
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Vaikai klaidžioja tamsoje prie mokyklos
Kiekvieną rytą būrys mokinukų Šiaulių mokyklų duris praveria dar patamsiais, maždaug valandą prieš pamokas. Pabudinti labai anksti, vieni traukiniais, kiti autobusais važiuoja iš Šilėnų, Žadžiūnų, sodų ir kitų Šiaulių priemiesčių. Švietimo įstatymu šie vaikai iki aštuntos klasės turėtų būti atvežami į mokyklas, bet Šiauliuose tvarka sava.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Jaudinasi dėl vaikų saugumo
Apie nelengvą vaikų kelionę į mokyklą redakcijai papasakojo Radviliškio gyventojas Albertas (pavardė redakcijai žinoma).
Vyriškiui graudu žiūrėti į vaikus, kurie ankstyvais rytais traukiniais arba maršrutiniais autobusais iš netoli Šilėnų esančių sodų, kuriuose šeimos gyvena nuolatos, važiuoja į pamokas Šiauliuose.
„Prieš septynias, išlipę Šiaulių geležinkelio stotyje, pasklinda po miesto mokyklas. Tokiu metu rudenį ir žiemą dar būna visiškai tamsu. Kur jie lakutuoja, kur būna iki pamokų? Tiek baisybių girdime, kas garantuos, kad mažiukai nukentės nuo kokio iškrypėlio?“, — dėl savo dešimtmetės anūkės ir jos draugų saugumo rūpinosi radviliškietis.
Vyriškis piktinosi mokyklos pertvarka ir reformatorių pažadais visus vaikus iš kaimiškųjų vietovių į mokyklas pavėžėti mokykliniais autobusais. Teigė, jog kreipėsi į Šiaulių rajono Švietimo ir sporto skyrių. Ten esą buvo pasiūlyta kreiptis į miesto Švietimo skyrių. O miesto Švietimo skyriuje neva paaiškinta tik tiek, jog miestas turi tiktai vieną mokyklinį autobusą.
„Vaikas visą laiką įtampoje, jam mokslai nebelenda. Atsikelia šeštą valandą, pusę septynių jau išeina į stotelę, o namo sugrįžta apie penkias. Kartais nuveža tėvai, bet tokia galimybė pasitaiko ne visada. Tai ne reforma, tai — vergija“, — “Šiaulių kraštui“ kalbėjo radviliškietis.
Tamsoje — per kiemus ir stadioną
Rytą, šiek tiek po septynių, miestas dar buvo tamsus ir tuščias. Ankstyvųjų mokinukų nusprendėme pasidairyti miesto Dubijos pagrindinėje mokykloje.
Prie durų sutikta budėtoja pasitinka vaikus, kurie, atvažiavę iš kaimiškųjų vietovių, mokykloje atsiranda gerokai prieš pamokas. Iš viso Dubijos mokykloje mokosi 25 vaikai iš Žadžiūnų, Šilėnų, Lukšių, Mumaičių ir kitų rajono kaimų.
Mokinukai nusirengia rūbinėje ir paprastai prie „savo“ kabineto durų laukia, kol prasidės pamokos. Pamokos čia prasideda 8 valandą.
Viena iš laukiančiųjų — penktokė Aleksandra. Ji įžengė į mokyklą, kai iki pirmosios pamokos dar buvo apie keturiasdešimt minučių. Mergaitės šeima gyvena soduose, netoli Šilėnų.
Aleksandrą į mokyklą dažniausiai atveža tėvai, kurie Šiauliuose dirba, bet antradieniais ji važiuoja autobusu. Autobusas iš sodų stotelės išvažiuoja lygiai septintą valandą ryto. Atvažiavusi išlipa Šiaulių autobusų stotyje ir pėsčia eina į mokyklą.
Aleksandra pasakojo, jog kiti vaikai važiuoja traukiniu. Traukinys Šiauliuose būna prieš septynias. Kartais juo važiuoja ir Aleksandra. Tada iš geležinkelio stoties „per kelis kiemus arba tiesiai, per stadioną,“ eina į mokyklą.
Rytais tamsu, gatvės dar apytuštės. Ar nebijo? Penktokė sakė, kad priprato.
„Pasėdžiu, palaukiu, telefonu pažaidžiu“, — paklausta, ką veikia iki pamokų, tyliai sakė Aleksandra.
Namo mergaitė grįžta autobusu, kurio po šešių pamokų autobusų stotyje tenka laukti apie valandą. Vaikų išlaidas už kelionę kompensuojamos.
Ginčijasi dėl įstatymo
Kas atsako už vaikų pavėžėjimą į miesto mokyklas iš kaimiškųjų vietovių?
Pasak Gintauto Sinicko, Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo, atsako tas, pas kurį vaikas mokosi ir kam jis atneša „krepšelį“. Ir patarė kreiptis į Šiaulių miesto savivaldybę.
Skyriaus vadovo teigimu, pagal dabar galiojantį Švietimo įstatymą, priešmokyklinio ugdymo grupių ir 1— 8 klasių mokiniai, gyvenantys toliau kaip 3 kilometrai nuo mokyklos, privalo būti vežiojami į artimiausią savivaldybės ar kito steigėjo mokyklą mokykliniais autobusais ar kitu transportu. Vyresniems, 9— 11 klasių vaikams, turi būti kompensuojamos kelionės išlaidos.
Bet Violetos Damskienės, Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos, teigimu, minėtame įstatyme yra dviprasmybių. Gali būti, jog miesto valdžiai nebeteks sukti galvos: naujoje įstatymo pataisoje numatoma, kad už pavėžėjimą į mokyklą, jeigu nėra visuomenio transporto, atsakys savivaldybė, kurios teritorijoje vaikas gyvena.
Miesto Savivaldybė turi vieną mokyklinį autobusą, kuris, vedėjos žodžiais, vaikus į Šiaulių mokyklas vežioja iš kitos miesto pusės — Lieporių, Sauginių ir kitų kaimiškųjų vietovių. „Nesuplėšysi to autobuso“, — atsakė vedėja į klausimą, kodėl vaikai negali būti atvežami ir iš kitur.
KELIONĖ: Prieš septynias, išlipę Šiaulių geležinkelio stotyje, kaimiškųjų vietovių vaikai pasklinda po miesto mokyklas.
GAIŠATIS: Šiaulių Dubijos pagrindinėje mokykloje kai kurių Šiaulių rajono vietovių vaikai būna maždaug valandą iki pamokų — tenka derintis prie traukinių ir autobusų grafiko.
SUSITAIKYMAS: Violeta Damskienė, Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja: blogai, kad kaimų vaikams tenka anksti keltis ir laukti pamokų, bet jų atsivežti nėra galimybės.
Jono TAMULIO nuotr.