
Naujausios
Dizainerių poreikį koreguoja krizė
Šiauliuose yra profesionalių interjero dizainerių ar jie visi išbėgiojo? Toks klausimas kilo šiauliečių porai, paveldėjusiai erdvų dviejų kambarių butą, pusketvirto metro aukščio lubomis, ir pabandžiusiai mieste rasti dizainerį.
Laimutė ZIMKIENĖ
redakcija@skrastas.lt
Nerado specialisto
„Tokiame bute gali įsikurti, kaip nuosavame name: jaukiai, įdomiai, savitai, — “Šiaulių kraštui„ sakė 31-erių šiaulietė Orinta. — Tačiau be interjero dizainerio pagalbos to nepadarysi. O dizainerio neradome.“
Naujieji buto savininkai supranta: norint, kad būstas būtų jaukus, nebūtina pirkti brangių apdailos medžiagų bei naujų baldų. Svarbiausia interjere — visumos suderinamumas.
Ieškodami specialistų, sutuoktiniai skambino daugiau nei dešimčiai internete pasiskelbusių dizainerių, bet nepavyko rasti tinkamo. Kai kurie interjero specialistai buvo persikvalifikavę į kitas kryptis, o interjero salonuose dirbančios merginos dažniausiai yra tik pardavimo vadybininkės, ne dizainerės, stilistės ar konsultantės.
Reikia dizainerio!
Pasak Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros vedėjo profesoriaus Giedriaus Šiukščiaus, pasiūlyti gabių interjero specialistų gali ir Dizaino katedra, ir Šiaulių dizainerių asociacija.
G. Šiukščius pastebi: ant interjero dizaino darbų nėra įprasta rašyti pavardžių. Net įdomiausiuose namuose, kur ranką tikrai prikišo dizaineris, varinių lentelių su autoriaus pavarde nerasi. Geriausiu atveju gali pasiklausti pavardės. Tačiau ir ją šeimininkai ne visada žino.
Šiauliuose, pasak G. Šiukščiaus, dizainerių poreikis niekada nebuvo vienodas. Tai potvynis, tai atoslūgis.
„Kai 1985 metais, po studijų, atvažiavome į Šiaulius, visame regione buvome gal tik kokie 5— 7 profesionalūs dailininkai dizaineriai,“ — pasakojo G. Šiukščius.
Dizainerių tuo metu labai stokojo. Kūrėsi didelės ir mažos įmonės, gaminusios baldus, projektavusios interjerą. 90— 95 procentai baigusiųjų dailės studijas eidavo dirbti dizaineriais.
1996 metais Šiaulių pedagoginiame institute buvo įkurta Dailės ir dizaino mokytojo specialybė (dailės bakalauras), 2000-aisiais — Šiaulių universiteto Dizaino katedra.
Ši studijų programa niekada neiškrito iš populiariausių ŠU studijų programų dešimtuko. Dailės ir dizaino mokytojo specialybės kasmet mokosi 20— 25 studentai.
Prieš 3— 4 metus balandžio ir gegužės mėnesiais į katedrą skambinusieji prašydavo: „Reikia dizainerio! Ar galite pasiūlyti kokį gabesnį bebaigiantį studentą?“
Per krizę Šiauliuose nebeliko didelių firmų, galinčių samdyti profesionalius gerai apmokamus dizainerius.
Dizainerių kalykla — Dailės akademija
Rengdamos specialistus, Lietuvos universitetinės aukštojo mokslo mokyklos studijų programas yra pasidalijusios taip, kad viena kitos nedubliuotų. Dauguma dailės ir dizaino specialybių susikoncentravo Vilniaus dailės akademijos rankose.
Bet Šiauliai buvo pirmieji, kur 1996 metais tuometiniame Šiaulių pedagoginiame institute įsteigta Dailės ir dizaino mokytojo (dailės bakalauras) studijų programa, o prieš metus — Aplinkos objektų dizaino programa.
Pasak profesoriaus G. Šiukščiaus, Aplinkos objektų dizaino studijų programa yra vienintelė Lietuvoje studijų programa, ruošianti aplinkos objektų dizainerius. Ši programa sukurta reorganizavus Dailės studijų programos dizaino specializaciją.
Aplinkos objektų dizaino specialybę studijuoja keturi studentai. Jie turės galimybę kurti urbanistinėje aplinkoje, kurioje objektų yra begalės: didelio formato reklaminiai plakatai, vitrinos, tūriniai akcentai, mažoji architektūra: lauko kavinės, kioskeliai, suoliukai, fontanai, landšaftai ir, be abejo, interjeras.
DIZAINERIS: „Ekonomiškai stiprioje šalyje dizaineriai salonuose taip pat nesėdi. Dizaineris projektuoja. Klientus priima priėmėjas arba stilistas, padedantis parinkti sienų apmušalus, baldų gobelenus, priderinti aksesuarus. Krizės atveju dizaineriui gali tekti vienam atlikti visus šiuos darbus“, — sako Giedrius Šiukščius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KŪRYBA: Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros studentai kuria Šiauliams.
INTERJERAS: Originalus gali būti ir vieno kambario interjeras. Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros studentės Ernestos Rubytės parengtas interjero projektas. (dėstytojas lektorius Darius Linkevičius).
FANTAZIJA: Vieno kambario interjero projektas, atliktas Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros studento Vaidoto Repšio. (dėstytojas lektorius Darius Linkevičius).
Nuotr. iš asmeninio Giedriaus Šiukščiaus archyvo