Pietinia bulvars atsinaujins

Pietinia bulvars atsinaujins

Pie­ti­nia bul­vars at­si­nau­jins

Šiau­lių pie­ti­nis ra­jo­nas, iš­gar­sin­tas šiau­lie­čio ra­šy­to­jo Ri­man­to Kmi­tos ro­ma­ne „Pie­ti­nia kro­ni­kas“, pra­ras da­lį praei­ties – pla­nuo­ja­ma komp­lek­siš­kai su­tvar­ky­ti čia esan­tį pės­čių­jų bul­va­rą. Ant­ra­die­nio va­ka­rą gy­ven­to­jai bu­vo pa­kvies­ti iš­sa­ky­ti nuo­mo­nę ir pa­siū­ly­mus dėl Dai­nų ta­ko. Gy­ven­to­jai tik­rai ži­no­jo, ko jie ne­no­rė­tų, pa­vyz­džiui, da­lies ne­su­ža­vė­jo min­tis iš skve­ro prie Sa­vi­val­dy­bės čia per­kel­ti „cen­tu­kų“ fon­ta­ną.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Ne­no­ri žai­di­mų aikš­te­lės prie mo­kyk­los

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė Dai­nų ta­ko te­ri­to­ri­jos nuo Ai­do gat­vės iki Ly­ros gat­vės komp­lek­si­niam su­tvar­ky­mui nu­ma­čiu­si skir­ti 500 tūks­tan­čių eu­rų. Prieš for­mu­luo­jant už­duo­tis pro­jek­tuo­to­jams, nu­spręs­ta pa­si­tar­ti, ko no­rė­tų pa­tys gy­ven­to­jai.

Su­si­ti­ki­mas vy­ko Dai­nų mu­zi­kos mo­kyk­lo­je. Ji at­si­sa­ko da­lies sa­vo te­ri­to­ri­jos, tiks­liau, sta­dio­no. Sa­vi­val­dy­bė jau šį ru­de­nį yra nu­ma­čiu­si šio­je vie­to­je, ar­čiau ta­ko, įreng­ti di­de­lę (dau­giau kaip 140 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to) dau­gia­funk­cę vai­kų žai­di­mų aikš­te­lę, ku­ri bū­tų skir­ta tri­jų am­žiaus gru­pių vai­kams ir neį­ga­lie­siems.

Su­si­ti­ki­mą ve­dęs Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Ma­ri­jus Ve­lič­ka sa­kė, kad to­kios žai­di­mų vie­tos pa­gei­da­vo pie­ti­nio ra­jo­no jau­nos šei­mos. Ta­čiau to­kia min­tis ne­su­ža­vė­jo Mu­zi­kos mo­kyk­los at­sto­vų.

Mo­kyk­los di­rek­to­rius Al­gir­das Na­vic­kas nuo­gąs­ta­vo, kad po Mu­zi­kos mo­kyk­los lan­gais įren­gus vai­kų žai­di­mų aikš­te­lę triukš­mas truk­dys mu­zi­kuo­jan­tiems vai­kams.

M. Ve­lič­ka ban­dė įti­kin­ti, kad vai­kų žai­di­mų aikš­te­lės ne­bū­na to­kios triukš­min­gos, be to, aikš­te­lę bū­tų ga­li­ma „pa­trauk­ti“ į to­li­mes­nį kam­pą, kuo to­liau nuo mo­kyk­los pa­sta­to. Ta­čiau Mu­zi­kos mo­kyk­los at­sto­vai la­biau no­rė­tų, kad jų bu­vu­sio­je te­ri­to­ri­jo­je aikš­te­lės ne­bū­tų. Jiems pa­trauk­les­nė min­tis – žel­dy­nai su suo­liu­kais, gal­būt – ne­di­de­lis am­fi­teat­ras kon­cer­tams ar pa­na­šiai.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas lei­do su­pras­ti, kad vai­kų žai­di­mų aikš­te­lė vis­gi čia bus įreng­ta, nes „to­kių te­ri­to­ri­jų pa­lik­ti neį­veik­lin­tų ne­ga­li­ma“.

