Už kosminę nuomos kainą – brangūs vaistai

Už kosminę nuomos kainą – brangūs vaistai

Už kos­mi­nę nuo­mos kai­ną – bran­gūs vais­tai

Grei­čiau­siai šią sa­vai­tę bus pa­si­ra­šo­ma su­tar­tis su UAB „Ne­mu­no vais­ti­nė“, ku­ri pa­no­ro iš­si­nuo­mo­ti dau­giau kaip 35 kvad­ra­ti­nių met­rų pa­tal­pas Šiau­lių Dai­nų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­re už 5 250 eu­rų per mė­ne­sį. Vais­ti­nės pa­siū­ly­ta su­ma nu­ste­bi­no ir kon­kur­so ren­gė­jus, ir ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to agen­tus. 147 eu­rai už kvad­ra­ti­nį met­rą.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

„Ma­tyt, jiems la­bai rei­kė­jo“

Pa­tal­pos po­lik­li­ni­ko­je – gei­džia­ma vie­ta bet ku­riai vais­ti­nei, tad Sa­vi­val­dy­bės skelb­ta­me kon­kur­se da­ly­va­vo net 12 da­ly­vių. Ra­šė­me, kad ma­žiau­sia pa­siū­ly­ta su­ma bu­vo 76 eu­rai, o di­džiau­sia – net 204 eu­rai už kvad­ra­ti­nį met­rą.

Tie­sa, pir­mos vie­tos lai­mė­to­jas pa­si­trau­kė. Ma­ri­jus Ve­lič­ka, Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pavaduotojas, už­si­mi­nė, kad jis bu­vo su­si­jęs su ant­ro­je vie­to­je li­ku­siu da­ly­viu, tai yra su „Ne­mu­no vais­ti­ne“, val­dan­čia „Ca­me­lia“ vais­ti­nių tink­lą. Pas­ta­ro­ji da­ly­vė pa­siū­lė 147 eu­rus už kvad­ra­ti­nį met­rą.

Pa­sak M. Ve­lič­kos, kai Sa­vi­val­dy­bė pa­siū­lė pra­di­nę kai­ną 45 eu­rus už kvad­ra­ti­nį met­rą, ne vie­nas „ži­no­vas“ tik juo­kė­si, kad tai ne­rea­li „kvad­ra­to“ kai­na už pa­tal­pas, ku­rios yra pie­ti­nė­je mies­to da­ly­je. Ta­čiau kon­kur­sas pa­ro­dė, kad to­kia kai­na yra „juo­kin­ga“ tink­li­nei vais­ti­nei.

Manf­re­das Ža­liaus­kas, ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to bend­ro­vės „Ža­liaus­kai“ va­do­vas, su­ži­no­jęs, ko­kią kai­ną pa­siū­lė vais­ti­nė, per daug ne­nus­te­bo, nors sa­kė, kad pro­gno­zuo­ti tai bū­tų bu­vę sun­ku.

„Nuo­mos ar par­da­vi­mo kai­na pri­klau­so nuo vie­tos. Ma­nau, kad vers­li­nin­kai, mo­kė­da­mi to­kią nuo­mos kai­ną, pa­skai­čiuo­ja, ar jiems ap­si­mo­ka. Tur­būt vais­ti­nei la­bai rei­kė­jo tos vie­tos, jei­gu pa­siū­lė to­kią kai­ną. Tink­las vie­no­je vie­to­je ga­li už nuo­mą mo­kė­ti daug pi­ni­gų, ki­tur – ma­žai. Ma­nau, kad jie nie­ka­da ne­skai­čiuo­ja vie­nos vais­ti­nės pel­nin­gu­mo, o vi­so tink­lo“, – sa­kė M. Ža­liaus­kas.

Vie­ta po­lik­li­ni­ko­je vais­ti­nei yra ga­ran­tuo­tos pa­ja­mos, įsi­ti­ki­nęs ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to spe­cia­lis­tas: „Atė­jai pas gy­dy­to­ją, jis iš­ra­šė vais­tų, ir tik­riau­siai nei­si per ke­lias vais­ti­nes jų ieš­ko­ti, o pirk­si, kur ar­čiau­siai, net jei­gu kai­nuos šiek tiek bran­giau. To­dėl vais­ti­nė, ku­ri yra gy­dy­mo įstai­go­je, vi­sa­da tu­rės di­de­les pa­ja­mas.“

M. Ža­liaus­kas sa­ko, kad sa­vo pra­kti­ko­je to­kių re­kor­di­nių nuo­mos kai­nų nė­ra tu­rė­jęs, re­tas ku­ris vers­li­nin­kas ga­lė­tų sau tai leis­ti.

Pa­vyz­džiui, la­bai ge­rai įreng­tos pa­tal­pos cent­ri­nė­je mies­to da­ly­je, bul­va­re, dau­giau­siai ga­li kai­nuo­ti apie 30–35 eu­rus už kvad­ra­ti­nį met­rą per mė­ne­sį, ta­čiau, jei­gu pa­tal­pos di­de­lės, tar­ki­me, 500 kvad­ra­ti­nių met­rų, kai­na už kvad­ra­tą ga­li kris­ti, nes bend­ra su­ma išei­na la­bai di­de­lė.

„Ne­ži­nau, ką bul­va­re rei­kė­tų par­da­vi­nė­ti, kad vers­li­nin­kui ap­si­mo­kė­tų per mė­ne­sį mo­kė­ti 15 tūks­tan­čių eu­rų. Ži­no­ma, ne­kal­bu apie pre­ky­bos cent­rus“, – sa­ko M. Ža­liaus­kas.

