatyvių žmonių pastangomis buvo atkurtas pirminis paminklo vaizdas.
2012 metais pavogtose lentose buvo 11 pavardžių, atkurtose iškalta dešimt. Pasak R. Balzos, viena pavardė buvo atsiradusi po Antrojo pasaulinio karo.
"Priėmėme sprendimą grąžinti vaizdą, koks buvo prie K. Reisono", – sakė R. Balza.
Pagaminti ir iškalti dvi lentas kainavo 1 800 eurų. R. Balza už įgyvendintą idėją dėkojo architektui D. Jakubauskui ir verslininkui Arymantui Klapatauskui.
"Istorinė atmintis grįžta, valstybinė komisija Rasų kapinėse ruošiasi perlaidoti Gedimino kalne rastus K. Kalinausko ir Z. Sierakausko palaikus, kuriamas Lietuvos didvyrių panteonas. Mūsų indėlis – prisiminti žmones, kurie kovojo Šiauliuose ir jų apylinkėse. Tarpukariu čia vykdavo įvairūs renginiai, iškilmės, valstybinių švenčių minėjimai, tai galėtų vykti ir šiandien. Ši vieta yra vienas iš svarbiausių miesto istorinės atminties ženklų", – sakė R. Balza.
"Aušros" muziejaus direktorius tikisi, kad prie paminklo atsiras ir anotacinė lenta, kuri pasakos lankytino objekto istoriją.
Renginį R. Balza baigė K. Kalinausko eilėraščiu, aptiktu archyve su laiškais. Eilėraštį iš baltarusių kalbos išvertė profesorius Raimundas Lopata – tekstas niekur nėra viešintas.
Eilėraštis "Iš po kartuvių" prasideda šiais žodžiais: "Lik sveika, valstietiška tauta, gyvenk laiminga, laisvėje gyvenk..."
