Pasitinkant mokslo metus – apie pokyčius Šiaulių švietimo sistemoje

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
„Santarvės“ gimnazijos moksleiviai mokslo metus pradės nuomojamose patalpose, o jos pastate bus pradėtas remontas.
Rugsėjo 2-ąją mokyklos ir vėl prisipildys vaikiško ir jaunatviško klegesio. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė spaudos konferencijoje papasakojo, kaip šįmet atrodys miesto ugdymo įstaigos: mokyklose vaikų daugės, darželiuose – mažės, remontas vyksta, o mokytojų vis dar trūksta.

Mokyklose mokinių daugėja

Švietimo skyriaus vedėja E. Minkuvienė švietimo sistemos apžvalgą pradėjo nuo pačių mažiausių. Preliminariais duomenimis, šįmet į ikimokyklines įstaigas ateis šiek tiek mažiau vaikų nei pernai – 3 912. Kiek mažiau, vedėja nepranešė, tačiau pernai buvo skelbiama, kad į darželius ateina per 4 tūkstančius vaikų.

Lopšeliuose-darželiuose šįmet bus ugdoma apie 140 vaikų iš ukrainiečių šeimų (pernai buvo apie 160), kurie integravosi mūsų mieste ir bus tęsiamas jų ugdymas.

Nežymiai padaugės vaikų priešmokyklinio ugdymo grupėse. 66 grupėse bus ugdomi 1 143 vaikai: 26 tokios grupės veiks bendrojo lavinimo mokyklose ir dar 37 – vaikų darželiuose-lopšeliuose.

„Džiugu pranešti, kad jau kelintus metus Šiaulių miestas auga. Kiekvienais metais po kelis šimtus vaikų bendrojo lavinimo mokyklose mes prisiauginame“, – džiūgavo vedėja.

Ji informavo, kad šių metų rugsėjį į Savivaldybei priklausančių bendrojo ugdymo mokyklų klases susirinks 14 133 mokiniai. Vedėja paminėjo, kad mieste yra kelios ugdymo įstaigos, kurių steigėja nėra Savivaldybė. Tai Šiaulių jėzuitų mokykla, valstybei priklausanti Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, privati mokykla „Smalsieji pabiručiai“. Jų ugdomi mokiniai neįskaičiuojami į bendrą savivaldybės moksleivių skaičių, tad neaišku, kiek ten mokosi vaikų. Pernai buvo skelbiamas bendras mokinių skaičius su visomis privačiomis mokyklomis – 14 675.

Anot E. Minkuvienės, į gimnazijas atkeliaus 217 gimnazistų daugiau nei pernai – 4 553. Progimnazijų klasėse susės 8 530 mokinių – maždaug 300 mokinių daugiau. Dviejose pradinėse mokyklose ugdysis 50 mokinių daugiau ir bendras jų skaičius sieks 570.

TUM Šiaulių skyriuje mokinių gali nežymiai sumažėti

Švietimo skyriaus vedėja nepaminėjo ir dar vienos mokyklos, veikiančios Šiauliuose – privačios Tarptautinės Ukrainos mokyklos (TUM), kurioje vaikai jau antrus metus mokysis pagal šios šalies ugdymo programas. Šios mokyklos Šiaulių skyriaus vadovas Gedeminas Vyšniauskas informavo, kad šiuo metu skyriaus sąrašuose – 363 moksleiviai, tačiau tėvų prašymų dar gauna beveik kasdien. Bendras mokinių skaičius šiek tiek sumažėjo, gali būti, kad pirmokų susirinks tik viena klasė, pernai buvo dvi. Ši įstaiga pavasarį išleido beveik 30 abiturientų.

Vadovas pasidžiaugė, kad mokinių skaičius ženkliai nesumažėjo ir ukrainiečių šeimų neišgąsdino šiais metais įvedamas mokestis už mokslą. TUM turi skyrius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, šįmet atidaro Panevėžyje. Visur įstaiga patalpas gavo panaudai, tik Šiaulių skyriui mieste neatsirado patalpų panaudai, o Vilniaus universitetas, kurio pastate Architektų gatvėje mokykla veikia, kiekvieną mėnesį skaičiuoja tūkstantinius nuomos mokesčius, tad mokykla gelbėjasi įvesdama tėvams 30–50 eurų mėnesio mokestį. Tiesa, į šį mokestį įeis ugdymas visą dieną iki 17 valandos, būreliai, kita veikla.

Pedagogų trūkumą kamšys nauja programa

Švietimo skyriaus vedėja pabrėžė kitą svarbų aspektą – kas ugdys vaikus. Šiauliuose, pagal Užimtumo tarnybos duomenis, vyksta konkursai į 27 laisvas pedagogų vietas. Daugiausia prasidedant mokslo metams trūksta ikimokyklinio ugdymo pedagogų vaikų lopšeliuose-darželiuose – 10. Konkursai paskelbti 4 mokytojų padėjėjams. Miesto mokyklose taip pat trūksta 6 neformaliojo ugdymo pedagogų, 2 matematikos mokytojų, po 1 specialiojo pedagogo, logopedo, chemijos, vokiečių, rusų kalbų mokytojo.

„Šitie skaičiai šiauliečiams yra signalas, kad Šiauliams, kaip ir visai Lietuvai, trūksta mokytojų. Pedagogų poreikį tikimasi patenkinti iki rugsėjo 1 dienos“, – žadėjo vedėja.