„Į žmo­gų žiū­ri kaip į pa­si­pel­ny­mo šal­ti­nį“

Par­la­men­ta­ras Po­vi­las Urb­šys me­tų pra­džio­je Sei­mui pa­tei­kė Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­są, siū­ly­da­mas nuo 2022 me­tų ri­bo­ti tos pa­čios įmo­nės vais­ti­nių skai­čių mies­tuo­se. Tie­sa, Sei­mas ge­gu­žę at­si­sa­kė svars­ty­ti pa­tai­sas, ta­čiau P. Urb­šys ža­da jas vėl teik­ti.

Pa­kal­bin­tas par­la­men­ta­ras sa­kė, kad „Šiau­lių pa­vyz­dys, nors ma­žas, bet ro­do, ko­kia ydin­ga si­tua­ci­ja yra su­si­klos­čiu­si vais­tų rin­ko­je ir kad vi­si tie pel­nai su­kau­pia­mi žmo­nių są­skai­ta“.

„Įsi­bė­gė­jęs vais­ti­nių tink­lų mo­no­po­lis jiems už­tik­ri­na di­de­lius pel­nus. Lie­tu­vo­je re­gist­ruo­tos 1303 vais­ti­nės, iš jų – 1064 pri­klau­so stam­biems vais­ti­nių tink­lams. Do­mi­nuo­ja ke­li stam­būs su­bjek­tai, dar­gi tar­pu­sa­vy su­si­ję. Kai vais­tų par­da­vi­mas yra mo­no­po­li­zuo­tas at­ski­rų vais­ti­nių tink­lų, tai lei­džia jiems nu­šluo­ti smul­kiuo­sius. Smul­kie­ji nie­ka­da ne­tu­rės to­kių apy­var­ti­nių lė­šų, ku­rios leis­tų mo­kė­ti to­kius pi­ni­gus už nuo­mą. Aiš­ku, iš da­lies tai yra ge­rai, nes Sa­vi­val­dy­bė už­dirbs dau­giau, bet ki­ta ver­tus, tai yra po­žy­mis, kad iš vais­tų yra pa­da­ry­ta gry­na ko­mer­ci­ja“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­ko P. Urb­šys.

Par­la­men­ta­ro įsi­ti­ki­ni­mu, Lie­tu­vo­je ko­mer­ci­nis in­te­re­sas do­mi­nuo­ja virš žmo­nių in­te­re­so bū­ti svei­kiems, o taip ne­tu­rė­tų bū­ti.

„Jei­gu stam­bie­ji vais­ti­nių tink­lai ne­tu­rės to­kių pel­nų, nie­ka­da to­kių pi­ni­gų už nuo­mą ne­mo­kės. O iš kur tie pel­nai? Kiek jie įkal­ku­liuo­ja­mi į vais­tų kai­nas, ku­rios yra ženk­liai di­des­nės, pa­vyz­džiui, už kai­my­ni­nę Len­ki­ją? Vis­kas orien­tuo­ta ne į žmo­nių gy­dy­mą, o į vais­tų var­to­ji­mo di­di­ni­mą. Vais­tas tam­pa kaip ei­li­nė pre­kė. Var­to­ji­mas yra ska­ti­na­mas: nuo­lat bru­ka­mos rek­la­mos, da­lis me­di­kų suin­te­re­suo­ti iš­ra­šy­ti dau­giau ir bran­ges­nių vais­tų, nes jie ga­li­mai gau­na grą­žą įvai­riais bū­dais. Var­to­ji­mo išau­gi­mas ir­gi yra ko­mer­ci­za­vi­mo pa­sek­mė. Žmo­gus pa­vers­tas gry­nai pa­si­pel­ny­mo ob­jek­tu“, – įsi­ti­ki­nęs po­li­ti­kas.

P. Urb­šys sa­ko, kad no­rint pa­keis­ti si­tua­ci­ją rei­ka­lin­gi komp­lek­si­niai veiks­mai. Kai ku­rių veiks­mų jau ima­ma­si, pa­vyz­džiui, kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų kai­nos jau per­žiū­ri­mos ke­lis kar­tus per me­tus, drau­džia­ma par­da­vi­nė­ti re­cep­ti­nius vais­tus be re­cep­to. Pas­ta­ra­sis veiks­mas, po­li­ti­ko ma­ny­mu, su­kė­lė ne tiek gy­ven­to­jų, kiek vais­ti­nin­kų pa­si­pik­ti­ni­mą, nes su­ma­žė­jo vais­tų par­da­vi­mai.

„Kol ne­bus su­tvar­ky­ti tie, ku­rie val­do did­me­ną ir maž­me­ną, tie, ku­rie iš­ra­ši­nė­ja vais­tus, ir tie, ku­rie lai­mi­na tą tvar­ką, tu­riu min­ty­je mi­nis­te­ri­ją, tol nie­ko ne­bus“, – įsi­ti­ki­nęs P. Urb­šys.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Dai­nų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­re ne­se­niai bu­vo at­lais­vin­tos prie­šais re­gist­ra­tū­rą esan­čios ne­di­de­lės pa­tal­pos, ku­rio­se dir­bo ad­mi­nist­ra­ci­jos dar­buo­to­jos, ir kon­kur­so bū­du iš­nuo­mo­tos vais­ti­nei už 147 eu­rus už kvad­ra­ti­nį met­rą per mė­ne­sį.

Ge­di­mi­no BAR­TUŠ­KOS (EL­TA) nuo­tr.

Par­la­men­ta­ro Po­vi­lo Urb­šio įsi­ti­ki­ni­mu, Lie­tu­vo­je orien­tuo­ja­ma­si ne į žmo­nių gy­dy­mą, o į vais­tų var­to­ji­mo di­di­ni­mą.