
Naujausios
Sumanė atkurti uždarytą skyrių
Radviliškio ligoninės administracijai nepavyko įgyvendinti planų, kuriems žalią šviesą uždegė rajono Taryba, pritarusi įstaigos prašymui leisti ligoninėje vėl teikti stacionarias vaikų ligų gydymo paslaugas.
To prireikė ne tik dėl noro didinti teikiamų paslaugų apimtis arba dėl to, kad gyventojai pageidavo susirgusius vaikus gydyti kuo arčiau namų.
Tarp motyvų, dėl ko reikėtų atkurti prieš kelerius metus uždarytą Vaikų ligų skyrių, buvo ir įstaigos gelbėjimas nuo virš jos pakibusio Damoklo kardo – grėsmės tapti tik būtinosios pagalbos ir slaugos paslaugas teikiančia įstaiga.
Tokia grėsmė iškilo po to, kai gydymo įstaigų tinklo reformą kurpiantys valdžios klerkai numatė, jog rajoninės ligoninės privalo teikti mažiausiai tris stacionarias paslaugas iš penkių – chirurgijos, terapijos, akušerijos, psichiatrijos ar pediatrijos.
Anksčiau teikusi ne tik chirurgijos ir terapijos, bet ir akušerijos bei pediatrijos paslaugas, pastarųjų dviejų ligoninė neteko prieš kelerius metus.
Akušerijos-ginekologijos skyrių teko panaikinti, kai gimdymų skaičius nebeatitiko Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytų minimalių kvotų.
Vaikų ligų skyriaus nuo 2016 metų sausio buvo atsisakyta neva dėl nuostolius atnešančios šių paslaugų veiklos bei gelbėjantis nuo ligoninei dėl skolų gresiančio bankroto.
Ligoninės uždarymo vandenį dar labiau sudrumstė į viešumą iškilę vadinamieji "juodieji sąrašai", į kuriuos pateko 17 šalies rajoninių ligoninių iš 50-ies.
Paviešintame "mirtininkų" sąraše atsidūrė ir Radviliškio ligoninė, kurioje esą buvo rasta tam tikrų neatitikimų reikalavimams, tad jai kartu su keliolika kitų rajoninių ligoninių iškilo grėsmė būti uždarytai.
Panoro atitaisyti klaidą
Kad prieš kelerius metus buvo padaryta klaida, nusprendžiant uždaryti Vaikų ligų skyrių ir vietoj jo teikiant tik dienos stacionaro ir stebėjimo paslaugas, vėliau pripažino ir rajono meras Antanas Čepononis.
Jo mestas akmuo taikė į buvusios ilgametės ligoninės vadovės daržą: esą jai pavykę įtikinti Tarybą patikėti pateiktais skaičiavimais ir numatytuoju taupymo planu, turėjusiu bent kiek kilstelėti įstaigą, brendant iš didžiulių skolų. Pastarosios 2015 metų pabaigoje sudarė apie 1,18 milijono eurų.
Naujojo ligoninės direktoriaus Vaido Smalinsko Tarybai pateikti motyvai buvo kitokie.
Pasak jo, atkurtas Vaikų ligų skyrius nuostolingas nebūtų, o jam atkurti didelių lėšų neprireiktų, kadangi liko išsaugotos ir patalpos, ir buvusi įranga.
V. Smalinsko teigimu, nebūtų sunkumų ir rasti šiam skyriui darbuotojų – esą preliminariai jau susitarta su kai kuriais gydytojais dėl jų sutikimo dirbti atkurtajame skyriuje.
Ligoninės administracijos paskaičiavimu, į skyrių gydytis galėtų grįžti tie 1000 rajono vaikų, kurie, jį uždarius, gydosi kitose aplinkinėse ligoninėse.
Praėjusių metų gruodį gavus rajono Tarybos pritarimą atkurti Vaikų skyrių, imta pilna burna, per kai kurias žiniasklaidos priemones, šnekėti, jog skyrius jau šių metų pavasarį galės gydyti ligonius.
Stiprins Dienos stacionarą
Deja, išaiškėjo, jog "op" buvo pasakytas per anksti, neperšokus griovio – šiomis dienomis ligoninės administracijai teko pranešti pacientams, jog Vaikų ligų skyriaus įstaigoje nebus.
Gyventojai buvo informuoti, jog tam tikras kelias vis tik buvo nueitas, tačiau viskas žlugo galutinėje grandyje – negavus Sveikatos apsaugos ministerijos pritarimo.
"Pateikus paraišką Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos, buvo gautas leidimas-higienos pasas. Vėliau buvo pateikti dokumentai Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir gauta licencija teikti stacionarines vaikų ligų II paslaugas.
Prieš sudarant sutartį su Teritorine ligonių kasa (TLK), buvo pateiktas prašymas Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijai leisti teikti naujo profilio stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
Tačiau buvo gautas atsakymas, kad minėtų paslaugų poreikio Šiaulių TLK veiklos zonoje nėra, leidimas VšĮ Radviliškio ligoninei teikti stacionarines vaikų ligų II paslaugas nesuteikiamas", – sakoma Radviliškio ligoninės internetinėje svetainėje išplatintame pranešime.
Ligoninės direktorius V. Smalinskas apgailestavo dėl tokios baigties ir tokio ministerijos požiūrio į regionines ligonines. Pasak jo, ligoninė padarė viską, kad skyrius būtų atkurtas.
"Gavę politinį rajono Tarybos pritarimą, toliau ėjome numatytu keliu, reikalingu gaunant leidimus. Deja, teko sustoti beveik pačioje pabaigoje. Teko dar kartą įsitikinti, jog uždaryti skyrių yra lengviau, nei jį išlaikyti arba atkurti", – sakė V. Smalinskas.
"Ar nebuvo galima, dar neužvedus skyriaus atkūrimo karuselės, iš pat karto sužinoti, kokios yra ministerijos nuostatos dėl jo? Juk tuomet nebūtų nuvilti gyventojai, kuriems žinia apie skyriaus atkūrimą jau buvo pateikiama vos ne kaip realybė?", – redakcija pasiteiravo ligoninės vadovo.
"Visi mūsų žingsniai buvo kryptingi – mes ėjome laiptelis po laiptelio, gaudami reikiamus pasus, licencijas, tačiau buvome priversti sustoti.
Bet rajono gyventojų vaikai visai be gydymo paslaugų neliks. Atvirkščiai, jau nuo gruodžio planuojame sustiprinti Dienos stacionaro ir stebėjimo paslaugas – iki šiol jos per parą buvo teikiamos vos kelias valandas. Mūsų planuose – visa darbo diena.
Daug indikacijų galima išgydyti ir Dienos stacionare. Svarstome ir galimybę paslaugas teikti ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais. Tam mes licenciją turime – reikėtų tik priimti papildomai gydytojų", – naujais planais dalijosi ligoninės vadovas.