
Naujausios
Idėja – vienuolės, darbas – bendruomenės
Mintis įamžinti Marijos Rusteikaitės atminimą kilo šių metų pavasarį, kai iš šio krašto kilusi mokslininkė Ieva Švarcaitė pristatė savo monografiją apie Vaiguvą. Šioje knygoje publikuotas panevėžietės vienuolės Leonoros Kasiulytės straipsnis apie Mariją Rusteikaitę. Ji ir pamėtėjo bendruomenės pirmininkei Irenai Vileikienei idėją įamžinti nusipelniusios vienuolės atminimą.
"Po renginio susikviečiau bendruomenės narius. Gal imamės šio prasmingo darbo?, – pasakoja Vaiguvos bendruomenės pirmininkė pedagogė Irena Vileikienė. – Žmonės pritarė. O Vidas Skirmantas pasiūlė: "Padarykim taip, kaip niekas nedaro". Kuklios vienuolės atminimą nusprendėme įamžinti kukliomis sąnaudomis."
Darbai ėjo sklandžiai. Vaiguvos seniūnas Alvydas Lukošius surado didžiulį laukų akmenį. Ūkininkas Kastytis Andrulis galinga savo technika jį parvežė į buvusio dvaro teritoriją, kur praėjusiame amžiuje veikė prieglauda.
"Kartais net stebėjausi, kaip idėja suvienijo bendruomenę. Kiekvienas norėjo kuo nors prisidėti. Visi dirbo negailėdami savo laiko. Patys pririnkome akmenukų, išgrindėme prieigas prie paminklinio akmens, – mena I. Vileikienė. – Kai paminklinis akmuo buvo atidengtas, po šventės susirinkę puodeliui kavos vaiguviškiai patys stebėjosi: "Mes tai padarėme!"
Jeigu ne vietos žmonių triūsas, vargu, ar būtų pavykę įamžinti iškilios moters atminimą. Bendruomenė parašė projektą. Kaip nevyriausybinė organizacija gavo 500 eurų paramą. Tiek pinigų užteko lentai ant paminklo, lauko stendui ir rodyklei.
Pasaulio teisuolės ženklas
Bendruomenės pirmininkė labai dėkinga ir vilniečiui architektui Taurui Budziui. Jis sumanė prie visų kapinėse jau atgulusių žydų gelbėtojų, pelniusių Pasaulio teisuolio vardą, paminklų pritvirtinti atminimo ženklus, kuriuos gamina savo lėšomis, pats nuveža į bet kurio Lietuvos krašto kapines ir pritvirtina prie paminklo.
Apie savo kraštiečius garsinantį patriotą I. Vileikienė sužinojo iš kauniečio gido Chaimo Bergmano, kuris nuolat domisi holokausto, viso pasaulio žydų istorijomis, padeda surasti savo šaknis Lietuvoje. Jis ir informavo žinomą architektą apie vaiguviškių ketinimus.
T. Budzys pats atvežė vaiguviškiams Pasaulio teisuolio ženklą, kad jie prieš iškilmes pritvirtintų prie paminklinio akmens Marijai Rusteikaitei.
"Kokią palaimą gavau"
Tai Marijos Rusteikaitės išgelbėtos žydų mergaitės Sulamitos Lev žodžiai. Ją, jos mamą ir močiutę geroji vienuolė slėpė prieglaudoje.
Šiuo metu Vilniuje gyvenanti Sulamita Lev atvyko į paminklinio akmens atidengimo iškilmes ir graudindamasi dalijosi skaudžiais savo vaikystės prisiminimais, geru žodžiu minėjo ne vien jos šeimą, bet ir daug kitų žydų nuo mirties išgelbėjusią gailestingąją seserį Mariją. "Kokią palaimą gavau", – sakė moteris išvykdama iš Vaiguvos.
Iškilmėse dalyvavo ir atminimo įamžinimo idėjos autorė vienuolė Leonora Kasiulytė bei Marijos Rusteikaitės sesers sūnus Jurgis Bereckas, kaunietis gidas Chaimas Bergmanas, Šiaulių žydai.
Susirinko daug vaiguviškių, seniūnijos darbuotojų Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis ir Švietimo, kultūros bei sporto skyriaus specialistė Sonata Venckienė.
Vaiguvos bažnyčioje aukotos Šv. Mišios. Po jų įvyko paminklinio akmens atidengimo ceremonija.
Pasiaukojo Dievui ir žmonijai
Dievo apvaizdos seserų kongregacija surinko daugybę dokumentų, įrodančių M. Rusteikaitės pasiaukojimą Dievui ir žmonijai. Vatikanas ją paskelbė Dievo tarnaite. Pradėta beatifikacijos byla, kad buvusi vienuolė ir žmonių gelbėtoja būtų paskelbta Palaimintąja.
Vienuolės M. Rusteikaitę vadino moterimi su degančia širdimi ir apglėbiančiomis rankomis ir klausė, iš kur ji turėjo tiek drąsos ir jėgų, užuot didžiavusis savo turtais ir aukštus postus užimančiais broliais, tarnauti vargšams.
Marija Rusteikaitė gimė 1892 metais netoli Kuršėnų, Kybartų kaime. Jos tėvai Jadvyga ir Stanislovas Rusteikos augino devynis vaikus. Bet gyveno pasiturimai. Jų dvarui priklausė 200 hektarų žemės. Vaikai išėjo mokslus. Užėmė aukštas pareigas tuometinėje Lietuvoje.
Tačiau dukra Marija pasirinko visiškai kitokį kelią. Dar besimokydama Šiaulių gimnazijoje ji įsijungė į religines kuopeles. Dėstydama Kražių gimnazijoje sutiko labai daug įkvepiančių, dorų ir stiprių asmenybių.
Vėliau išvyko į Sankt Peterburgą studijuoti farmacijos ir sveikatos mokslų. Baigusi studijas, grįžo į Panevėžį. Čia rado labai daug skurdžiai gyvenančių, apleistų, sergančių žmonių. Todėl nusprendė savo gyvenimą pašvęsti jų gelbėjimui.
Jos rūpesčiu, Panevėžyje įkurta Dievo apvaizdos seserų kongregacija. Vėliau Marija atsikelia į praskolintą Vaiguvos dvarą, kuriame gyventi leidžia jos draugė. Vaiguvoje taip pat randa daug skurdo, apleistų vaikų ir suaugusių. Čia įkuria vaikų ir suaugusiųjų prieglaudas.
Pasakojama, jog vienuolė Marija retai kviesdavo gydytoją. Kadangi pati studijavo farmaciją ir mediciną, dažniausia be pagalbos išgydydavo sergančius.
Prasidėjus antrajam pasauliniam karui, M. Rusteikaitė išgelbėjo penkiolika žydų. Pagalbos prašančius žydus laikė dvaro rūsiuose. O vieną moterį ir jos dukrą aprengė vienuolių drabužiais. Dar yra gyvų jos išgelbėtų žydų vaikų. Jie gyvena Vilniuje ir Izraelyje.
Sovietų okupacijos metais M. Rusteikaitės šeima buvo išvežta į Sibirą. Vieni broliai sušaudyti, kiti nukankinti. Lietuvoje liko tik Marija. Ją sostinėje slapstė išgelbėtieji žydai. Paskui gavo kambarėlį Domininkonų bažnyčioje.
Atėjus ramesniems laikams, M. Rusteikaitė persikėlė gyventi į Užventį. Čia stengėsi niekam neužkliūti ir nekristi į akis. Būdama 57 metų mirė.