„Jei­gu jums rei­ka­lin­ga ra­my­bė, ta­da ne­rei­kė­jo at­si­sa­ky­ti tos te­ri­to­ri­jos ir tu­rė­ti ją sa­vo reik­mėms. O da­bar aš ne­ga­liu ne­pai­sy­ti ki­tos vi­suo­me­nės da­lies no­rų“, – sa­kė M. Ve­lič­ka.

Pa­na­ši dau­gia­funk­cė aikš­te­lė ne­tru­kus bus pa­sta­ty­ta Ber­žy­nė­ly­je. Jos kai­na – iki 25 tūks­tan­čių eu­rų. Šias aikš­te­les pri­žiū­rės Sa­vi­val­dy­bė.

„Kam čia tie „cen­tu­kai“ rei­ka­lin­gi?“

Pra­kal­bus apie tai, kaip bū­tų ga­li­ma su­tvar­ky­ti bu­vu­sio fon­ta­no ir vė­lia­vų stie­bų erd­vę ir kad čia bū­tų ga­li­ma per­kel­ti fon­ta­ną „Sau­lės dis­kai“, sa­lė­je pa­si­gir­do šur­mu­lys: „Kam čia tie „cen­tu­kai“ rei­ka­lin­gi?“, „Neg­ra­žus tas fon­ta­nas“, „Pa­likt jį ten, kur yra“.

M. Ve­lič­ka paat­vi­ra­vo, kad ir jam spren­di­mas iš Pri­si­kė­li­mo aikš­tės iš­kel­ti „cen­tu­kus“ pa­si­ro­dė keis­tas. Paaiš­kin­ti at­si­sto­jo Šiau­lių vi­ce­me­ras Jus­ti­nas Sar­taus­kas. Pa­sak jo, ka­dan­gi po­li­ti­kai bu­vo iš­sa­kę pa­gei­da­vi­mą, kad aikš­tė­je tu­ri at­si­ras­ti vie­ta tau­tos lais­vės pa­mink­lui, ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas, ren­gęs Pri­si­kė­li­mo aikš­tės re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tą, pa­mink­lo vie­tą nu­ma­tė skve­re prieš Sa­vi­val­dy­bę. To­kiu at­ve­ju du ak­cen­tai vie­no­je erd­vė­je ne­ga­li kon­ku­ruo­ti, fon­ta­ną teks iš­kel­ti.

J. Sar­taus­kas taip pat pri­mi­nė, kad fon­ta­nas „Sau­lės dis­kai“ bu­vo do­va­na mies­tui, Sa­vi­val­dy­bei te­rei­kė­jo jį pa­sta­ty­ti ir at­ves­ti van­de­nį. Per­ke­liant į ki­tą vie­tą taip pat rei­kė­tų tik pa­ruoš­ti vie­tą, o vi­sa įran­ga yra ir ji vei­kia.

„Mums pa­si­ro­dė, kad čia jis pui­kiai tik­tų, bet jei­gu bend­ruo­me­nė nu­spręs, kad jo ne­rei­kia, ieš­ko­sim ki­tos vie­tos“, – sa­kė vi­ce­me­ras.

M. Ve­lič­ka ban­dė įti­kin­ti su­si­rin­ku­siuo­sius, kad fon­ta­nas ga­li tap­ti trau­kos ob­jek­tu ir ta­ko puoš­me­na. Gy­ven­to­jai nuo­gąs­ta­vo, kad fon­ta­no per­kė­li­mas bran­giai kai­nuos, tiks­li­no­si, ar jis tik­rai veiks, ar ja­me ga­lės brai­dy­ti vai­kai.

Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai pa­ti­ki­no, kad fon­ta­nas at­ro­dys taip, kaip da­bar, bus vei­kian­tis ir jo per­kė­li­mas daug ne­kai­nuos, kur kas di­des­nis nuo­sto­lis bū­tų pa­dė­ti fon­ta­ną į san­dė­lį.

Pa­gei­dau­ja ka­me­rų ir vie­šo­jo tua­le­to

Šiau­lie­čiai siū­lė, kad Dai­nų ta­ke bū­tų įreng­tos ste­bė­ji­mo ka­me­ros, nes esą va­ka­rais čia ne­sau­gu, pa­si­tai­ko muš­ty­nių, van­da­liz­mo at­ve­jų, šli­ti­nė­ja gir­tuok­liai.

M. Ve­lič­ka in­for­ma­vo, kad mies­te pla­nuo­ja­ma pa­sta­ty­ti 50 ka­me­rų, ku­rio­mis bū­tų ste­bi­mos vie­šo­sios erd­vės, ga­li bū­ti, kad jų at­si­ras ir Dai­nų ta­ke. Vie­nos ka­me­ros įren­gi­mas kai­nuo­ja apie 3 tūks­tan­čius eu­rų.

Iš Dai­nų mik­ro­ra­jo­no gy­ven­to­jo Sta­sio Puš­čiaus nu­skam­bė­jo pa­siū­ly­mas Dai­nų ta­ke įreng­ti vie­šą­jį tua­le­tą, mat da­bar už krū­mų, au­gan­čių pa­lei ta­ką, ir ma­mos vai­kus ve­da, ir vy­riš­kiai, pa­var­to­ję svai­gių­jų gė­ri­mų, ei­na at­lik­ti gam­ti­nių rei­ka­lų. Į šį siū­ly­mą Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai ža­dė­jo bū­ti­nai at­si­žvelg­ti.

Tuš­čio­je erd­vė­je prie mo­no­li­ti­nio dau­gia­bu­čio, ne­to­li Ly­ros gat­vės, jau­nas vy­riš­kis pa­siū­lė įreng­ti vai­kams žai­di­mų aikš­te­lę ar bent smė­lio dė­žę.

„Tai jau ne! – iš­kart puo­lė prieš­ta­rau­ti sen­jo­ros. – Mes jau ten šiukš­ly­nų tu­rė­jom, pa­vė­si­nė­se pi­jo­kai sė­dė­da­vo, "bam­ba­liai" mė­ty­da­vo­si, triukš­mas. Jo­kių pa­vė­si­nių!“

Vis­gi sen­jo­ros su­tik­tų, kad ten at­si­ras­tų lau­ko tre­ni­ruok­lių. Ši min­tis ti­ko ir jau­ni­mui.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos at­sto­vės do­mė­jo­si, kaip bus tvar­ko­ma erd­vė prie bib­lio­te­kos „Ai­do“ fi­lia­lo. Bib­lio­te­ki­nin­kės pa­gei­dau­tų erd­vę pri­tai­ky­ti ren­gi­niams ir kad jo­je at­si­ras­tų ko­kių nors me­ni­nių ak­cen­tų. No­rė­tų ir akus­ti­nės sie­ne­lės nuo Ai­do gat­vės triukš­mo, ta­čiau iš­gir­do paaiš­ki­ni­mą, kad ur­ba­ni­zuo­to­se erd­vė­se to­kios ne­sta­to­mos.

Vie­na mo­te­ris pa­klau­sė, kas bus su me­džiais, ar neiš­tiks jų toks pat li­ki­mas kaip mies­to cent­re.

Bi­ru­tė Bei­no­rie­nė, Ar­chi­tek­tū­ros, ur­ba­nis­ti­kos ir pa­vel­do­sau­gos sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė, sa­kė, kad ko­mi­si­ja me­džius pa­tik­ri­no, blo­gos būk­lės ne­ra­do, tad pjau­ti ne­pla­nuo­ja­ma. Bus dar so­di­na­ma me­džių ir krū­mų, sie­kiant kai ku­rias erd­ves ap­sau­go­ti nuo triukš­mo.

