Kontrolieriai pensininko amžiumi tiki tik pagal pažymėjimą

Kontrolieriai pensininko amžiumi tiki tik pagal pažymėjimą

SKAITYTOJAI KREIPĖSI

Kontrolieriai pensininko amžiumi tiki tik pagal pažymėjimą

Kūčių išvakarėse kelionė „Busturo“ autobusu į bažnyčią 78-erių metų šiaulietei baigėsi nesėkmingai. Garbaus amžiaus moteris turėjo pasižymėjusi lengvatinį bilietą, bet kontrolieriams nesugebėjo parodyti maldaknygėje “pasislėpusio“ pensininko pažymėjimo. Pensininkei surašytas protololas, numatyta bauda.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Sujaudino nepagarba senatvei

Po įvykio autobuse pensininkės (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) kaimynui kilo klausimų, kodėl būtinai reikia rodyti pažymėjimą, jeigu žmogaus amžius „užrašytas“ jo veide?

Eidamas į redakciją, žmogus specialiai pasiėmė į „Dorsimus“ kontrolierių akiratį patekusios pensininkės pažymėjimą su nuotrauka. Klausė: argi neakivaizdu, jog nuotraukos adresatei — ne aštuoniolika? Ir kodėl pas mus šitaip negerbiama senatvė?

„Žmogus senas, jo rankos dreba. Jaunas kartais pasimeta, o kai kontrolieriai pagrasino bauda, visai išsigando: paskubomis ieškojo pažymėjimo, bet niekaip negalėjo prisiminti, kur jį įsidėjo? Vėliau, jau bažnyčioje, pažymėjimą rado maldaknygėje“, — pasakojo vyriškis.

Jis retoriškai klausė, kodėl iš alkoholį perkančių jaunų žmonių pažymėjimo reikalaujama tiktai tada, kai prekybininkams kyla įtarimų dėl pirkėjo amžiaus?

Įvykis autobuse bei gresianti bauda paveikė pensininkės sveikatą — patyrė gilų stresą. Šiaulietė „Šiaulių kraštui“ pasakojo, jog, išleistai iš “Dorsimus“ kontrolierių autobuso, teko apledėjusiais šaligatviais šaltyje apie kilometrą pėdinti iki bažnyčios. Ji pavėlavo į Mišias, užsakytas už mirusius artimuosius.

Bilietas be pažymėjimo negalioja

Apie įvykį autobuse papasakojome Silvui Gedaminskui, bendrovės „Busturas“ eksploatacijos direktoriui. Klausėme: ar, nusipirkęs ir pasižymėjęs bilietą, keleivis gali būti baudžiamas dėl to, kad tuo pat metu neturi arba neranda pensininko pažymėjimo?

Direktoriaus nuomone, jaunuolių, su pažymėjimais ar be jų perkančių alkoholį, nederėtų lyginti su pensininkais, kuriems taikomos važiavimo autobusais lengvatos.

Transporto lengvatų įstatymas numato, jog teisę įsigyti važiavimo bilietą su 80 procentų nuolaida, be kita ko, turi asmenys, sukakę 80 metų ir vyresni, pateikę pasą, neįgaliojo (invalido), pensininko, pensijos gavėjo ar šalpos kompensacijos gavėjo pažymėjimą. Su 50 procentų nuolaida gali važiuoti asmenys, sulaukę 70 metų iki 80 metų, pateikę pasą, neįgaliojo (invalido), pensijos gavėjo, pensininko ar šalpos kompensacijos gavėjo pažymėjimą.

„Šiuo atveju negalima kaltinti kontrolierių nes jie elgėsi pagal įstatymą. Valstybė, suteikdama žmogui lengvatų, numato, jog lengvatinis bilietas be pažymėjimo negalioja. Žinoma, yra žmogiškumo faktorius...Tiems, kurie turi pasižymėję bilietą ir nuolaida jiems priklauso, bet, sakykime, pamiršo pažymėjimą, bauda taikoma mažesnė: nuo 20 iki 40 litų“, — “paguodė“ S. Gedaminskas.

citata: Kodėl būtinai reikia rodyti pažymėjimą, jeigu žmogaus amžius „užrašytas“ jo veide?

BAUSMĖ: Nors turėjo pasižymėjusi bilietą, pensininkė kontrolierių buvo išlaipinta iš autobuso todėl, kad laiku nesurado pensininko pažymėjimo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.