Vėlinėms išleidžiama mažiau

Vėlinėms išleidžiama mažiau

Vėlinėms išleidžiama mažiau

Kiek kainuoja Vėlinės? To paklausėme Visų šventųjų išvakarėse kapų lankytojų ir prekiautojų gėlėmis. Jie pripažino — krizė įžengė ir į kapines.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Renkasi kuklesnes puokštes

Penktadienio rytas. Prie Ginkūnų kapinių Šiauliuose — jūra gėlių. Krepšeliai, didelės ir mažos chrizantemų puokštės, iš eglišakių nupinti kryželiai, papuošti žiedais, žvakės. Didesni chrizantemų krūmai kainuoja 20 litų, vidutiniai — 15— 10 litų, maži — po 5 litus ir mažiau. Skintą chrizantemų šaką nusipirksi už 3,5 lito.

Savo užaugintomis ir atvežtinėmis gėlėmis prie kapinių prekiauja daugiausiai garbaus amžiaus žmonės, pensininkai. Tai savamoksliai meistrai, namuose patys kuriantys gėlių kompozicijas.

Kaip sekasi prekyba? Prekiautojai sakė, kad palyginti su praėjusiais metais šiemet prekyba gėlėmis sumažėjo trečdaliu. Pernai per Vėlines monės drąsiai pirkdavo po kelias dideles puokštes, kainavusias po 20 litų, o šiemet geriau „eina“ nedidelės ir kuklios kompozicijos po kelis litus. Atpigo ir puokštės: pernai toks pat krepšelis kainavo 20 litų, šiemet — 15— 10 litų.

„Žlunga mūsų, senukų, verslas. Krizė šiemet pasijautė jau liepos mėnesį. Anksčiau per mirusiojo metines kiekvienas žmogus nešėsi po krepšelį, dabar ateina dešimt žmonių ir nusiperka vieną krepšelį“, — pasakojo šiaulietė Teresė.

Pensininkė prekiauja gyvų ir dirbtinių gėlių kompozicijomis. Prie kapinių stovi savaitgaliais ir per šventes. Nuo vieno parduoto krepšelio lieka maždaug trys— keturi litai. Būna, kad per dieną parduoda keturias— penkias puokštes.

„Ne kas belieka“

Bendrovė „Šiaulių apželdinimas“ už vieną metrą prekybos vietos prie kapinių ima 1 litą. Kas kita centriniame miesto turguje: stambesni prekiautojai gėlėmis skundėsi, jog už dvi prekybos vietas ir vietą automobiliui “tuščioje vietoje“ moka po 120 litų per dieną.

Ruošdamasi turgui, Teresė per dieną sukuria keturias— šešias kompozicijas. Prisideda ir vyras, jis pina krepšelius.

Kainuoja vazonai, dirbtinės gėlės, kempinės gėlėms sukaišioti, kaspinai. Be to, pas ūkininką, kuris turi miško, už 100 litų pirko pušų šakų ir eglišakių. „Kai viską sudedi, ne kas belieka,“ — guodėsi šiaulietė.

Prekiautojai skundėsi, kad valdžia juos, pensininkus, skriaudžia, apkraudama dideliais mokesčiais, be to, mokesčius visiems prekiautojams pasiskirto vienodai. Ar prekiausi vieną dieną per mėnesį, ar nuolatos, būtina įsigyti verslo liudijimą, 72 litus sumokėti Ligonių kasai, nors žmogus yra socialiai apdraustas.

„Nebeapsimoka nei augint, nei vargt“, — mojo ranka ir prie K. Donelaičio kapinių susėdusios prekiautojos. Jos už savo sumeistrautas puokštes prašė po tris, penkis ir dešimt litų.

Dešimt metų gėles prie kapinių pardavinėjanti Danutė sakė, kad šiemet olandiškos gėlės pabrango litu. Bet kapų lankytojai nesiguodė, jų nuomone, šį rudenį gėlės palyginti nebrangios.

citata: Ar prekiausi vieną dieną per mėnesį, ar nuolatos, būtina įsigyti verslo liudijimą, 72 litus sumokėti Ligonių kasai.

POKYČIAI: Šiemet kapinių lankytojai perka mažiau gėlių ir renkasi kuklesnes puokštes.

MOKESČIAI: Pensininkė Teresė, prekiaujanti savo sukurtomis puokštėmis, mano, valdžia, už tokią prekybą apkraudama dideliais mokesčiais, tyčia neleidžia žmonėms užsidirbti.

 

NERIMAS: Dešimt metų K. Donelaičio kapinėse prekiaujanti Danutė baiminasi, kad žiemą jos verslas gali žlugti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.