
Naujausios
Laimingas įvykis
Šiaulietė Sigita Vaitkaitytė pasakoja, kad katiną tėvai įsigijo 2010 metais, kai turguje pamatė du išsigandusius katinėlius. Sužinojo, kad jie rasti sandėlyje. Tėvams pagailo nelaimėlių ir vieną parsinešė namo.
Pavadino Brisiumi, nes tuo metu buvo didesnis už kitą šeimos augintinį – šuniuką Smartą. Augintiniai susidraugavo, kartu augo, žaidė, miegojo. Brisius tapo tikru šeimos nariu, buvo labai mylimas, lepinamas.
Sodyboje prie Talkšos ežero Brisius gyveno maždaug ketverius metus. Išeidavo į erdvų sodą pasivaikščioti, bet toliau niekada nenuklysdavo.
Bet vieną dieną katinas negrįžo. Namiškiai labai išgyveno, ilgėjosi. Svarstė, gal mašina partrenkė, gal susirgo ir išėjo iš namų, nugaišo. Spėliojo, ar jis pats išėjo, ar kažkas piktybiškai išvežė už daugelio kilometrų.
Netektis buvo netikėta ir todėl, kad anksčiau sodyboje gyvenę katinai buvo ilgaamžiai, o Rainis nugyveno net 17 metų.
"Kai dingo toks jaunuolis, buvo keista ir skaudu", – sako Sigita.
Dvejus metus šeima vylėsi, kad Brisius grįš. Kai galiausiai susitaikė, kad katinas nebepareis, įsigijo kitą katytę – Murzytę.
Bet stebuklas įvyko po beveik penkerių metų. Prieš dvi savaites sodybos šeimininkei išėjus į sodą, aplink kojas pradėjo glaustytis – kaip tuo metu pamanė – svetimas katinas. Moteris pagalvojo, kad bus užėjęs kaimynų augintinis. Bet lyg kažkoks ne toks. Pasikvietė kaimynę atpažinti.
Kaimynė pasižiūrėjo: "Brisius!" Katinas, atpažinęs savo vardą, dar labiau pradėjo meilikauti – apsidžiaugė, kad jo nepamiršo.
Brisius parsirado pasenęs, baugštus, suveltu kailiu. Bijo staigių judesių, garsų. Grįžo su randais – kaip iš mūšio.
"Vargšui turbūt teko keliauti toli, sudėtingomis sąlygomis. Gal ėjo per svetimus kiemus, vejamas, ujamas", – svarsto Sigita.
Šeima pasitarė su veterinarijos gydytoju, nupirko vaistų, vitaminų. Iššukavo, kiek buvo įmanoma, kailį. Dabar laukia skiepų.
Brisius savo sodyboje atpažino savas vietas. Eina ten, kur buvo jo guolis.
Draugauja su šuniuku, su kuriuo užaugo. Mėgsta šildytis prieš saulę, kaip ir prieš dingdamas, iškišęs liežuvį.
"Murzytė jo vengia, kaip tikra dama į peštynes nesivelia, o jis, kaip tikras džentelmenas, suteikia jai erdvės. Tikimės, kad Brisius neįsižeidė, jog rado naują šeimininkę namuose", – juokiasi Sigita.
Kai Brisius, priėjęs prie šaldytuvo, ėmė garsiai kniaukti, šeima iš pradžių nesuprato, ko katinas nori. Galiausiai prisiminė: jis buvo didelis pieno mėgėjas!
Dabar šeima katinui specialiai iš ūkininko perka pieno – Murzytė jo nelaka.
Namiškiams Brisius labai meilus, nesitraukia nuo šeimininkų, vaikšto iš paskos. Niekur neina už teritorijos ribų.
"Džiaugiamės, kad bent senatvėje galės ramiai ir patogiai pagyventi. Esame laimingi, kad grįžo į mūsų šeimą, tikimės, kad daugiau taip toli nenuklys. Nežinome, kas jam buvo atsitikę, nepapasakos. Bet jei galėtų, tikrai parašytų įdomią savo kelionių knygą", – juokauja Sigita.
Šeima svarsto, kaip veikė Brisiaus "navigacija", kad sugebėjo po beveik penkerių metų rasti namus? Ir atlaidžiai žiūri į visas katino išdaigas, nes įsivaizduoja, ką jam teko iškentėti.
Katinui svarbiausia – aplinka
Veterinarijos gydytojas Raimondas Rimgaila sako, kad katinams svarbiausia jų teritorija. "Tai nėra taip užkoduota, kaip paukščiai grįžta pagal savo nusistatymus – "navigaciją". Katinai prisiriša prie aplinkos."
Pasak R. Rimgailos, visada išlieka tikimybė, kad katinas gyveno netoliese, pas kitus šeimininkus. Kur jis buvo, klausimas ir liks neatsakytas, nes katino nepaklausi.
Veterinaro teigimu, literatūroje nėra aprašyta apie katino jaučiamą širdies šauksmą grįžti į teritoriją. Bet neatmeta tikimybės, kad kažkiek yra užkoduota pagal pojūčius.
R. Rimgaila žino istorijų, kai į vienkiemį atvežti palikti katinai glaudžiasi ten, kur yra žmogus, nes didesnė tikimybė gauti maisto.
Veterinarijos gydytojo praktikoje yra buvę ir komiškų istorijų, kai žmonės įtiki, kad rado savo augintinį. Buvo atvejis, kai šeimininkas į veterinarijos kliniką vedė rotveilerius, vis galvodamas, kad jo šuo. Galiausiai atrado savo augintinį (šuo buvo čipuotas), bet iki to atradimo patikrai buvo atvesti dar ir du svetimi šunys.
Pasak R. Rimgailos, katinui didesnis diskomfortas yra pakeisti ne šeimininką, o gyvenamąją vietą.
"Ir jūs galite būti šeimininkai mano katinui, bet katinas negali gyventi kitoje aplinkoje, jam stresas. Mes galime susikeisti namais ir jūs puikiausiai gyvensite su mano katinu. Tiksliau, jūs gyvensite dėl katino. Jūs būsite jo teritorijoje. Bet jeigu pakeisite jo teritoriją, jam bėda. Žinoma, katinas adaptuojasi prie visko."
Ar pasitaikė veterinaro darbo praktikoje atvejis, kai katinas grįžtų po ilgo laiko? "Pas mus dažniausiai istorijos liūdnos, ateina žmonės dėl prarasto, prapuolusio augintinio. Turime ir skelbimų, ir noro surasti. Dauguma gyvūnų dabar čipuoti. Būna laimingai pastebėtų kažkur besiblaškančių, ypač kai šuo išskirtinis. Katinas nepriklausomas, jis gali būti ir gyvenantis toje teritorijoje, o šuo, lakstantis laukuose ar pakelyje sukelia daugiau įtarimų. Būna, kad gyvūnai atsiranda. Bet dauguma – pradingo ir pradingo."
Penkeri metai, sako R. Rimgaila, yra labai daug. Jei penkerius katino metus paverstume žmogaus metais, tai būtų apie 20–25 metus. Dešimties metų katinas, sako gydytojas, yra pagyvenęs, bet dar nenusenęs.