„Dau­giau me­džių, dau­giau krū­mų, dau­giau bus pi­jo­kų“, – rep­li­ka­vo vy­riš­kis iš sa­lės.

Ne­no­ri ba­rų, kios­kų ir dvi­ra­ti­nin­kų

Dis­ku­si­jų ki­lo dėl dvi­ra­čių ta­ko Dai­nų bul­va­re. Vie­ni sa­kė, kad jo ne­rei­kia, nes dvi­ra­ti­nin­kai truk­dys pės­tie­siems, ki­ti įsi­ti­ki­nę, kad jis tu­rė­tų bū­ti skir­tas ne tik dvi­ra­ti­nin­kams, bet ir rie­du­ti­nin­kams bei ried­len­ti­nin­kams, tai­gi ne iš trin­ke­lių, o ge­riau as­fal­tuo­tas.

„Ga­liu iš pra­kti­kos pa­sa­ky­ti, kad dvi­ra­ti­nin­kas, ku­ris no­rės pra­va­žiuo­ti, vis tiek čia va­žiuos ir nie­kas jam to ne­ga­li už­draus­ti. Mū­sų min­tis, kad ta­ke at­si­ras­tų tvar­ka, ir juos­to­mis ar trin­ke­lių spal­va at­skir­ti dvi­ra­čiams skir­tą zo­ną“, – sa­kė M. Ve­lič­ka.

Dėl as­fal­tuo­to ta­ko rie­du­ti­nin­kams pėsčių­jų ta­ke Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai sua­be­jo­jo, pa­sak jų, keis­tai at­ro­dy­tų tarp trin­ke­lė­mis grįs­tos dan­gos įsi­ter­pęs as­fal­tuo­tas ruo­žas.

S. Puš­čius įsi­ti­ki­nęs, kad Dai­nų ta­ke tu­rė­tų ne­lik­ti al­ko­ho­liu pre­kiau­jan­čių ba­rų, alu­džių ir par­duo­tu­vių, nes bū­tent ap­svai­gę as­me­nys bul­va­re ke­lia dau­giau­siai pro­ble­mų.

M. Ve­lič­ka sa­kė, kad ka­vi­nės, ba­rai, vei­kian­tys Dai­nų ta­ke, tu­ri li­cen­ci­jas pre­kiau­ti al­ko­ho­liu, ir Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės maž­me­ni­nės pre­ky­bos al­ko­ho­li­niais gė­ri­mais ri­bo­ji­mo ko­mi­si­ja, ku­riai pa­ts va­do­vau­ja, nuo praei­tų me­tų rug­sė­jo nė­ra ga­vu­si nė vie­no skun­do dėl šių užei­gų ar par­duo­tu­vių.

„Jei­gu ma­to­te pa­žei­di­mų, kvies­ki­te po­li­ci­ją. Ra­šy­ki­te mums mo­ty­vuo­tus skun­dus, ir mes į tai rea­guo­si­me“, – re­ko­men­da­vo Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas.

Gy­ven­to­jai do­mė­jo­si, koks li­ki­mas lau­kia pre­ky­bi­nių kios­ke­lių, esan­čių ta­ke. Kai ku­rie yra kil­no­ja­mi, kai ku­rie – sta­cio­na­rūs. Vie­ni vei­kian­tys, ki­ti se­niai sto­vi ne­nau­do­ja­mi ir nu­triu­šę. Ta­ke prie Ai­do gat­vės sto­vi ir mū­ri­nis tri­jų da­lių kios­kas, ku­rio vei­kia tik vie­na da­lis.

