
Naujausios
Sąvartynas miesto centre
„Šiaulių krašto“ redakcija sulaukė pagalbos šauksmo iš Klevų gatvės Šiauliuose. Telefonu paskambinusi moteris skundėsi, kad kaimynystėje yra du apleisti privatūs sklypai. Žolė nešienaujama, o medžių paunksnėje vasarą įsikuria benamiai. Negana to, netoliese dar ir nelegalus sąvartynas auga.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Skęsta žolėse ir šiukšlėse
Klevų gatvės 5 ir 7 individualiuose sklypuose žolė siekia juosmenį. Akivaizdu, kad šiemet nė karto nebuvo šienauta. Apipjauta žolė tik aplink kačių šėryklą, įrengtą viename iš sklypų.
Pro šalį einanti moteris, pamačiusi, kad dairomės po apleistą sklypą, pasidomi, gal būsime iš Savivaldybės. Sužinojusi, kad iš laikraščio, Rima Narbutiene prisistačiusi šiaulietė pasakoja, kad nenaudojamame sklype įrengti šėryklą katėms gretimo daugiabučio gyventojai gavo iš sklypo savininko. Šėryklą prižiūri, aplink pjauna žolę. Pasak moters, pernai sklypuose taip pat ilgai buvo nepjauta žolė, tačiau galiausiai nusipjovė, matyt, savininkas gavo įspėjimą.
Žole apžėlusių sklypų kaimynystėje – individualūs ir daugiabučiai namai. Vaizdas pro langus turėtų būti ne iš maloniųjų. Juolab kad sklypų pakraštyje, prie pat konteinerių aikštelės, auga nelegalus sąvartynas. Jame mėtosi ir senų čiužinių, ir šiferio lakštų, ir langų rėmų, ir statybinių atliekų, nupjautos žolės, šakų, padangų ir net buitinių atliekų maišeliuose.
Pakalbiname pro šalį žingsniuojančią moterį. Elena Bernotienė (toks moters vardas) gyvena netoliese, daugiabutyje. Moteris įsitikinusi, kad šalia konteinerių atliekas krauna daugiausiai individualių namų gyventojai, šiukšles čia atveža ir žmonės iš kažkur toliau. Jai pritaria ir ponia Rima.
Moterys pasakoja, kad aplinkinių namų gyventojai jau ne pirmi metai įvairiai kovoja su šiukšlintojais. Ne kartą kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę, šiukšlintojų automobilių numerius užsirašinėdavo, gėdindavo, jei pavykdavo pričiupti, ženklą prie stulpo su užrašu „Nešiukšlinti!“ pritvirtino, tačiau niekas negelbsti. Vos šiukšlės išvežamos, netrukus vėl pradeda kauptis.
„Ką čia dabar matote, susikaupė nuo Velykų. Šiukšlių vežėjai ištuština tik konteinerius, o ta krūva ir stovi“, – sako ponia Elena.
Ponia Rima svarsto, gal individualių namų gyventojai sutaupo už šiukšlių išvežimą atsikratydami jų kitur.
„Kartą pamačiusi paklausiau, kam čia tempia tas šiukšles, tai man atšovė: „Ar tau gaila?“ Neįsivaizduoju, kaip juos sutramdyti. Gal kameras reikėtų sustatyti?“ – sako moteris.
Įsisenėjusi problema
Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos, viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė sako, kad ši vieta probleminė jau daugiau kaip 15 metų, o pagrindinė to priežastis – gyventojų nevalyvumas.
„Konteinerių aikštelė yra toliau nuo gyvenamųjų namų, šalia negyvenamo žemės sklypo, todėl ja naudojasi ir aplinkinių individualių valdų gyventojai. Be gyventojų pagalbos nustatyti šiukšlintojus neįmanoma“, – sako V. Pelenienė ir ragina fiksuoti nusižengimus.
Tai padaryti galima fotografuojant, filmuojant pažeidėjus. Pranešimus su užfiksuotu pažeidimu galima siųsti adresu sanita@siauliai.lt arba atnešti į Savivaldybės priimamąjį prie 7 langelio.
