Prisikėlimo aikštėje atkasti namo pamatai

Prisikėlimo aikštėje atkasti namo pamatai

Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je at­kas­ti na­mo pa­ma­tai

Šiau­lių Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je plu­ša ne vien re­konst­ruk­ci­ją at­lie­kan­tys dar­bi­nin­kai, bet ir Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus ar­cheo­lo­gai. Ra­di­niai – ke­le­tas mo­ne­tų, na­mo pa­ma­tai ir ne­ma­žai bui­ti­nės ke­ra­mi­kos šu­kių.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Be­veik aikš­tės vi­du­ry­je prieš sa­vai­tę at­kas­ti 17 am­žiu­je sto­vė­ju­sio na­mo ak­me­ni­niai pa­ma­tai. Pats pa­sta­tas grei­čiau­siai bu­vo me­di­nis. Ras­ta mo­lio, iš ku­rio bu­vo drėb­ta kros­nis, taip pat mo­li­nių kok­lių, puo­de­lių, lėkš­čių, puo­dy­nių, lan­gų stik­lo šu­kių. Ap­tik­ta ke­le­tas smul­kių 1666 me­tų ši­lin­gų.

Bū­tent ras­ti pi­ni­gai ir kros­nies kok­lių frag­men­tai lei­džia spė­ti, kad tai – 17 am­žiaus sta­ti­nys. Ras­ti kok­liai ypa­tin­gi tuo, kad yra va­zo­no for­mos, jie ge­rai lai­ky­da­vo ir il­gai skleis­da­vo ši­lu­mą. Šie kok­liai nė­ra puoš­ti, to­dėl spė­ja­ma, kad jais bu­vo ap­kli­juo­ta kros­nis ne rep­re­zen­ta­ci­nė­se pa­tal­po­se. Ras­ta ir puoš­nių po­lich­ro­mi­nių kok­lių.

Pa­sak ar­cheo­lo­gės Vir­gi­ni­jos Os­ta­šen­ko­vie­nės, nors įsi­vaiz­duo­ja­ma, kad šio­je vie­to­je nuo se­no bu­vo tur­gaus aikš­tė, ta­čiau 17 am­žiu­je ji grei­čiau­siai bu­vo kur kas ma­žes­nė ir bu­vo įsi­kū­ru­si ar­čiau baž­ny­čios, to­dėl vi­sai ne­nuos­ta­bu, kad to­liau nuo baž­ny­čios bū­ta įvai­rios pa­skir­ties pa­sta­tų. Ras­to pa­sta­to funk­ci­ją ga­na sun­ku nu­sta­ty­ti, ma­žiau­siai ti­kė­ti­na, kad tai bu­vęs vien gy­ve­na­mo­sios pa­skir­ties pa­sta­tas, ga­lė­jo bū­ti ama­ti­nin­ko dirb­tu­vės, smuk­lė ar už­va­žiuo­ja­mie­ji na­mai.

Kiek 17 am­žiu­je na­mų sto­vė­jo da­bar­ti­nė­je Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je, kol kas nė­ra aiš­ku. Ty­ri­mai dar tik įpu­sė­jo. Šiuo me­tu ka­sa­mas ant­ras šur­fas. Nu­ma­ty­ti iš­kas­ti dar du.

Ra­di­niai ke­liaus į mu­zie­jaus sau­gyk­las, o pa­ma­tai bus už­kon­ser­vuo­ti ir už­kas­ti.

Prieš ke­lias sa­vai­tes, ka­sant pa­ma­tą at­ra­mi­nei sie­nu­tei pa­lei Auš­ros alė­ją,  taip pat bu­vo ap­tik­ti pa­sta­to pa­ma­tai. Ra­di­niai lei­džia spė­ti, kad tai 18 am­žiaus pa­bai­go­je sto­vė­ju­sio me­di­nio pa­sta­to lie­ka­nos. Du me­di­niai tur­gaus pa­sta­tai yra pa­vaiz­duo­ti 1801 me­tų mies­to pla­ne. Grei­čiau­siai ras­ti pa­ma­tai – vie­no iš jų. Ka­si­nė­jant ras­ta ca­ri­nės Ru­si­jos 1899 me­tų mo­ne­ta – pu­sė ka­pei­kos.

Pa­sak V. Os­ta­šen­ko­vie­nės, at­kas­ti pa­ma­tai ge­ro­kai api­rę, ma­tyt, bu­vo ap­ga­din­ti per Ant­rą­jį pa­sau­li­nį ka­rą, kai vo­kie­čių ka­rei­viai čia bu­vo įsi­ren­gę be­to­ni­nius įtvir­ti­ni­mus.

Ar­cheo­lo­gai su­lau­kia ir re­konst­ruk­ci­ją at­lie­kan­čių dar­bi­nin­kų, ir smal­suo­lių dė­me­sio. Dar­bi­nin­kai net siū­lo tech­ni­kos pa­gal­bą, kai pa­ma­to, kad ar­cheo­lo­gai vargs­ta su kas­tu­vais ir lo­pe­tė­lė­mis. Praei­viai daž­niau priei­na pa­smal­sau­ti po dar­bo va­lan­dų, kai aikš­tė­je ne­lie­ka burz­gian­čių eks­ka­va­to­rių.

V. Os­ta­šen­ko­vie­nė juo­kau­ja, kad daž­niau­sias klau­si­mas: „Ar ra­do­te auk­so?“ Ta­čiau nei auk­so, nei ypač daug mo­ne­tų ne­pa­vy­ko ras­ti. Tai, kad ras­ta ma­žai mo­ne­tų, ste­bi­na ir pa­čius ar­cheo­lo­gus, vis­gi ka­si­nė­ja­ma bu­vu­sio­je tur­gaus aikš­tė­je.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Be­veik aikš­tės vi­du­ry­je at­kas­ti na­mo, sto­vė­ju­sio 17 am­žiu­je, pa­ma­tų frag­men­tai.

Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus ar­cheo­lo­gė Vir­gi­ni­ja Os­ta­šen­ko­vie­nė sa­ko, jog ka­si­nė­jant Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je dau­giau­siai ran­da­ma ke­ra­mi­kos (in­dų, kok­lių) frag­men­tų.

Vie­na iš ras­tų mo­ne­tų – ca­ri­nė­je Ru­si­jo­je 1899 me­tais nu­kal­din­ta pu­sė ka­pei­kos.

Stik­lo šu­kės iš 17 am­žiaus.

Kai ku­rie ras­ti kok­liai pri­me­na va­zo­nus. To­kie ge­rai lai­ky­da­vo ir il­gai skleis­da­vo ši­lu­mą.

Ras­ta ir puoš­nių gla­zū­ruo­tų kok­lių.