Sveikata ir ramybė yra svarbiau už krizę

Sveikata ir ramybė yra svarbiau už krizę

Sveikata ir ramybė yra svarbiau už krizę

Vaizdas, kaip garbaus amžiaus ponas pramogų ir sporto parke už kito mėnesio abonementą moka 160 litų, per krizę gali nustebinti. Bet sportuojantys ir kitaip sielos harmoniją atgaunantys žmonės sako, kad taip jie ne išlaidauja, o taupo. Ir tikrai: sporto, dailės terapijos klubai, jogos, šokių salės pilnos.

Šiaulietė psichologė Andžela Rybakovienė pritaria — rasti atramos tašką yra pozityvu.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Gydytojus ir vaistus iškeitė į baseiną

Užkalbiname solidaus amžiaus vyriškį viename Šiaulių sveikatingumo komplekse. Sumokėjo už dvyliką apsilankymų į pirtį, baseiną, sūkurinę vonią. Taip daro ne pirmas mėnuo.

„Jeigu pajauti akivaizdžią naudą, kas svarbiau: pinigai ar sveikata? Stubure kaupiasi druskos. Ėjau pas manualinės terapijos specialistą. Pirmas vizitas kainavo apie 80 litų, vėliau pigiau, bet reikėjo mokėti už vaistus. Penki apsilankymai kainavo apie 400 litų. Pas masažuotoją lankiausi du kartus po 10 seansų. Dabar man šių brangių paslaugų nebereikia“, — pasakojo nežinomu pašnekovu norėjęs likti šiaulietis.

Tą trečiadienio vakarą sukūrinėse voniose po darbo dienos ilsėjosi ir baseine pliuškenosi beveik trisdešimt žmonių.

„Atvažiavome penkiese. Už tris valandas sumokėjome 65 litus. Pataupysime kitur. Reikia atsipalaiduoti ir mums, ir vaikams“, — šypsojosi jau į namus traukianti šeimyna.

Panašiai samprotavo ir kiti vandens pramogų mylėtojai: jei gali kartą per savaitę pabėgti nuo įtampos ir rutinos — bėk.

Sunkmetis įpročių nekeičia

Šiauliuose esančio sporto ir pramogų parke per sporto sezoną (balandis— rugsėjis) per dieną apsilanko apie 1800 žmonių — verslininkų, studentų, senjorų.

Svetlana Kavina, šio tinklo Rinkodaros ir pardavimų vadybininkė, sakė: žmonės ateina ne vien dėl pramogos — šiandien darbdaviams reikia sveikų ir energingų, o ne nusivylusių ir irzlių darbuotojų. Nors lankytojų srautas nežymiai sumažėjo, rimtai sportuojantys šiauliečiai dėl krizės savo įpročių nekeičia. O ištikimiausi klientai yra senjorai, nes jie turi pastovias pajamas.

Netušti ir kiti sporto klubai. Pasak treniruoklių salės ir aerobikos trenerės Laimos Caronkutės, naujų žmonių rudenį visada sulaukiama ir naujokės būna besiliekninančios moterys.

„Mūsų darbas sezoninis, vasarą klientų sumažėja, nauja banga būna rudenį. Gal žmonės mažiau išlaidauja nereikalingiems pirkiniams ir abonementui suranda pinigų“, — svarstė trenerė.

Krizė jaučiama tik piniginėje

Taip sako Šiauliuose jogos užsiėmimus kartu su dukra Aura antrą mėnesį lankanti ponia Aldona.

„Reikia susidėlioti prioritetus. Su dukra svarstėme: pavasarį ir vasarą esame užimtos. Atėjus rudeniui norisi pasirūpinti savo sveikata. Abi dirbame atsakingą darbą, stresą patiriame beveik kiekvieną dieną. Apie mūsų mokytojos Svetlanos pamokas gerus atsiliepimus girdžiu ne pirmus metus. Nusprendėme pačios išbandyti“, — pasakojo moteris.

Po aštunto užsiėmimo ponia Aldona sako dar negalinti ranką prie širdies pridėjusi prisiekti, jog į jogos pamokas vaikščios nuolatos. Ji taip pat dar negali perteikti patirtų pojūčių.

„Man patinka, daug ko nemoku, kūnas dar sustingęs, bet tikuosiu išmokti, kad viską galėčiau kartoti užsimerkusi“, — sakė ji.

Naujokių šioje jogos grupėje iki dvidešimties. Jogos instruktorė Svetlana Lopatkina, savo užsiėmimų viešai nereklamuoja — moterys ją susiranda pačios.

„Joga patraukli tuo, kad ji skirta ir kūnui, ir sielai, ir psichinei sveikatai. Meditacijos ir kvėpavimo būdai sukūrė unikalų poveikį ir kad tai suprastum, reikia patirti“, — paaiškino instruktorė.

Per dailės terapiją — savęs pažinimo link

Šiaulietė Laima Odminienė neseniai pradėjo lankyti dailės terapijos užsiėmimus. Atrodytų, kam to reikia žmogui, kurio specialybė ilgą laiką buvo susijusi su daile?

