
Naujausios
Leidinyje surinkti ir iš dalies susisteminti 243 atvirukai. Iš jų penkiolika buvo išleisti Lietuvoje. Vietovardžių rodyklėje paminėtos konkrečios atvirukų siuntimo datos ir vietovės. Leidinyje atvirukai suskirstyti į 29 serijas.
Pasak kolekcininko, naujamečiai atvirukai, kaip velykiniai ir kalėdiniai, daugiausiai buvo spausdinami didžiosiose užsienio spaustuvėse, ant spaudos klišių pridedant lietuviškus sveikinimo tekstus.
Lietuvoje išleistų naujamečių sveikinimo atvirukų labai mažai. Žinomiausi to laikotarpio leidėjai buvo šiauliečiai Liudas Jakavičius-Lietuvanis (1871–1941) ir Šiaulių knygyno "Žiedas" savininkas Feliksas Maksvytis (1909–2008).
Apie F. Maksvytį ("Tarp knygų", 2002 m., Nr. 12) rašė Almantas Šlivinskas. Straipsnyje "Neįvardytų atvirukų leidėjas" F. Maksvytis pasakojo, kad 1942–1943 metais tuometinės miesto spaustuvės "Astra" vadovai pasiūlė jam pratęsti ankstesnio knygininko, vokiečių įkalinto žydo M. Ordmano atvirukų leidybą, nes spaustuvėje buvo likusios prieškarinės "Grafikos" spaustuvės dailininkų sukurtų atvirukų litografinės klišės.
Kadangi karo metu vokiškų markių labai nevertino, jis užsakė išleisti apie 20 rūšių įvairių proginių spalvotų atvirukų (standartinio ir tuomet vadinto "vizitinio" (dabar dovanų atviruko) formato) su papildytais sveikinimo tekstais – kiekvieną – 5 tūkstančių egzempliorių tiražu. Jis davė savo popierių: baltą bei pigesnį gelsvą.
Tai buvo įvairių sveikinimo progų atvirukai: "Sveikinu vardo dienoj", "Sveiki sukaukę šv. Kalėdų", "Sveiki sulaukę Naujųjų Metų" ir kt.
Karo suirutė sutrikdė jų prekybą ir pavyko išplatinti tik apie 40 procentų užsakyto tiražo. Artėjant frontui, dalį šių atvirukų išvežė pas pažįstamą knygininką, vienuolį Luokėje – Kazimierą Dunauską, o didesnė jų dalis, laikyta knygyno sandėlyje prie namų, Vaisių g. 26, buvo enkavėdistų sudeginta su visu knygyno turtu ir L. Jakavičiaus garsiu palikimu ant Salduvės kalno 1948 metais.
Keletą išbarstytų šių atvirukų dar parvežė leidėjas iš Luokės, bet dauguma pražuvo.
"Po keletą jų šiuo metu yra ir "Aušros" muziejuje, teko matyti ir filokartistų kolekcijose. Kadangi ant jų nebuvo nurodytas leidėjas, mums tai buvo neįminta mįslė."
P. Kaminskas už suteiktą galimybę panaudoti atvirukus leidinyje dėkingas kolekcininkams, atvirukų saugotojams Vygintui Ališauskui, Eugenijui Antanaičiui, Gintarui Bielskiui, Tomui Biržiečiui, Česlovui Galkui, Arijui Ivaškevičiui, Raimundui Juciui, Rolandui Juknevičiui, Gediminui Kaminskui, Gintarui Karalevičiui, Aristidui Kildušiui, Editai Mildažytei, Vytautui Navaičiui, Birutei ir Dariui Railoms, Vyčiui Ramanauskui, Vyteniui Rimkui, Arvydui Skeriui, Kęstučiui Kaziui Šiaulyčiui, Almantui Šlivinskui, Rimai Totorienei, Kazimierui Urbeliui, Valei Vinslauskienei, Linui Žaliūkui.
Leidinyje naujamečius atvirukus apžvelgia profesorius Vytenis Rimkus. Pasak profesoriaus, naujamečiuose atvirukuose telpa ir atsispindi visa gyvenimo įvairovė, geresnio, laimingesnio gyvenimo siekiai.
Naujamečiai atvirukai dažnai sutapatinami su Kalėdomis, jie ypač paplitę krikščioniškajame pasaulyje – sveikina ir religinės, ir visuomeninės šventės proga. Vien tik Naujieji Metai kaip šventė buvo Tarybų Sąjungos ateistinėje praktikoje, tačiau žmonės dažnai savo ranka pridėdavo Kalėdas.
Naujamečių atvirukų klestėjimas šiuo metu gerokai prigesęs, juos keičia įvairaus dydžio lankstinukai, sveikinimai išmaniaisiais telefonais ir kita.