
Naujausios
Pravartu žinoti
Nuo gimimo tėvų name Ginkūnuose (Šiaulių raj.), gyvenantis Justas Gylys netikėtai sužinojo neturintis registruotos gyvenamosios vietos. Seniūnija tikina, kad be namų 26 metų ginkūniškis liko dėl artimųjų kaltės.
Liko be registracijos
J. Gyliui buvo netikėta, kai, „Regitrai“ išduodant vairuotojo pažymėjimą, jis informuotas duomenų bazėse nedeklaravęs savo gyvenamosios vietos.
Vyras net neabejojo, kad nuo pat gimimo yra registruotas tėvų namuose Ginkūnuose, Versmių gatvėje. Tačiau, apsilankęs Ginkūnų seniūnijoje, sužinojo, kad ties jo pavarde registruota gyvenamoji vieta nenurodyta.
Atsiimdamas vairuotojo pažymėjimą J. Gylys buvo priverstas deklaruoti savo gyvenamąją vietą pas tetą Joniškio rajone, Gataučių kaime.
J. Gylio tėvas Romualdas Gylys nesupranta, kaip sūnus galėjo „iškristi“ iš jam priklausančio namo gyventojų sąrašo – buvo registruotas ir neliko.
Anot ginkūniškio, sūnus dėl šio nesusipratimo patiriantis nepatogumų – gyvendamas Ginkūnuose, o savo gyvenamąją vietą deklaravęs Joniškio rajone, jis į Ginkūnų darželį negali užrašyti savo atžalos.
Paveldėjimas – nesutvarkytas
Tėvas sakė savo sūnaus „sugrąžinti“ į namus negali, nes tebėra nesusitvarkęs nekilnojamojo turto – namo dalies – paveldėjimo dokumentų.
Ginkūnų seniūnija sūnų Versmių gatvėje įregistruoti norintį R. Gylį prašo pristatyti sutikimą su antrojo namo savininko parašu. Nėra parašo, kad namo bendrasavininkas (jis miręs) sutinka J. Gylį įregistruoti, nėra ir registracijos.
Namo šeimininkas šiuo metu tvarko namo paveldėjimo dokumentus teisminiu keliu, nes praleidęs nekilnojamojo turto perėmimo terminą.
Gyvenamoji vieta nebuvo deklaruota
Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė įsitikinusi, kad problemos ginkūniškiams prasidėjo ne dėl kokios nors gyventojų duomenų bazės klaidos, o dėl pačių neatsakingumo.
Anot seniūnės, gaunant pirmąjį asmens dokumentą, tuomet šešiolikmečio J. Gylio tėvai privalėjo sūnaus gyvenamąją vietą nurodyti policijos Migracijos skyriuje. Kai tai nebuvo padaryta, nepilnametis liko be registruotos vietos. Neregistruotas jis jau dešimtmetį.
Pasak seniūnės, tai ne pirmas atvejis, kai atžalų, sukakus šešiolikai metų, gyvenamosios vietos tėvai dėl įvairių priežasčių nedeklaravo. Pavėluotai kreipusis dėl deklaravimo duomenys buvo atstatyti.
Nepatogumų dėl deklaravimo vietos patiriančiai šeimai, V. Kvasienės teigimu, visai nebuvo būtina deklaruoti gyvenamosios vietos Joniškio rajone.
Esą R. Gyliui, nepaisant, jog jis nėra vienintelis namo savininkas ir paveldėjimo dokumentai tebetvarkomi, derėjo kreiptis į Ginkūnų seniūniją bei nurodyti, kad sūnus tikrai gyvena Versmių gatvės name.
J. Gylis būtų įtrauktas į neturinčiųjų gyvenamosios vietos apskaitą bei jo deklaruota gyvenamąja vieta būtų nurodyta Šiaulių rajono savivaldybė.
Seniūnės pavaduotoja Loreta Matolienė informavo, kad gyvenamosios vietos deklaravimo funkciją seniūnijos vykdo nuo 2007 metų liepos. Iki tol deklaravimo reikalus tvarkė Migracijos skyrius policijoje.
„Prieš kelerius metus buvo banga, kuomet masiškai kreipėsi asmenys, sužinoję, jog jų gyvenamoji vietą nėra deklaruota, – sakė seniūnės pavaduotoja. – Matėsi, kad asmenys gyvena toje vietoje su tėvais, yra įrašyti namų ūkio knygoje, bet dėl deklaravimo nesikreipė. Namų ūkio knyga nereiškia deklaracijos.“
Dabar asmeniui sukakus šešiolikai metų dėl deklaravimo, kaip būdavę anksčiau, kreiptis nebereikia – gyvenamosios vietos deklaracija yra užpildoma, kai gimus vaikučiui, kreipiamasi dėl vienkartinės išmokos.
Pravartu žinoti
Į palikimo atsiradimo vietos notarą dėl paveldėjimo liudijimo išdavimo būtina kreiptis per tris mėnesius.
Paveldint pagal įstatymą ar pagal testamentą, paveldėjimo teisės liudijimas fiziniams asmenims gali būti išduodamas ir anksčiau nei per tris mėnesius, jeigu notaras turi duomenų, kad, be asmenų, prašančių išduoti liudijimą, daugiau paveldėtojų nėra.
Notarų praktika rodo, kad gyventojai dažnai mano, jog tampa turto savininkais ir nesusitvarkę nuosavybės dokumentų, tik perimdami faktinį turto valdymą. Tokiais atvejais, paveldėjus turtą, kuriam nustatyta privaloma teisinė registracija, iškyla problemų sumanius parduoti ar kitaip disponuoti.
Nuosavybės dokumentų nesusitvarkęs ginkūniškis R. Gylys negali laisvai disponuoti nekilnojamuoju turtu – įregistruoti savo sūnaus.
Praleidus terminą palikimui priimti, reikia kreiptis į teismą dėl paveldėjimo termino atnaujinimo.
VIETA: Pagal tuometinius įstatymus namo savininkas Romualdas Gylys, sūnui sukakus šešiolika metų, privalėjo deklaruoti jo gyvenamąją vietą.
SENIŪNIJA: Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė stebėjosi, kad nepatogumų dėl deklaravimo patirianti šeima nesikreipė į seniūniją. Seniūnė greičiausiai nežino arba pamiršo, kad kreiptasi patarimo buvo.
NAMAI: Ginkūniškis Justas Gylys realiai gyvena tėvų namuose Ginkūnuose, o formaliai – Joniškio rajone.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.