
Naujausios
Moteris, gavusi iš caro rožę
Neseniai, man einant Vilniaus gatve su vienu šiauliečiu, kuris pažįsta beveik visus Šiaulių gyventojus, pro šalį praėjo nešina krepšeliu sulinkusi, nuleidusi galvą senutė.
– Žinai, – pasakė mano pažįstamas, – kas ta senutė anksčiau buvo? Juk tai įžymi prieškarinio rusų valstybės baleto balerina, kuri ne kartą net pačiam carui šoko. Dabar ji gyvena Šiaulių senelių prieglaudoje...
Sužinojęs, kurioje prieglaudoje ji gyvena, nuėjau ir gavau vedėjos sutikimą su senute pasikalbėti. Bet ši, patyrusi mano apsilankymo priežastį, palingavusi galvą ir parodžiusi kiauras savo alkūnes pasakė:
– Ką čia, ponas, apie mane ubagę rašyti! Juk mano dabartinis gyvenimas niekam neįdomus.
Bet kai aš paprašiau jos papasakoti apie praeitį, senutės akys sužvilgo ir pasižiūrėjusi, ar niekas už durų nesiklauso, man sušnibždėjo:
– Tamsta nežinai kas būtų, jei mano draugės sužinotų mano biografiją: jos man neleistų ramiai per kambarį praeiti.
Bet kai pasirodė, kad mūsų už durų niekas nesiklauso, senutė nurimo ir pradėjo pasakoti savo nuostabią biografiją.
– Matai, tamsta, kokia aš dabar nuplyšusi, suvargusi ir niekam nereikalinga. Bet buvo laikai, kai ant mano rankų buvo brangiausi briliantai ir dėvėjau tik šilką.
Nuo pat mažens aš turėjau didelį patraukimą šokiams. Dažnai, dar kūdikiu būdama, atsistodavau prieš veidrodį ir sukdavaus aplink, kol galva neapsvaigdavo. Mano tėvas buvo tikras žemaitis, gana dažnai už tokį kraipymąsi apibardavo, o kartais net ir kailį išperdavo. Tada aš, nuo visų pasislėpusi, šokdavau...
Vėliau mūsų šeima persikėlė gyventi į Petrapilį. Tenai aš, baigusi „narodną“, įstojau į gimnaziją. Gimnastikos pamokas dėstė viena rusė panelė, – Dieve, duok jai dangų, – per kurią aš pragarsėjau. Ji per baleto pamokas pastebėjusi mano gabumą šokti dažnai man sakydavo, kad aš būsianti garsi šokėja.
Kartą ji atėjo pas mano tėvus ir pradėjo juos įkalbinėti, kad mane leistų mokytis į baleto studiją. Tėvas pradžioje nė klausytis nenorėjo tokių kalbų, vis sakydamas, kad virtuvėje aš galėsianti šokti tiek, kiek norėsianti... Bet mokytoja tėvą vis įkalbinėjo, kol, pagaliau, jis sutiko.
Baleto studiją baigiau per 5 metus ir, turėdama 19 metų, pirmą kartą išėjau į sceną. Nors mano pirmoji rolė buvo nedidelė, bet pasisekė kuo puikiausiai. Pragarsėjau aš per kitos balerinos nelaimę. Buvo statomas „Gulbių ežeras“. Bet primadona laike generalinės repeticijos išsisuko koją. Direktorius įsakė toje premjeroje primadonos rolę išpildyti man. Mat, aš buvau paskirta, dėl visa ko, per repeticiją tą partiją šokti.
Nuo to vakaro prasidėjo mano gerasis gyvenimas. Premjeroje dalyvavo daug rusų aukštų valdininkų, o caro ložoje sėdėjo kažkoki jo giminaitė su caro adjutantu. Dar ir dabar dar gerai nežinau, kas carui pranešė apie mane, bet neužilgo gavau caro rūmų komendanto raštą, kad esu kviečiama į rūmus šokti baliuje, suruoštame aukšto užsienio svečio garbei.
Caro rūmuose šokti labai bijojau. Pasigirdus muzikai išbėgau į salę ir pradėjau šokti. Kaip aš tada šokau, beveik nieko neatsimenu. Tik pamenu, kad man baigus šokti, visi pradėjo ploti, o pats caras prie mano kojų numetė raudoną rožę.
Nuo to vakaro prasidėjo mano, kaip šokėjos, tikras gyvenimas. Nuolat buvau kviečiama į įvairius balius išpildyti įvairias baleto partijas. Viename baliuje susipažinau su jaunučiu karininku, kuris vėliau tapo mano vyru, – Dieve, duok jam dangų...
Užėjo karas, o vėliau ir revoliucija, mano vyrą, kaip „buržujų“, suėmė ir sušaudė. Vėliau ir mane tampė po visokiausius kalėjimus, bet nesušaudė, tur būt, tik todėl, kad aš moteris. Mūsų bute apsigyveno komunistai, kurie ir visą mūsu turtą išgrobstė. Kai mane išleido iš kalėjimo, tai atsidūriau gatvėje, neturėdama nė vienos kapeikos kišenėje.
Vėliau drauge su kitais lietuviais grįžau į Lietuvą. Pradžioje teko net elgetauti, nes jokio darbelio savo gyvenime aš nebuvau dirbusi ir nieko dirbti nemokėjau. Vėliau mane priėmė į senelių prieglaudą... Čia aš manau ir baigsiu savo dienas...
Senutė, baigusi savo pasakojimą, nubraukė ašarą ir dar kartą manęs paprašė, kad aš neišsitarčiau apie jos praeitį josios draugėms.
Jomantas
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. Nr. 6.
Tragingas Naujų Metų sutikimas Meškuičiuose
Meškuičių v., Daunorų km., pas ūk. Adomaitį susirinko kaimo jaunimas sutikti Naujus Metus.
Jaunimas, gerokai įsilinksminęs, nutarė N. Metus sutikti šautuvų šūviais. To kaimo gyventojas Juozas Jasaitis nuėjo namo ir atsinešė šautuvą. Adomaičio duktė Valerija, norėdama susipažinti su šautuvo mechanizmu, paprašė, kad Jasaitis jai šį tą apie šautuvą paaiškintų. Jasaitis jai paaiškino: kaip įdedami šoviniai, kaip uždaroma spyna ir kaip įvyksta šūvis. Jis keletą kartų šovinius įdėjo ir vėl išėmė. Kuomet visi buvo pasiruošę eiti laukan šautuvo šūviais sutikti N. Metų, užmiršęs, kad šautuve yra šovinys, Jasaitis atsisuko į Valeriją, prisidėjo šautuvą prie peties ir laikydamas į ją pasakė: „Valerija, sveikinu tave su Naujais Metais“. Tuo momentu jis paspaudė šautuvo gaiduką, trinktelėjo šūvis... Valerija nuvirto. Kulka jai pataikė burnon, išplėšė žandikaulį ir netoli ausies išėjo laukan.
„Įdomus mūsų momentas“,
1937 m.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.