Molinius automobilius paveldėjo iš tėvo

Molinius automobilius paveldėjo iš tėvo

MANO ŽAISLO ISTORIJA

Molinius automobilius paveldėjo iš tėvo

Šiaulietis Gintautas Plungė saugo iš tėčio paveldėtą medinį lagaminėlį, kuris slepia didžiausią jo vaikystės lobį. Molinės lengvosios mašinėlės ir sunkvežimiai, nedidukai kelio ženklai, ranka pieštos sankryžos – tai tik nedidelė „lobio“ dalis.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Sovietinio laikotarpio atgarsiai

Gintautas Plungė apgailestauja tėčio laiku nespėjęs paklausti apie lagaminėlio turinio kilmę: „Tėtis šį lagaminą laikė rūsyje. Ilgai klausinėjau, kas ten, kol galiausiai leido pažiūrėti. Vėliau kartais jį atsinešdavo į namus ir leisdavo man pažaisti, bet niekada nepasakojo nei kur, nei kaip jį gavo.“

Gintautas pirmiausia traukia įvairias ant storo kartono pieštas, akvarele spalvintas, nuo laiko išblukusias sankryžas, skaito jų rusiškus užrašus. Keturšalės sankryžos maketas buvo dažniau naudojamas nei šešių, todėl labiau nusitrynęs.

Ant maketų vieną po kito vyras deda rankomis darytus delne lengvai telpančius molinius lengvųjų automobilių modelius. „Pobeda“ – Gintautui įdomiausia. Jis spėja, kad galbūt būsimiems vairuotojams skirta mokomoji priemonė – pokario laikų.

Greta dėlioja sunkvežimius su kroviniais, traktorių, autobusus, tramvajų, ugniagesių ir greitosios pagalbos automobilius. Pastato medinį milicininką, kurio viena ranka pagal poreikį gali būti pakeliama arba nuleidžiama. Išsiskiria vienas lengvasis molinis automobiliukas mediniais ratais.

Atskirai lagaminėlyje sudėti popieriniai kelio ženklai, priklijuoti prie metalinių stovelių. Daugelio jų reikšmių 37-erių Gintautas nebeprisimena, nes dabar tokių nebėra. Greta jų – du šviesoforai, tiesa, ne trijų, o dviejų šviesų: baltos ir raudonos arba baltos ir žalios spalvos.

Situacijų žaidimai

Gintautas saugo paveldėtą lobį ant spintos. Tiesa, neatsispiria dažniems dukterų – šešerių Gabijos ir aštuonerių Emilijos – prašymams pažaisti su mašinytėmis.

„Kokių tik situacijų nesugalvojame, – šypsosi vyras, – pavyzdžiui, vaizduojame avarijas: tramvajus atsitrenkė į arkliu kinkytą vežimą, kuris apvirto. Į pagalbą skuba greitoji.“ Gintautas rodo likusius lagaminėlio turtus – už minėtus automobilius mažesnius plastmasinius motociklininkus ant motociklų, arkliu kinkytą vežimą, net patranką.

„Prisimenu, man yra tekę mokytis, kaip elgtis kelyje pasirodžius karinei kolonai“, – mena pašnekovas.

Vaikystės žaislai – iš gamtos

Greta automobilių modeliukų mediniame lagaminėlyje saugomi ir įdomių formų akmenėliai – dar vienas Gintauto vaikystės prisiminimas. Pomėgis išliko iki šiol, todėl jis atlaidžiai žiūri į dukteris, neretai namo partempiančias ir didesnių akmenų.

„Vaikystėje mėgau smėlio dėžėje statyti pilis. Matyt, man neblogai sekdavosi, nes jų pasižiūrėti subėgdavo pusė kiemo vaikų“, – juokiasi prisiminęs.

Kuo natūralesnių medžiagų žaislų Gintautas su žmona Jūrate stengiasi dabar pirkti ar padaryti dukroms. Nors  tėvai palepina ir mergaičių mėgiamomis „barbėmis“. „Kai grįžo kartą lūpą patempusios iš darželio, supratau, kad ir joms reikia „tradicinių“ žaislų – plastikinių blizgančių tviskančių, kokių draugės turi“, – juokiasi Gintautas.

Jei išsaugojote vaikystės žaislą ir galite apie jį papasakoti, skambinkite į „Šiaulių krašto“ redakciją telefonu Šiauliuose 591558 arba rašykite elektroniniu paštu marina@skrastas.lt. Prisiminkime vaikystę kartu.

LAGAMINAS: Šiauliečiui vaikystę primenantys žaislai telpa nedideliame lagamine.

PALIKIMAS: Gintautas Plungė džiaugiasi dukras sudominęs ir savo vaikystės žaislais: „Ateityje juos tikrai dovanosiu mergaitėms, tegul saugo senelio palikimą.“ Nuotraukoje – su vyresnėle Emilija.

PATRANKA: Greta lengvųjų automobilių, sunkvežimių, traktoriaus, senoje mokomojoje priemonėje yra ir patranka.

SANKRYŽA: Ant storo kartono pieštos ir akvarele nuspalvintos sankryžos nuo laiko išbluko.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.