
Naujausios
Jaunasis mokslininkas tyrė mobiliųjų telefonų poveikį
Šiaulių universiteto gimnazijos dvyliktokas, 18-metis Airidas Žukauskas – Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laimėtojas. Savo darbą „Elektromagnetinių bangų, kurias skleidžia mobilieji telefonai, poveikio tyrimas bakterijoms Bacillus subtilis“ (vadovai – Vacys Jankus ir Danguolė Meškaitė) rugsėjį jis pristatys Slovakijoje, Bratislavoje.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Internete Airidui ne kartą teko skaityti apie mokslinius tyrimus, įrodančius neigiamą mobiliojo ryšio telefono bangų poveikį žmonėms. „Buvo mokslininkų, aiškinusių, kad tokio poveikio telefonai neturi. Susidomėjau, kaip yra iš tikrųjų“, – darbo temos pasirinkimą aiškino dvyliktokas.
Ką pavyko sužinoti, aukštojo dažnio generatoriumi švitinant „gerosiomis žarnyno bakterijomis“ vadinamas Bacillus subtilis?
„Bakterijų tyrimo metu mažėjo. Įsitikinau, kad neigiamą poveikį mobilieji telefonai iš tiesų daro“, – tvirtino dvyliktokas. Ar jį įmanoma mažinti? Airidas optimistiškas – įmanoma.
Kiekvienas mobilusis telefonas spinduliuoja skirtingą radiacijos dozę – SAR – ir turi vadinamąjį SAR reitingą. Šiuo rodikliu moksleivis pataria pasidomėti, prieš perkant mobilųjį telefoną. Juo naudotis reikėtų kuo mažiau: po trijų minučių pokalbio turėtų būti ne mažesnės nei 15 minučių pertraukos.
„Padaryti pertraukas kartais primenu tėvams. Pats į mokyklą mobiliojo telefono stengiuosi nesinešioti“, – sakė jaunasis mokslininkas.
Telefoną prie ausies vaikinas rekomenduoja dėti tik paties pokalbio metu, laukiant sujungimo, kai spinduliuotė – didžiausia, patartina telefoną nuo kūno laikyti bent pusės metro atstumu. Laisvų rankų įranga, anot pašnekovo, – geriau nei telefonas prie ausies.
Airidas neabejoja, kad jo darbo tyrimo objektas šiuo metu – labai aktualus: „Ypač tarp moksleivių, juk dažnas mobiliųjų telefonų turi net ne po vieną, o du".
ATEITIS: Airidas Žukauskas Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laimėjimu džiaugtis neskuba. Rūpestį kelia ne tik rimtas darbo paruošimas pristatyti Europos mokslininkų vertinimo komisijai, bet ir artėjantys egzaminai. Ateityje vaikinas norėtų studijuoti biotechnologijas.
Jono TAMULIO nuotr.