
Naujausios
Darbui kompiuteriu vien proto nepakanka
Šiaulių miesto mokinių gyvensenos 2011 metų tyrimo duomenimis, beveik trečdalis (27,6 procento) berniukų laisvalaikiu žaidžia kompiuteriu 4 valandas ir ilgiau, o kas dešimtas berniukas kompiuteriu žaidžia 6 valandas per dieną.
Kaip tinkamai įsirengti kompiuterio darbo vietą, kiek laiko ir kaip prie jo praleisti, kad šis išliktų draugu, netaptų priešu? Atsako Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Diana GEDMINIENĖ.
Reikalingas geras natūralus ir dirbtinis apšvietimas
Per ilgo sėdėjimo prie kompiuterio pasekmės, D. Gedminienės žodžiais, gali būti įvairios: judėjimo stoka, nutukimas, laikysenos sutrikimas, stuburo iškrypimas, nuovargis, galvos skausmas, padidėjęs dirglumas, regėjimo problemos,akių nuovargis, riešų sąnarių jautrumas, sprando, pečių juostos, nugaros, juosmens srities skausmai, priklausomybė nuo kompiuterio.
Sveikatos problemų galima išvengti, laikantis pagrindinių darbo kompiuteriu taisyklių.
„Daugelis vartotojų, kurie naudojasi kompiuteriu ilgą laiką, skundžiasi akių nuovargiu, ašarojimu, perštėjimu, pablogėjusiu regėjimu. Dirbant kompiuteriu, svarbu užtikrinti tinkamą natūralų ir dirbtinį apšvietimą“, – pirmiausia pataria specialistė.
Šviesos turi būti pakankamai, kad nereikėtų įtempti akių. Monitorius lango atžvilgiu statomas taip, kad saulės šviesa nepliekstų į akis. Vaizdas visada turi būti ryškus, negalima leisti, kad atsirastų blizgėjimas dėl kito šviesos šaltinio. Šalia monitoriaus neturi būti veidrodžių, stiprių šviesos šaltinių.
Reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių ir tiesioginių šviesos šaltinių priešais monitorių – lango, šviestuvo. Stiprus šviesos šaltinis šalia monitoriaus vargina akis. Patalpoje turi būti užuolaidos ar žaliuzės, saugančios nuo tiesioginių saulės spindulių. Atstumas nuo akių iki monitoriaus turi būti ne mažesnis nei 40 centimetrų.
Dažniau judėkite ir mirksėkite!
„Reikia riboti prie kompiuterio leidžiamą laiką“, – perspėja D. Gedminienė. Ikimokyklinio amžiaus vaikams per dieną prie kompiuterio galima praleisti ne daugiau kaip 15–30 minučių. Laikas praleistas prie ekrano skaidomas į 5 ar 10 minučių dalis per dieną.
9–12 metų vaikams per dieną patartina prie kompiuterio praleisti ne ilgiau kaip 45 minutes, darant 10–15 minučių pertrauką. Vyresniems – iki 2 valandų, kas 30 minučių darant pertrauką.
Pertraukų metu vaikams būtina pakeisti kūno padėtį – pasivaikščioti, pasportuoti.
Dirbant kompiuteriu, reikia sąmoningai dažniau mirksėti. Taip išvengsite „sausų akių“ ir panašių nemalonių pojūčių. Akių nuovargiui pašalinti ir regėjimo sutrikimų profilaktikai rekomenduojama daryti specialius pratimus akims.
Dirbant kompiuteriu namuose, darbą reikia baigti ne vėliau kaip valanda iki miego ir gerai išvėdinti patalpą.
Ant monitorių ekranų kaupiasi dulkės, todėl jas reikia nuolat valyti drėgna šluoste.
Darbo kėdė – su atlošu ir porankiais
„Darbo kėdė turi būti slankiojanti, mažiausiai su 5 ratukais. Kėdės atlošo aukštis ir kampas turi būti lengvai reguliuojami“, – pataria specialistė.
Sureguliavus kėdės aukštį, šlaunys turi būti horizontalioje padėtyje, o kojų pėdos patogiai remtis į grindis. Kėdės sėdimosios dalies polinkio kampas turi būti nežymiai pasviręs į priekį. Nugara turi patogiai remtis į atlošą. Atlošo išlinkimas turi būti klubų aukštyje.
Atlošas turi būti pakankamai aukštas, kad teiktų atramą pečiams ir, esant galimybei kaklui. Kėdės atlošo plotis neturi riboti alkūnių judesio atgal.