Tačiau čia pat pridūrė, kad mokytojų poreikio nepatenkinus ugdymo skylės bus kamšomos, padidinus darbo krūvį kitiems įstaigų pedagogams ar prikalbinus padirbėti pensinio amžiaus specialistų.

Rugsėjo 5 dieną vyksiančiame miesto Tarybos posėdyje bus svarstoma Pedagogų pritraukimo į Šiaulių miesto švietimo įstaigas, perkvalifikavimo ir kvalifikacijos tobulinimo 2024–2026 metais programa.

Švietimo skyrius skelbia, kad per artimiausius ketverius metus Šiauliuose gali trūkti 30 pagalbos mokiniui specialistų ir 102 mokytojų, lopšeliuose-darželiuose apie 40 ikimokyklinio ugdymo mokytojų. Minėtu laikotarpiu pensinio amžiaus, 60–64 metų, mokytojams išėjus iš darbo ir nepavykus pritraukti naujų specialistų, prognozuojamas pradinio ugdymo, matematikos, biologijos, chemijos, fizikos, lietuvių kalbos ir literatūros, istorijos, technologijų mokytojų stygius. Teigiama, kad, siekiant patenkinti pedagogų poreikį, būtina vykdyti esamų pedagogų perkvalifikavimo ir papildomo mokomojo dalyko specializacijos, pedagoginės kvalifikacijos kitų profesijų asmenims suteikimo, mokinių profesinio orientavimo į pedagogines studijas ir studijų paramos rengiant pedagogus, mentorystės pradedantiesiems profesinę karjerą pedagogams, pedagogo profesijos populiarinimo priemones, teikti finansines paskatas pedagogams, atvykusiems dirbti į savivaldybės švietimo įstaigas.

Vieniems kalendoriniams metams šioms priemonėms įgyvendinti gali prireikti apie 115 tūkstančių eurų iš miesto biudžeto. Nors Savivaldybė demonstruoja didelį susirūpinimą dėl mokytojų trūkumo, valdančiosios opzicijos balsais buvo atmesti opozicijos siūlomi sprendimai iš dalies kompensuoti pedagogų, važinėjančių dirbti į Šiaulius iš kitų savivaldybių, kelionės išlaidas ar leisti nemokamai laikyti automobilius šalia mokyklų miesto centre.

Kelios įstaigos kraustysis iš savo patalpų

E. Minkuvienė atkreipė dėmesį, kad daugelyje švietimo įstaigų vis dar vyksta remonto darbai. Kai kur jie netrukdo ugdymo procesui, tačiau „Santarvės“ gimnazijai, Ragainės progimnazijai, vaikų lopšeliui-darželiui „Ežerėlis“ teks ateinančiais mokslo metais kraustytis į kitas patalpas. Mokyklos mokinius ugdys nuomojamose patalpose, apie kurias bus skelbiama jų interneto svetainėse. „Ežerėlio“ bendruomenė kelsis į Pabalių gatvėje buvusios jaunimo mokyklos pastatą. Ten praėjusiais metais dirbo Salduvės vaikų darželis, tačiau jo pastato remontas jau baigtas ir bendruomenė sugrįš į savo atnaujintas patalpas.

Į savo pastatą šį rugsėjį sugrįš ir Didždvario gimnazija, čia baigtas įgyvendinti modernizavimo projektas. Dar iki galo neužbaigti lifto, vėdinimo sistemos sprendiniai, tačiau tai ugdymo procesui netrukdys.

Vedėja pažymėjo, kad statybininkai vis dar triūsia mokyklų sporto salėse, tačiau rugsėjį vaikai dar galės sportuoti lauke, o iki spalio 1 dienos sporto salių remontą žadama baigti.

Saugumo sieks, užrakindami mokyklas

Kalbėdama apie šių mokslo metų naujoves, skyriaus vedėja pranešė apie startuojantį projektą „Saugi mokykla“. Jame dalyvaus keturios progimnazijos: „Juventos“, „Rasos“, Salduvės ir Zoknių. Progimnazijos pasirinktos todėl, kad 7–8 klasėse besimokančių vaikų paauglystė yra sudėtingiausias vaiko raidos etapas.

Šiose mokyklose tiek pastate, tiek teritorijoje bus ribojamas pašalinių asmenų patekimas ugdymo proceso metu. Visos progimnazijos yra aptvertos, bet vartai yra atviri ir į jas gali bet kas užeiti. Projekte dalyvaujančių mokyklų teritorijos pamokų metu bus užrakintos.

„Teks miestiečiams priprasti prie kitokių naujovių, kad ne bet kada pašalinis asmuo galės patekti į mokyklas pamokų metu“, – perspėjo E. Minkuvienė.

Įeiti į mokyklos pastatą vaikams reikės pro turniketą, pažymint įėjimą mokinio pažymėjimu. Tiek viduje, tiek lauke bus įrengtos papildomos vaizdo kameros, atsiras metalo, dūmų detektoriai. Taip pat bus vykdomos prevencinės priemonės, skirtos sustabdyti psichotropinių medžiagų vartojimą mokyklos patalpose.

Savivaldybėje parengtos rekomendacinės mokymo sutartys ir mokinio taisyklės, kurios atsiras visose mokyklose.