
Naujausios
Gausiame atvirukų pasaulyje ryškią vietą užima atvirukai, skirti vardadienio šventei. Vardo diena – itin asmeninis faktas, skiriantis gyvenimą į praeitį ir ateitį. Pirmiausia – tai pasidžiaugimas, kad jau pragyventa tiek ir tiek, taip pat linkima ir laukiama sėkmės ateičiai. Vardo diena – tai ir visuomeninio bendravimo reiškinys, savotiškai jungiantis gimines ir artimuosius, o platesniu mastu – ir bendravardžius.Ypač tai būdinga įžymiųjų šventųjų vardams, sakysim šv.Jonas. Praktiškai visi šventieji Jonai kviečia visus Jonus į šią jau katalikiška švente tapusią dieną – Jonines. Panašiai yra ir su Antaninėmis, kitais plačiau paplitusiais vardais – Petru, Povilu, Jurgiu, Kaziu ir t.t.
Pirmosios Nepriklausomybės metais pradėjo plisti tautiniai vardai ir pirmoje vietoje čia įsitvirtino Vytautas. Kai 1930 m. buvo iškilmingai minima Vytauto Didžiojo 500 metų gimimo diena, beveik visi Lietuvoje gimę berniukai gavo tą vardą (žinoma, šalia turėjo būti ir katalikiškas vardas). Kasdieninėje buityje paprastai įsitvirtindavo vienas iš jų, dažniausiai – tautinis. Štai mano gimnazijos klasėje per visą mokymosi laiką daugiau nei pusė draugų buvo Vytukai (Vytautas Čekanauskas, Vytautas Laurušas, Vytautas Šakys ir kt.).
Artimą šventės funkciją atlieka ir gimimo diena – gimtadienis. Bet tai pirmiausia dokumentinis faktas, pastaruoju metu plačiai minimas, ypač jubiliejiniai gimimo metai. Yra ir tai dienai skirtų atvirukų.
Vardadienio atvirukai yra gražūs, labai įvairūs savo siužetika. Pirmiausia – tai gėlės, kurių ištisos puokštės ar net smulkūs žiedeliai randami daugumoje atvirukų. Pateikiami gamtovaizdžiai ir jų fragmentai, paukščiai-paukšteliai. Raiški sveikinimo forma – dvi rankos, akivaizdžiai primenančios, kad ir susitikus bus panašiai.
Portretiniai atvirukai, dažniausiai mergaičių ir merginų, tartum pabrėžia jų žavesį (visai nebūtinas asmeninis panašumas). Reikšmingas prasminis ir estetinis teksto užrašymas: gražus lietuviškas šriftas, užspaustas ant užsienyje išleisto atviruko. Dalis jų užspaudžiama jau Lietuvoje, o dalis lietuviško teksto gali būti spausta ir užsienyje pagal užsakymą. Ta įvairovė – ne tik vaizdų gausa, bet ir technikos savitumai.
Yra atvirukų ir be užrašų, kai sveikinimo žodžiai užrašomi siuntėjo ranka. O ir šiaip atvirukų pasaulyje ant analogiškų vaizdelių gali būti ir velykiniai, ir naujamečiai, ir kiti sveikinimai, visiškai atliekantys savo vaidmenį.
Pastaruoju metu mažėja, tiesiog nyksta vardadienių sveikinimai atvirukais. Sveikinama elektroniniais ryšiais, garsiniais išmaniaisiais telefonais. Savo ruožtu senieji atvirukai tampa kolekcionavimo, muziejine, istorine vertybe.
Petro Kaminsko atvirukų albumai autoriaus lėšomis leidžiami mažu 30 egzempliorių tiražu, tačiau jų bibliografinė informacija pateikiama Martyno Mažvydo Nacionalinės bibliografijos duomenų banke.