Darbo kėdei būtinos reguliuojamo aukščio atramos rankoms. Jomis naudojamasi nedirbant, ilsinant rankas. Porankiai turi būti alkūnių aukštyje. Porankiai leidžia patogiai atremti dilbius, atpalaiduoti pečius. Kėdės galimybė suktis aplink savo ašį leidžia lengvai keisti pozą, taip sumažinant nugaros raumenų įtampą.
Tėvams D. Gedminienė pataria stebėti, kad naudodamiesi kompiuteriu vaikai sėdėtų taisyklingai – tiesiai, giliai, kūno svorį vienodai paskirstydami abiems sėdmenims, nugarą atrėmę į kėdės atramą, galvą truputį palenkę į priekį.
Stalo aukštis turi atitikti kėdės aukštį
Darbo stalas turėtų būti toks, kad užtektų vietos kompiuterio įrangai, būtiniems daiktams ir rankoms pasidėti. Po stalu – pakankamai erdvės kojoms.
Stalo aukštis turi atitikti kėdės aukštį. Atstumas nuo kėdės iki stalo viršaus turi būti toks, kad sėdintysis galėtų laisvai užkelti koją ant kojos ir dirbant jam nereikėtų pasilenkti arba kelti rankų. Pritaikytas, kad alkūnės būtų ties klaviatūra.
„Stalo aukštis – toks, kad viršutinė eilutė ekrane būtų dirbančiojo akių lygyje, o monitoriaus centras – 5–30 laipsnių žemiau akių lygio“, – skaičiuoja D. Gedminienė.
Reikėtų rinktis dviejų lygių kompiuterio stalą, kiekvieno jų aukštis turi būti reguliuojamas atskirai. Viename lygyje turi būti monitorius, kitame – klaviatūra ir pelė. Klaviatūros ir pelės lentyna leidžia vartotojui pritaikyti paviršiaus kampą taip, kad riešai ir alkūnės būtų neutralioje padėtyje arba spausdinant šiek tiek palinkę žemyn.
Pelei – tam tikra vieta
„Kompiuterio pelė irgi gali kelti sveikatos problemų. Dažnai ją naudojant nuvargsta pirštai, riešas ir dilbis“, – sako specialistė.
Pelė turi tilpti į delną taip, kad pirštais būtų nesunku pasiekti klavišus. Dirbant su pele ar kitu valdymo įrenginiu, reikia stengtis jį laikyti kiek galima arčiau klaviatūros, tokiame lygyje, kad nereikėtų nuolat ištiesti rankos.
Kad darbas su pele būtų efektyvesnis ir kuo mažiau judėtų plaštaka bei riešas, naudojamas kokybiškas pelės kilimėlis.
Pelė ir klaviatūra turi būti viename aukštyje ir negali būti nutolusios nuo kūno toliau nei 30 centimetrų. Prieš klaviatūrą turi būti pakankamai vietos plaštakoms ir riešams atremti.
Paprastai klaviatūra statoma 30 centimetrų atstumu nuo kūno ir 15 centimetrų – nuo stalo krašto.
Parengė Marina VISOCKIENĖ
Mokinių sveikatos sutrikimai, kuriems įtakos gali turėti per ilgas sėdėjimas prie kompiuterio:
Metai Mokinių regos sutrikimai (proc.) Skeleto-raumenų sistemos sutrikimai (proc.)
2007–2008 29,4 19,4
2009–2010 30,6 19,9
2011–2012 36,4 21,8
Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro inf.
Akių mankštos pratimai (visus, išskyrus pirmą, kartoti mažiausiai 5 kartus):
* 10 kartų greitai mirksėkite;
* stipriai užmerkite ir atmerkite akis;
* žiūrėkite pora sekundžių žemyn ir staigiai pakelkite žvilgsnį aukštyn;
* užmerkite vieną akį, o kitą atmerkite plačiai, kartokite abejomis akimis;
* galvą laikykite tiesiai ir žiūrėkite į kairę, vėliau – į dešinę;
* žvelkite į tolį 5 sekundes, vėliau 5 sekundes žiūrėkite į objektą, esantį 30 centimetrų atstumu, pavyzdžiui, pirštą.
Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro inf.
Gali būti reikalingas reguliuojamo aukščio stalas
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
DĖMESYS: Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Diana Gedminienė tėvams pataria domėtis vaikų internetiniais kontaktais taip pat, kaip domisi jų draugais. Atkreipti dėmesį į naudojamos medžiagos turinį ir kokius žaidimus vaikas žaidžia, ką programuoja, kokias interneto svetaines lanko..