
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Nerūkymo zona sąvartyne
Šiaulių Beržynėlis — viena iš trijų vietų, kurią miesto valdžia paskelbė nerūkymo zona nuo gegužės 1-osios. Nors viešai iškabintos parko taisyklės įspėja, kad čia jau negalima mėtyti nuorūkų, girtuokliauti, vedžioti šunų, šiukšlinti, visas parkas virtęs didžiuliu sąvartynu. Greitai draudimų sąrašą papildys nauji ženklai, draudžiantys parke ir rūkyti. Draudimas rūkyti — sąvartyne?
Neprižiūrimo parko lankytojai mano, jog tokie valdžios sprendimai yra absurdiški ir lozunginiai — akcija „dėl varnelės“ ir pinigų mėtymas į balą.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Draudimų nepaiso
Jauna mama, nutarusi su dukryte apsilankyti Beržynėlyje, apgailestavo verčiau būtų to nedariusi. Šiaulietė pakraupo, prieš keletą metų gražiai sutvarkytame parkelyje pamačiusi kalnus šiukšlių, o šalia smėlio dėžėje besikapstančių vaikų — dūmą traukiančius paauglius. Mokiniai iš greta esančios mokyklos rūkė viešai, o nuorūkas mėtė ant žemės.
„Kas turėtų juos sutramdyti ir pasirūpinti, kad Beržynėlis ne tik formaliai taptų nerūkymo zona?“ — laiške redakcijai retoriškai klausė šiaulietė.
Kadangi Šiaulių miesto tarybos sprendimas Beržynėlį, Prisikėlimo aikštę ir skverą prie Savivaldybės paskelbti nerūkymo zonomis įsigalioja gegužės 1-ąją, skaitytojų paakinti, nuvykome į Beržynėlį.
Ryto saulės apšviestą parkelį pietiniame miesto rajone išties galima būtų pavadinti brangenybe, žaliąja poilsio oaze pilkų blokų fone. Medžiai, suoliukai, medinės skulptūros, vaikų smėlio aikštelės, pavėsinės.
Bet vaizdas graudus: perkrautos šiukšliadėžės, plastmasiniai buteliai, kalnai nuorūkų ir kitokių šiukšlių liudija, jog parkas šeimininko neturi. Akivaizdu, jog toks jis buvo ir rudenį, o nutirpęs sniegas tiktai atidengė tikrąjį vaizdą.
Medinėse pavėsinėse arba pritūpę ant suoliukų moksleiviai grupelėmis traukė dūmą, o nuorūkas svaidė ant jomis nusėtų pavėsinės grindų, nes koks skirtumas — viena daugiau ar mažiau? Pavėsinėje stovinti šiukšliadė buvo su kaupu perpildyta.
Žvalgykis nesižvalgęs — jokių būsimosios nerūkymo oazės ženklų.
„Vakare čia tikrai neičiau“
Parūkiusios klaikiai šiukšlinoje pavėsinėje, Beržyno pagrindinės mokyklos moksleivės gūžčiojo pečiais: jeigu bus draudžiama, galbūt čia neberūkys?
O kur tada rūkys?
„Prie mokyklos tai neleidžia“, — merginos pripažino, kad nerūkymo zonų nelabai kas paisys. Ir, tarsi patvirtindamos savo žodžius, sutartinai nusijuokė.
„To parko vis tiek niekas neprižiūri, talka sutvarkys — ir vėl toks pat šiukšlynas paliks“, — sakė mokinės, po rūkymo pertraukėlės grįždamos į mokyklą.
Auklė Regina, atėjusi į parkelį su prižiūrimu mažyliu, mano: nerūkymo zona parkelyje — labai gerai. Jos nuomone, mokykla turėtų prisiimti atsakomybę už mokinių rūkymą.
Kita vertus, problemų yra daugiau.
„Vakare čia tikrai neičiau. Ateina suaugę, geria, matot, kas daros, — mosteli į purviną suplotą plastmasinį butelį nuo alaus. — Jokios priežiūros. Kokie pareigūnai? Nejuokaukit. Esu mačius, anksčiau, ten, gatvėje, stovi policijos mašina, o čia sėdi, geria, mušasi. Nei jie čia ateidavo, nei nieko“.
Daug metų netoli parkelio gyvenančiai poniai Reginai skaudu, kad gražiai startavęs Beržynėlis taip nuniokotas, kad “širdis plyšta“: “Aš manau, žuvis genda nuo galvos. Niekas netvarko, suoliukus antai suvertė į krūvą, kiti nesunešti pūva. Šiukšlių niekas neveža. O žmonėms kas: šiukšlina toliau, nes ar taip, ar taip šiukšlynas. Mes su moterimis aptarėme: pirmiausia čia reikia priežiūros ir šeimininko, kitaip nieko nebus, jokių naujų zonų neverta nė pradėti. Pamatysit, nuplėšys tuos ženklus, nudraskys. Be to, argi tas rūkymas čia svarbiausia?“.
Kitos parko lankytojos nuomone, „tuos pinigus, skirtus nerūkymo zonoms steigti, verčiau panaudotų parkeliui sutvarkyti ir prižiūrėti, būtų daugiau naudos“.
Daro, ką gali?
Už Beržynėlio priežiūrą yra atsakinga Viešoji įstaiga Šiaulių turizmo informacijos centras.
Indrė Žiedienė, šio centro direktorė, paklausta, kodėl parkelis toks šiukšlinas, sakė, jog daro viską, ką gali. Realiai pinigų priežiūrai nėra. „Dabar tvarkomasi tiktai tiek, kiek atsiunčia iš viešųjų darbų“, — sakė I. Žiedienė.
