
Naujausios
Mugių prekiautojai traukiasi iš verslo
Pramoninių prekių prekyvietėse dirbantys smulkieji verslininkai pakuojasi daiktus ir nutraukia veiklą. Mokesčių kilpa mugininkus taip užspaudė, kad daugelis jų, išdirbę šiame versle po 10 ir daugiau metų, tampa bedarbiais.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Pabėgo iš mugės, bėga ir iš Lietuvos
Aštuoneris metus Šiaulių „Senojo dvaro“ prekyvietėje drabužiais prekiavusi Sonata jau trečias mėnuo, kaip bedarbė. Gegužės 16 dieną ji išskrenda pas sūnų, šešeris metus dirbantį ir gyvenantį užsienyje.
„Bėgu iš Lietuvos, nes čia ne gyvenimas, bet pražūtis. Žinau, kad tokį kelią renkasi nemažai mugėse prekiavusių šiauliečių. Lietuvoje liks tik tie, kurie neturi pas ką važiuoti dirbti į užsienį“, — prognozuoja Sonata.
Moteris skaičiuoja, kiek kainuoja dirbti mugėje pagal verslo liudijimą tik vieną mėnesį. Daugiau nei 100 litų per mėnesį — verslo liudijimas, 72 litai — Ligonių kasoms, 150 — „Sodrai“, o už vieno kvadratinio metro prekybos vietos nuomą “Senajame dvare“ — 8 litai už dieną. Nuomojo 10 kvadratinių metrų, vadinasi, per dieną vien nuomai reikėdavo atiduoti po 80 litų, o per mėnesį — apie 2000 litų.
„Ar šiais laikais beįmanoma ką nors uždirbti, kai tokie mokesčiai? Nebesurinkdavau net mokesčiams, o iš ko gyventi, už butą mokėti, valgyti, apsirengti?“ — klausia Sonata.
Jos žodžius patvirtina nemažai tuščių prekybinių plotų „Senojo dvaro“ prekyvietėje bei kabantys skelbimai apie išnuomojamus prekybos plotus.
Pjauna mokesčiai
Prekiautojai pasakojo, kad nuo sausio 1 dienos juos visai prispaudė A. Kubiliaus vyriausybės uždėti mokesčiai. „Anksčiau verslo liudijimas metams kainavo 800 litų, dabar — 1400 litų. “Sodros“ ir sveikatos mokesčiai buvo tik simboliniai. O dabar mus mokesčiai baigia papjauti“, — guodėsi prekybininkės.
Sutuoktiniai Donatas ir Jolanta iš maišų krauna prekes. „Pirmadienis. Ką parsivežėm nepardavę iš turgaus, bandysim parduoti čia“, — sako Donatas.
Šeima turi kelias prekybos vietas mugėse, prekiauja turguje. „Iš vienos vietos tikrai neišsilaikytumėm, kai per kelias prekiaujame, sunkiai, bet dar verčiamės. Kai padidino mokesčius, sunku pasidarė visiems mugių prekybininkams“, — sakė sutuoktiniai.
„Žinau nemažai žmonių, kurie iki Naujųjų metų dar turėjo po tris skyrius, po vieną ar du jau uždaro. Nėra prekybos, o mokesčiai dideli, nebeišsilaiko žmonės ir traukiasi“, — teigė prekiautoja Audronė.
Nėra pirkėjų
„Senajame dvare“ sutinkame tik vieną pirkėją, besimatuojančią pigiausius batelius. Prekiautojos kalbasi sustojusios būreliais, geria kavą.
„Pirkimas visai sustojo. Būna dienų, kai — nulis, o jeigu suprekiauji per dieną šimtą litų — tai jau labai gera diena“, — tikina “Senojo dvaro“ prekiautoja Sigita.
Ji pasakojo, kad pirkimas liovėsi jau gruodžio mėnesį. „Kalėdinės prekybos, per kurią visais metais užsidirbdavome daugiausiai, šiemet nebuvo. Lapkritį dar pirko, bet gruodį — jau ne. Toks sąstingis iki dabar laikosi, o kas bus toliau — baisu ir pagalvoti. Nėra pirkėjų“, — liūdnai pasakojo Sigita.
Kai viena prekiautoja per dieną neseniai suprekiavo 700 litų, jos bendradarbės ėjo pasveikinti.
„Būna atvejų, kai nebeužtenka mokesčiams, todėl imi iš namų ir neši, kad susimokėtum. O tai reiškia, kad tą mėnesį dirbai, bet ne uždirbai, o išleidai“, — choru sako prekiautojos.
Kada ateis koma?
UAB „Šiaulių prekybos namai“ generalinis direktorius Algimantas Jankauskas, turintis dar ir dukterinę įmonę “Šiaulių mugė“ sako, kad prekiautojams atėjo sunkus laikas. Bendrovė daugiausia užsiima prekybinių plotų nuoma.
„Valstybė mokesčius padidino, dar žemės ir turto mokesčiai, o mes turim išgyventi iš mokesčių už nuomą. Pavyzdžiui, maistu prekiaujantiems prekybininkams nuomojame šaldytuvą, kuris ima žvėrišką kiekį elektros. Drąsiai galiu pasakyti, kad pelno iš to negauname, ačiū Dievui, kad prekyvietės išsilaiko sumokėdamos už elektrą ir šildymą. Ką “suvalgo“, už tą ir susimoka, o pelno nėra iš ko gauti“, — sakė A. Jankauskas.
„Šiaulių prekybos namuose“ pramoninėmis prekėmis prekiaujantys žmonės tikino, kad dar išsilaiko todėl, kad čia — mažesnis nuomos mokestis, nei “Senajame dvare“. Čia nėra nė vienos laisvos prekybos vietos.
„Kai vienoje valtyje su prekiautojais sėdi, reikia daryti taip, kad visi išgyventume“, — sakė A. Jankauskas.
SĄSTINGIS: Mugės prekiautoja Sigita sako, kad mugės dėl mokesčių ir sustojusios prekybos — vos kvėpuoja.
MAIŠAI: Sutuoktiniai Donatas ir Jolanta nuomoja kelis prekybinius plotus, prekes maišais vežioja iš vienos prekyvietės į kitą — kad daugiau parduotų.
NUOMA: Prie „Senojo dvaro“ kabo skelbimai, kviečiantys nuomoti prekybos plotus, tuščių plotų vis daugėja.
TUŠČIA: Prekybininkai traukiasi iš mugių dėl pakilusių mokesčių valstybei ir nuomos kainų.
PELNAS: UAB „Šiaulių prekybos namai“ generalinis direktorius Algimantas Jankauskas tikina, kad pelno iš prekybinių plotų nuomos — mažai, nes reikia visiems leisti kvėpuoti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.