M. Ve­lič­ka aiš­ki­no, kad tik ne­vei­kian­čius kil­no­ja­mus kios­kus ga­li­ma įpa­rei­go­ti šei­mi­nin­kus nu­si­kel­ti, kur kas su­dė­tin­ges­nė si­tua­ci­ja yra su sta­cio­na­riais kios­kais. Jie trak­tuo­ja­mi kaip sta­ti­nys ir nu­griau­ti rei­ka­lin­gas lei­di­mas. Sa­vi­nin­kas to ga­li ir ne­no­rė­ti, o Sa­vi­val­dy­bė ne­ga­li pri­vers­ti.

Ir vei­kian­čių kil­no­ja­mų, ir ne­vei­kian­čių sta­cio­na­rių es­te­tiš­kai ne­gra­žių kios­kų sa­vi­nin­kus Sa­vi­val­dy­bė ga­li tik pa­pra­šy­ti su­si­tvar­ky­ti sa­vo tur­tą, kad ne­dar­ky­tų ta­ko vaiz­do.

Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai svars­tė, gal­būt ge­rai bū­tų ta­ke nu­ma­ty­ti pre­ky­bi­nę zo­ną ir kios­ke­lius su­kel­ti į vie­ną vie­tą, ta­čiau, gy­ven­to­jų pa­ste­bė­ji­mu, ta­kas tuo­met virs­tų tur­gu­mi.

Lau­kia pa­siū­ly­mų

Sa­vi­val­dy­bė už­duo­tis pro­jek­tuo­to­jams dėl Dai­nų ta­ko komp­lek­si­nio su­tvar­ky­mo dar ren­gia, tad šiau­lie­čiai kvie­čia­mi teik­ti pa­sta­bas ir pa­siū­ly­mus elekt­ro­ni­niu ad­re­su bi­ru­te.beinoriene@siauliai.lt.

Pro­jek­tuo­to­jai, pa­ren­gę pro­jek­tą, jį pri­sta­tys vi­suo­me­nei. Šiau­lių vie­šo­sios bib­lio­te­kos „Ai­do“ fi­lia­las pa­siū­lė, kad su pro­jek­tu bū­tų ga­li­ma su­si­pa­žin­ti ne tik Sa­vi­val­dy­bė­je, jos tink­la­la­py­je, spau­do­je, bet ir bib­lio­te­ko­je.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Da­lis gy­ven­to­jų no­rė­tų, kad Dai­nų ta­ke ne­lik­tų jo­kių al­ko­ho­liu pre­kiau­jan­čių įstai­gų.

Pa­ga­liau at­si­ra­do vil­tis, kad Dai­nų ta­kas tarp Ly­ros ir Ai­do gat­vių bus su­tvar­ky­tas. Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė tam nu­ma­tė skir­ti 500 tūks­tan­čių eu­rų.

Į erd­vę, kurioje kaž­ka­da bu­vo ne­vei­kian­tis Dai­nų ta­ko fon­ta­nas, no­ri­ma iš Pri­si­kė­li­mo aikš­tės per­kel­ti fon­ta­ną „Sau­lės dis­kai“. Ar tam pri­tars gy­ven­to­jai?

Ža­da­ma, kad vi­si Dai­nų ta­ko me­džiai iš­liks.

Iš­sa­ky­ti sa­vo ir pa­si­klau­sy­ti Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės pa­siū­ly­mų dėl Dai­nų ta­ko at­nau­ji­ni­mo su­si­rin­ko trys de­šim­tys šiau­lie­čių.

Dai­nų mik­ro­ra­jo­no gy­ven­to­jas Sta­sys Puš­čius – vie­nas ak­ty­viau­sių bend­ruo­me­nės na­rių – tu­rė­jo daug pa­ta­ri­mų ir pa­sta­bų.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Ma­ri­jus Ve­lič­ka pla­ne ro­dė Dai­nų mu­zi­kos mo­kyk­los ati­duo­da­mą te­ri­to­ri­ją, ku­ri bus tvar­ko­ma kar­tu su Dai­nų ta­ku.