Šiaulių pradžių pradžia – Saulės mūšis

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.

 

 

Apie paminklą Tautos laisvei

Kiekvieno miesto centre, jo širdyje, yra akcentų, kuriais nešama svarbi vertybinė žinia tos vietos žmonėms ir jos svečiams, per tai formuojamas identitetas, skatinamas patriotiškumas, meilė savo kraštui ir jo istorijai. Šiauliuose kuriant centrinę miesto erdvę taip pat siekiama išieškoti to, kas labiausiai atlieptų vietinių lūkesčius ir keltų pasididžiavimą savo miestu.

Kaip žinome, miesto centre, skverelyje prie savivaldybės, turėtų iškilti paminklas, jo idėja, turinys bei forma gvildenama jau beveik du dešimtmečius, bet vis nevaisingai. Paskutinis visus administravimo etapus praėjęs paminklo variantas – 25 metrų aukščio smailės obeliskas – paminklas Tautos laisvei –, rodos, taip pat neranda kelio nei į didelių kaštų finansavimo galimybes, nei į miestiečių širdis.

Žemaičių kultūros draugija „Saulaukis“, Šiauliuose veikianti jau 35-erius metus ir savo veiklą pradėjusi kartu su Lietuvos Sąjūdžiu, siekdama, kad Šiaulių vardas ir galinga jo istorija būtų kuo daugiau atskleista bei įprasminta, centrinėje miesto vietoje siūlo statyti paminklą Saulės mūšiui. Įprasminant Saulės mūšį nebūtų nutolta nuo iškeltos paminklo Tautos laisvei idėjos — Saulės mūšio pergalė 1236 metais ir yra mūsų Tautos laisvės kertinis akmuo. Juk būtent tame mūšyje buvo sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir buvo sustabdytas galingo priešo veržimasis į baltų žemes. O tai leido atsitiesti baltų tautoms, sudarė sąlygas formuotis mūsų Valstybei Lietuvai, kurią turime šiandien. Paminklas Saulės mūšiui leistų tautos laisvę suvokti nuo pačių seniausių jos istorinių šaknų, po kurių sekė vėlesnės karų, judėjimų, sukilimų, pasipriešinimų pergalės.

Kitas svarbus argumentas – toks paminklas aiškiai akcentuotų, jog Saulės mūšis yra Šiaulių miesto pradžių pradžia, kad Šiauliai – vienas seniausių Lietuvos miestų! Mūsų draugijos matymu, galėtume kur kas labiau išnaudoti istorinį faktą, kad Šiaulių gimimo diena – 1236 m. rugsėjo 22 – oji – yra senesnė už Klaipėdos (1252 m.), Vilniaus (1323 m.), Kauno (1361 m.), Panevėžio (1502 m.) ir daugelio kitų Lietuvos miestų ir miestelių. Pasididžiavimą gimtuoju miestu skatintų ne tik įkūrimo datos senumas, bet ir jo atsiradimo aplinkybės – nė vienas Lietuvos miestas savo įkūrimo istorijoje neturi tokio ypatingo konteksto – prasidėti nuo seniausio ir vieno svarbiausio Didžiojo mūšio dabartinės Lietuvos teritorijoje.

Greičiausiai atsiras oponuojančių, jog Saulės mūšiui atminimo erdvė jau sukurta Jauniūnuose (Joniškio raj.). Bet Jauniūnai – ne Šiaulių miesto centras, mūsų miesto vaikai, jaunimas, svečiai ir visi miestiečiai turi turėti galimybę kaskart matyti, prisiminti, sužinoti ir didžiuotis savo miesto ir savo tautos laisvės istorija.

Taip pat gali atsirasti sakančių, jog mūsų miesto erdvėje jau yra akcentų, primenančių Saulės mūšį (Saulės laikrodžio aikštė, Saulės mūšio vitražas, mūšio data Gaidžio laikrodyje), bet mūsų draugijos matymu, to yra per maža. Paminklas Saulės mūšiui ir mūsų tautos laisvės pradžių pradžiai atminti būtų Šiaulių miesto širdyje, natūraliai taptų ašimi visiems anksčiau įkurtiems gražiems akcentams apjungti.