Šiaulių miesto garbės pilietis – Jonas Nekrašius

Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
Šiaulietis Jonas Nekrašius – 47-asis Šiaulių miesto garbės pilietis.
Šiaulių miesto savivaldybės taryba beveik vieningai balsavo už tai, kad Šiaulių miesto garbės piliečio vardas būtų suteiktas teisininkui, Lietuvos žurnalistų sąjungos nariui, publicistui, istorinių, kultūros ir meno knygų autoriui, kultūros istorikui, kraštotyrininkui, fotografui, keliautojui Jonui Nekrašiui. Jis pakomentavo, kad viliasi, jog šis garbingas vardas leis jam būti labiau išgirstam miesto valdžios.

„Paklauskite, kodėl sutikau“

Tarybos posėdžio metu vienintelis Tarybos narys Vilius Puronas nebalsavo nei už darbotvarkę, nei už garbės piliečio vardo suteikimą J. Nekrašiui. Jis taip pat liko sėdėti, kai visa salė žmonių atsistoję plojo naujajam garbės piliečiui. V. Puronas ir pats yra Šiaulių miesto garbės pilietis.

Šio garbaus šiauliečio J. Nekrašiaus kandidatūrą iš penkių pretendentų išrinko Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija. J. Nekrašiaus kandidatūrą teikė Šiaulių LIONS klubas, rekomendavo Šiaulių pramonės, prekybos ir amatų rūmai.

Padėkojęs Tarybai už suteiktą garbę, jis perskaitė akrostichą – eilėraštį, kurio eilučių pirmosios raidės sudarė pavadinimą ŠIAULIAI.

Pakalbintas J. Nekrašius sakė jaučiąs ramybę, o tokią dieną galvojąs apie savo tėvus ir neseniai Anapilin išėjusią vyresnę seserį. Jis priminė, kad pats kelerius metus yra komisijos, kuri išrenka kandidatą garbės piliečio vardui suteikti ir rekomenduoja miesto Tarybai narys, tačiau šįmet savo narystę suspendavo.

„Aš labai vertinau prieškario mano profesijos žmones: muziejininką ir teisininką Peliksą Bugailiškį, pirmąjį miesto burmistrą Kazimierą Venclauskį, gamtosaugininką Olegą Truchaną. Laimė teko pažinoti pirmąją miesto garbės pilietę advokatę Gražbylę Venclauskaitę, menininką Gerardą Bagdonavičių, profesorių Vytenį Rimkų bei kitus. Į mokslo kelią vedė pirmasis mokytojas Jonas Makštela, jis išmokė mylėti mokslą. O kultūros, etikos ir meno pradmenis gavau besimokydamas profesinėje mokykloje pas Oną Kurklietienę. Šie žmonės prisidėjo prie mano charakterio, požiūrio formavimo. Esmė – tarnauti miestui, būti jam ištikimam. Galėjau dirbti ir Vilniuje, ir Kaune, bet likau Šiauliuose“, – sakė J. Nekrašius.

75 metų miesto garbės pilietis turi dar daug planų. Yra parengęs tris knygų rankraščius, paruoštus spausdinti: apie menininką Gerardą Bagdonavičių, keliautoją Paulių Normantą, taip pat norėtų išleisti studiją apie istorinius ir proginius medžius Šiauliuose.

„Reikia daugiau orientuotis į jaunimą, juos įtraukti į kultūrinį, meno gyvenimą. Pradmenys mieste yra geri, bet yra ir taisytinų dalykų.

Paklauskite, kodėl aš sutikau būti teikiamas garbės piliečio vardui suteikti, nors kelis kartus atsisakiau. Todėl, kad yra galimybė ateiti ir čia (rodo Tarybos posėdžių salės tribūną – aut. past.) pasisakyti. Kai rašai ir pasiūlai, dažniausiai niekas nesureaguoja. O čia užsirašysi ir galėsi pasisakyti. Gal išgirs? Mane labai jaudina Liaudies namų arba buvusio kino teatro „Šviesa“ salė. Ji turėtų būti atverta miesto visuomenei, nes tai yra istorinė vieta. Dabar ten – sandėliukas“, – apgailestavo kūrėjas ir visuomenininkas.

Tą patį vakarą koncertų salėje „Saulė“ iškilmingos ceremonijos metu jam buvo uždėtos Šiaulių miesto garbės piliečio regalijos.

Plačios veiklos asmenybė

Jonas Nekrašius gimė 1949 metais Šiauliuose. Jis yra labai plačios veiklos šiaulietis – teisininkas, advokatas, Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, publicistas, istorinių, kultūros ir meno knygų autorius, kultūros istorikas, kraštotyrininkas, fotografas, keliautojas. Su žmona Janina užaugino dukrą Giedrę.

Aktyvus savo profesijos atstovas, visuomenininkas yra 2 000 populiarių straipsnių, žinučių apie teisę, dorovę, antropologiją, knygotyrą, kultūrą, meną, keliones, įžymius žmones autorius. Paskelbė apie 300 mokslinių straipsnių teisės, antropologijos, istorijos, knygotyros, kultūros ir meno temomis. Jis yra tarptautinių ekslibrisų konkursų organizatorius, kuratorius, vertinimo komisijų narys, parodų autorius.

Su kelionėmis ir ekspedicijomis J. Nekrašius pabuvojo 5 pasaulio žemynuose, aplankė 80 valstybių ir tautų. Surengė 30 asmeninių fotografijos, ekslibriso ir laiško meno parodų. Taip pat jis sukūrė 40 filmų kelionių antropologijos kultūros temomis. Kartu su kūrybine grupe sukūrė dokumentinį filmą „Menininką Gerardą Bagdonavičių prisimenant“ (2017).

J. Nekrašius yra daugiau nei 20 knygų autorius. Vien 2024 metais jis išleido dvi knygas: iliustruotą žinyną „Sportas Šiauliuose ir Lietuvoje (iki XX a. vidurio)“ ir „Šiaulių regiono lyderystė: amatai, pramonė ir prekyba XV–XXI a.“.

J. Nekrašius tapo 47-uoju Šiaulių miesto garbės piliečiu.