
Naujausios
Keturkojis turistas
Dauguma žmonių keliauja drauge su augintiniais. Kokie yra veterinarinės saugos reikalavimai, kurių būtina laikytis kelionių metu?
Augintinio pasas
Anot Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Virusologinių tyrimų skyriaus vedėjos Ingridos Jacevičienės, kelionei reikėtų pradėti ruoštis ne vėliau kaip prieš 4 mėnesius. Iš anksto reiktų susipažinti su tos šalies, į kurią vykstama, gyvūnams keliamais reikalavimais.
Gyvūnai gali sirgti žmonėms pavojingomis užkrečiamomis ligomis. Siekiant užtikrinti reikiamą sveikatos saugumą, būtina laikytis nustatytų gyvūnų patikrinimo ir vežimo reikalavimų.
Norint saugiai keliauti su augintiniais už Lietuvos ribų ar įsivežti juos iš kitų šalių, svarbiausia, kad šie būtų sveiki.
I. Jacevičienė primena, kad augintinio savininkas privalo turėti jo pasą, gyvūnas turi būti paženklintas atsakiklio implantu ar tatuiruote ir paskiepytas nuo pasiutligės.
Lietuvoje identifikuoti gyvūnus ir išduoti jiems pasus gali veterinarijos gydytojai, dirbantys veterinarijos gydyklose. Europos Sąjungoje (ES) gyvūno augintinio pasas pripažįstamas visose ES valstybėse narėse, taip pat Norvegijoje, Šveicarijoje, Vatikane, San Marine ir kitur.
Jeigu gyvūnas vežamas į trečiąsias šalis arba išvežamas iš jų, be ES gyvūno augintinio paso, privaloma turėti valstybinio veterinarijos gydytojo išduotą sertifikatą.
Atsakiklio implantas arba tatuiruotė
I. Jacevičienė pabrėžia, kad keliautojai, vykstantys į Švediją, Jungtinę Karalystę, Maltą ir Airiją, turėtų atkreipti dėmesį, kad šiose šalyse augintinio tatuiruotė nepripažįstama. Identifikavus gyvūną, išduodamas nustatytos formos ES augintinio pasas.
Svarbu ir tai, kad vakcinacija nuo pasiutligės gyvūnui turi būti atliekama, kai jau yra implantuotas atsakiklis. Kitu atveju, vakcinacija bus negaliojanti ir reikės atlikti ją iš naujo.
Pasak I. Jacevičienės, atsakiklio implantas laikomas kaip vienintelė ir išskirtinė šunų, kačių ir šeškų identifikavimo priemonė, kuria nuo šiol keičiamas ženklinimas tatuiruote.
Kitiems, kurie prieš tai buvo identifikuoti tatuiruote ir turi tai patvirtinantį dokumentą, – iš naujo implantuoti atsakiklių nereikia. Atsakikliu paženklintus gyvūnus lengviau patikrinti, ar jie atitinka prevencines sveikatos priemones, skirtas apsaugoti juos nuo ligų.
Veterinariniai reikalavimai
Pagerėjus padėčiai dėl pasiutligės Europos Sąjungos šalyse, Airija, Malta, Švedija ir Jungtinė Karalystė atsisakė sistemos, pagal kurią buvo nustatytas šešių mėnesių privalomasis karantinas.
Augintiniai (šunys, katės ir šeškai) nuo pasiutligės turi būti paskiepyti ne anksčiau kaip prieš 12 mėnesių ir ne vėliau 30 dienų iki išvykimo.
Atliekant pastovią kasmetinę revakcinaciją reikalavimai netaikomi dėl 30 dienų inkubacinio periodo iki išvykimo. Be vakcinacijos reikia atlikti ir dehelmintizaciją (kirmėlių šalinimą). Duomenys apie skiepus turi būti nurodyti augintinio pase.
Pagal nuo šių metų taikomą reikalavimą visi šunys turi būti gydyti nuo kaspinuočio, kad juos būtų galima vežtis į Suomiją, Airiją, Maltą ar Jungtinę Karalystę. Visa informacija apie tokį gydymą turi būti įrašyta gyvūno pase. Šunį galima vežtis praėjus ne daugiau kaip penkioms dienoms po gydymo.
Keliaujantys su augintiniais turėtų žinoti, kad panaikintas reikalavimas dėl kraujo tyrimo, jog skiepai nuo pasiutligės buvo veiksmingi.
Šis reikalavimas nuo šių metų pradžios, I. Jacevičienės žodžiais, netaikomas gyvūnams, įvežamiems iš Europos Sąjungos ir kitų patvirtintų šalių.
Jei keliaujama į valstybes, kurios reikalauja, kad gyvūnui augintiniui būtų atliktas kraujo tyrimas pasiutligės antikūnų titrui nustatyti, pirmiausia reikėtų su gyvūnu kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją, kuris galėtų paimti mėginį šiam tyrimui. Lietuvoje šie tyrimai yra mokami ir atliekami Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI).
Gyvūnams tyrimą dėl pasiutligės antikūnų titro nustatymo galima atlikti praėjus bent 30 dienų po skiepų nuo pasiutligės.
Parengė Marina VISOCKIENĖ
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
REIKALAVIMAI: Keliaujančio gyvūno savininkas privalo turėti augintinio pasą, gyvūnas turi būti paženklintas atsakiklio implantu ar tatuiruote ir paskiepytas nuo pasiutligės.