„Teikiant nuotraukas, reikėtų įvertinti, ar pagal fiksuotus požymius bus galima nustatyti asmenis. Nuoroda, kad tolumoje matomas žmogus su raudona striuke, informacijos, reikalingos administraciniam nusižengimui nustatyti, nesuteiks“, – pažymi V. Pelenienė.
Nustačius administracinį nusižengimą padariusius asmenis, jiems taikoma administracinė atsakomybė, skiriama bauda nuo 30 iki 140 eurų.
Nelegalūs sąvartynai yra valomi. Užkirsti kelią jiems atsirasti padėtų ir teritorijos sutvarkymas, užsodinimas ar panašiai.
Neprižiūrimus sklypus šienaus Savivaldybė
Šiaulių miesto savivaldybės Taryba šį mėnesį pritarė Šiaulių miesto tvarkymo ir švaros taisyklių pakeitimams. Nuo šiol, jeigu nuosavų sklypų valdytojai per numatytą laiką ir po įspėjimo nenusišienaus savo sklypų, tai atliks Savivaldybės samdomos įmonės darbuotojai. Tačiau už suteiktą paslaugą savininkams teks susimokėti, o vengiant tai daryti, nuostoliai bus išieškomi įstatymų nustatyta tvarka.
Sprendimas šienauti privačius sklypus buvo priimtas atsižvelgiant į gyventojų viešąjį interesą, tai yra siekiant apsaugoti nuo gaisrų ir erkių platinamų ligų pavojaus.
Atnaujintose taisyklėse taip pat numatoma, kad iš vejų, žaliųjų plotų, griovių surinkti šiukšles, iš krūmų išgrėbti medžių lapus, šiukšles, tvarkomoje teritorijoje žolę nupjauti reikia ne mažiau kaip 2 kartus per metus. Pirmas žolės pjovimas einamaisiais metais turi būti atliktas iki gegužės 31 dienos, antras – iki liepos 31 dienos. Nupjauta žolė, jei ji nemulčiuojama, turi būti išvežta per 3 dienas po nupjovimo, kad nekiltų gaisrų pavojus.
Šiaulių mieste neprižiūrimų žemės sklypų sąrašai sudaromi nuo 2014 metų. Skaičiai kasmet labai panašūs – pernai neprižiūrimų sklypų mieste buvo 65, užpernai – 70.
Į šiuos sąrašus įtrauktų sklypų valdytojams tenka sumokėti padidintą 4 procentų žemės mokesčio tarifą nuo žemės sklypo vertės.
„Kai kurie žemės sklypai į Nenaudojamų žemės sklypų sąrašus patenka kiekvienais metais. Valdytojai mokesčius sumoka, tačiau sklypo ir toliau neprižiūri“, – sako V. Pelenienė.
Tikrinti, ar sklypai neprižiūrimi, pradedama nuo gegužės mėnesio. Į preliminarius sąrašus patenka 100–150 sklypų. Pasak V. Pelenienės, dalis sklypų valdytojų po raštiško perspėjimo greitai ir geranoriškai susitvarko, tačiau norėtųsi, kad žmonės patys susiprastų ir laiku susitvarkytų.
„Kartą pamačiusi paklausiau, kam čia tempia tas šiukšles, tai man atšovė: „Ar tau gaila?“ Neįsivaizduoju, kaip juos sutramdyti. Gal kameras reikėtų sustatyti?“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Niekas nepaiso ženklo „Nešiukšlink“ ir prie konteinerių verčia viską, kas į juos netelpa: medžių šakas, čiužinius, senus baldus, padangas, statybines atliekas ir visa kita.
Klevų gatvės kaimynystėje gyvenančios Elena Bernotienė (kairėje) ir Rima Narbutienė pasakoja, kad kova su šiukšlintojais tęsiasi ne pirmus metus, tačiau rezultatų neduoda.
Klevų gatvėje neprižiūrimuose privačiuose sklypuose žolės aukštis siekia apie metrą.