„Dailės terapija moko pažinti ir spręsti problemas. Aš noriu gilintis į save. Gauni temą ir pieši. Vaizdai išplaukia iš pąsamonės. Ir nesupranti, kodėl pieši tuščią kelią, medžius, o laisvame plote patupdai gandrą? Kai mokytoja paprašo ryškiausią detalę perkelti į atskirą lapą, pieši gandrą. Pradėjęs gilintis randi atsakymą — paukštis yra žinia. Į tuščią kelią žinia neateis, tada intiutyviai pripieši pėdų“, — L. Odminienė dailės terapijos poveikį perteikė vaizdžiai.

Pasak jos, radus tinkamą užsiėmimą, apie jam skiriamus pinigus negalvoji, nes 20 litų už pusantros valandos pažinimą atrodo nereikšminga — per sau keliamus materialinių vertybų tikslus užmirštame, kas yra mūsų viduje.

„Šie metai yra lūžio ir dvasinio pakilimo metai. Nelaimės akivaizdoje žmogus atsigręžia į kitas vertybes. Krizė yra savotiškas supurtymas, kad pamatytumėme — pinigai yra ne viskas“, — sakė L. Odminienė.

Artimiesiems dovanoja sveikatą ir laimę

„Sveikatai spynos neužkabinsi ir nepasakysi palaukti geresnių laikų“, — sako Šiauliuose įsikūrusio sveikatingumo centro savininkė Nijolė Ragulskienė.

Ji pastebėjo naują reiškinį. Krizė paskatino atsigręžti į nerimo apimtus artimuosius: vyrai dovanų kuponus žmonoms, mamoms, darbuotojoms, studentai — tėvams, mokytojams, tėvai rūpinasi nuo įtampos pavargusiais suaugusiais vaikais. Ir artimui padėti norima nelaukiant ypatingų progų ar didžiųjų metų švenčių.

„Padaugėjo norinčių atsipalaiduoti, įveikti nerimą, nemigą. Perkantieji kuponus sako: “Pasiūlykite ką nors tokio, kad padėtų nors laikinai“. Klientai nėra vien pasiturintys — savimi rūpinasi ir advokatai, ir turgaus prekeiviai“, — palygino N. Ragulskienė.

Ji įvardija ir kitą krizės ženklą: anksčiau dovanų kuponus gavę klientai užsisakydavo papildomų procedūrų, dabar tenkinasi tuo, ką gavo.

 

PAMOKA: Per jogos pamoką neįmanoma vienu metu ir susikaupti, ir gilintis į praėjusią darbo dieną.

KOMENTARAS

Sąlyga: įvertinti realią situaciją

Andžela Rybakovienė, Šiaulių apskrities Psichiatrijos ligoninės psichologė-psichoterapeutė, mato dvi bėgimo nuo krizės puses — pozityvią ir negatyvią:

— Krizė turi savo eigą. Eigoje visada yra fazė, kurioje reikia rasti atsakymus į rūpimus klausimus. Kai žmogus juos randa, pradeda gilintis į save, į šeimos, šalies gyvenimą. Atsakymai yra atrama, nuo kurios galima atsispirti. Bandymas atsitraukti nuo krizės per atrastą mėgiamą veiklą ir išgyventi, yra pozityvi išeitis. Žmonės, kurie sako taupantys ne pinigus, o tausojantys sveikatą, galvoja pozityviai.

Kartais norint pabėgti ir paneigti realybę galima pasielgti destruktyviai. Nepasvėrus šios dienos galimybių, išgyvenimai tik gilinami. Todėl svarbu įvertinti situaciją, santykį su realybe, suvokti, ar pasirinkta veikla yra pagal galimybes. Tik tada galima kažko imtis.

CITATA: „Žmonės ateina ne vien dėl pramogos — šiandien darbdaviams reikia sveikų ir energingų, o ne nusivylusių ir irzlių darbuotojų.

 

 

PATIRTIS: „Dailės terapijos užsiėmimus lankau mėnesį. Paimi į rankas teptuką, pieštuką ir atsipalaiduoji, užsimiršta dienos rūpesčiai ir grįžti pailsėjęs“, — palygino Laima Odminienė.

BASEINAS: Pasibaigus eilinei darbo dienai sukūrinės vonios nebūna tuščios.

SPORTAS: Sporto salės bėgimo takeliai yra geras būdas pabėgti nuo įtampos ir rūpesčių.

INSTRUKTORĖ: Svetlana Lopatkina jogos meno mokėsi šešerius metus. „Apie jogą galima kalbėti tik patyrus, ką reiškia ši unikali sistema“, — sako ji.

 

ŠEIMA: Ponia Aldona (dešinėje) į jogos pamokas ateina su dukra Aura. Po aštuonių užsiėmimų jos negali perteikti naujų pojūčių — tam reikia laiko.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.