Ar mėgstamos ir lankomos vietos, galinčios būti reprezentacine rajono vieta, neįmanoma buvo sutvarkyti anksčiau, nelaukiant talkos?
Direktorė pripažino: žinoma, pinigai lemia ne viską. „Manau, esate teisi. Galbūt galima būtų pakviesti miesto mokyklas, Dainų bendruomenę? — ekspromtu svarstė ir teisinosi, kad centras net neturi automobilio, kuriuo būtų galima nuvykti ir pasižiūrėti, kokia yra situacija. Gal miesto meras Genadijus Mikšys savo tarnybiniu automobiliu pamėtėtų?
Nieko nėra numatyta
Gegužės 1-ąją nerūkymo zonos turėtų pradėti veikti. Tai reiškia, kad ne vietoje užsitraukęs dūmą gali būti nubaustas.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta rūkymo vietų ir jų dydžių nustatymo bei įrengimo draudžiamose rūkyti viešose vietose darbo grupė.
Vietoje, kurioje galės būti rūkoma, bus pastatyti ženklai arba užrašai: „Vieta rūkantiems“. Šalia turės būti pakabinta informacija apie rūkymo žalą, draudimai rūkyti už rūkymo vietos ribų, mėtyti nuorūkas, spjaudyti ir kita. Taip pat numatyta pastatyti dėžutes nuorūkoms ir šiukšliadėžes.
Nors liko dvi savaitės, paaiškėjo, kad visi šie darbai tebėra popieriuje. Arūnas Adomaitis, darbo grupės pirmininkas ir miesto Infrastruktūros skyriaus vedėjas, užvakar „Šiaulių kraštui“ sakė, kad komisija kol kas tiktai apžiūrėjo vietas.
„Prašysime, kad dėl schemų talkintų Architektūros ir urbanistikos skyrius. Dar reikės parinkti rangovą ženklams įrengti. Rūkymo vietų atskirai neįrenginėsim, tiktai jas pažymėsim. Bus įrengtas ženklas ir prie jo schema, prie schemos — kaip reikia elgtis rūkymo vietoje. Gegužės 1-ąją gal ir nespėsime, bet stengsimės, kad viskas kuo greičiau ten atsirastų.“
Kiek Savivaldybės lėšų reikės parengiamiesiems darbams? „Nieko nėra numatyta, mes čia dar pasiskaičiuosim ir tada...“ — sakė darbo grupės pirmininkas.
Pirmą savaitę nebaus
Vinco Urbonavičiaus, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojo, klausėme: ar gegužės 1-ąją, įsigaliojus Tarybos sprendimui, rūkaliai jau bus baudžiami?
„Aš manau, kad nuo gegužės 1-osios dar ne. Bet ilgai nelauksim“, — “Šiaulių kraštui“ sakė V. Urbonavičius.
Pirmąją gegužės savaitę užsirūkiusiems nerūkymo zonose bus primintas miesto Tarybos sprendimas. Na o vėliau pradės bausti. Kokio dydžio bus bauda, paaiškės prieš gegužės 1-ąją.
Paklaustas, ar draudimai ir baudos yra veiksminga priemonė, pareigūnas atsiduso: „Lengva priimti Tarybos sprendimą, kažką draudžiantį, o vėliau visi žiūri į policiją, kad ji tą problemą išspręs. Atvirai sakant, nepažadu. Aišku, vienetines akcijas darysim, praeis patruliai, ir dabar praeina, bus protokolų, bus ir nubaustų. Problemos tai neišspręs. Mes kiek protokolų surašom, bet girtavimas viešose vietose ir kiti pažeidimai vyksta, — sakė V. Urbonavičius. — Mes viename kampe budim, kitam — rūko“.
Piliečiai turėtų prispausti valdžią
Nerūkymo zonų idėjos autorius yra Šiaulių miesto bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkas Jūra Vladas Vaitkevičius, docentas, Šiaulių universiteto Medicinos pagrindų katedros vedėjas.
Idėjos autoriaus nuomone, kiekvieno piliečio pareiga yra elgtis kultūringai, o Savivaldybė, paskelbdama nerūkymo zonas, tokį elgesį tiktai skatina.
„Nuo mūsų pačių priklauso, ar tos zonos veiks ar neveiks, ar tai liks tiktai lozungas?“ — teigė docentas.
Ir vis dėlto: ar nerūkymo zona sąvartyne neatrodo kurioziškai?
„Taip, jūs teisi, pirmiausia reikia sąvartyną sutvarkyti. Aš jūsų vietoje imčiausi iniciatyvos ir parašyčiau, kad Savivaldybė neatlieka savo funkcijų“, — sakė nerūkymo zonų idėjos autorius. Rašome — SAVIVALDYBĖ NEATLIEKA SAVO FUNKCIJŲ.
„Turėtų būti piliečių spaudimas valdžiai — darykite“, — patarė J. V. Vaitkevičius.
DRAUDIMAI: Prie Beržynėlio parko pakabintų draudimų, kurių akivaizdžiai niekas nepaiso ir nekontroliuoja, greitai prisidės dar vienas: kad parkelyje negalima ir rūkyti.
ZONA: Vaizdas vienoje iš Beržynėlio, kuris paskelbtas nerūkymo zona, pavėsinių.
GAILESTIS: Poniai Reginai skauda širdį, kad prieš keletą metų gražiai įrengtas Beržynėlis baigia pavirsti į sąvartyną, o nerūkymo zonos tokioje aplinkoje jai atrodo juokingai.
Jono TAMULIO nuotr.