
Naujausios
Šeimos buhalterijos menas
GRIEŽTA IŠLAIDŲ APSKAITOS PROGRAMA DAUGIAVAIKEI ŠEIMAI UŽTIKRINA SAUGUMĄ
Jauna šiauliečių šeima kiekvieną dieną sėda prie kompiuterio ir iki cento užfiksuoja kiekvieną išleistą litą. Speciali programa parodo, kiek ir kam buvo išleista ir kiek liko mėnesio sąskaitoje. Šeimos biudžeto buhalterija daugiavaikei šeimai leidžia įgyvendinti poreikius ir jaustis stabiliai.
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Sukūrė pajamų ir išlaidų programą
Šiauliečiai Asta ir Adomas Buškai susituokė prieš ketverius metus. Asta pagal specialybę filologė, Adomas — programuotojas. Prieš keletą metų pora paėmė banko paskolą ir įsigijo trijų kambarių butą.
Netrukus gimė sūnelis Benas. O po gerų metų į pasaulį pasibeldė iš karto du — Gedas ir Gvidas.
„Sužinojusi apie dvynukus, kelias valandas sėdėjau ir žiūrėjau į vieną tašką. Buvo labai neramu“, — praeities nuotaikomis dalijosi Asta.
Reikėjo galvoti, kaip gyvens. Visos šeimos pajamos — Adomo atlyginimas, vienerius metus Astai mokama motinystės pašalpa ir vaikų išmokos. Kaip ir kitos jaunos šeimos, Buškai negauna absoliučiai jokių valstybės lengvatų.
Buvo akivaizdu: reikia kažko griebtis. Tuomet Adomas sėdo prie kompiuterio ir sukūrė specialią lėšų apskaitos programą. Atskirose grafose žymimos išlaidos maisto prekėms, pramogoms, būstui, vaistams ir kitoms reikmėms. Speciali skaičiuoklė rodo bendrą išlaidų ir pajamų ataskaitą. Vienintelė sąlyga — kas dieną užfiksuoti visas, net pačias smulkiausias, šeimos išlaidas.
„Pasiimame dienos čekius ir viską surašome. Pavyzdžiui, išleidome 70 centų — įrašome. Pastatėme automobilį, išleidome litą — įrašome. Visada tiksliai žinome, kiek turime, kiek tą dieną išleidome, kiek liko iki mėnesio pabaigos, — kruopšti buhalterija Astos anaiptol nevargina.
Priešingai, ji sako mėgstanti skaičius, o fiksuoti šeimos pajamas ir išlaidas jai tiesiog įdomu.
Lėšų apskaitos programa šeimai suteikia saugumo ir stabilumo jausmą — abu žino, kad finansinės gyvenimo vadžios yra jų rankose. Greitai paaiškėjo, kiek lėšų per mėnesį reikia vienam ar kitam maisto produktui, pramogoms, vaistams ir kitoms reikmėms.
Asta atmintinai žeria skaičius: penkių asmenų šeima maistui per mėnesį išleidžia apie 1300 litų. Pavyzdžiui, pienui prieš porą mėnesių atseikėdavo 150 litų, dabar — apie 90 litų. Tai nereiškia, kad pienas atpigo, paprasčiausiai augantys vaikai pradėjo valgyti įvairesnį maistą. Už vaistus praėjusį mėnesį šeima paklojo 288 litus.
Pramogoms — apsilankymui kavinėje, akcijinėms knygoms, bilietams į teatrą balandį šeima skyrė 82 litus. Už šiukšlių išvežimą moka 70 litų kas ketvirtį — po lygiai suaugusieji ir vaikai. Butas žiemą kainavo apie 800 litų, panašiai tiek pat moka auklei. Būsto paskola suryja apie 1100 litų per mėnesį, tiesa, čia jauną šeima paremia tėvai. Be to, visi trys mažyliai su mama lanko muzikos pamokėles: lavina ritmą ir pratinasi prie kolektyvo.
„Būtina kartkartėmis išeiti į viešumą, nes namuose taptume vien laukinukais“, — sako Adomas.
Kiekvienos savaitės pradžioje Asta peržvelgia akcijas didžiuosiuose prekybos centruose. Prekinasi tomis valandomis, kada taikomos nuolaidos, pavyzdžiui, po 8 valandų vakaro.
„Atidžiai seku, kur ir kokiais produktais prekiaujama su nuolaidomis. Štai vakar sužinojau, kad sauskelnėms taikoma 20 procentų nuolaida. Užsipirkome nemažą kiekį, taip sutaupėme 90 litų“.
Didžiulio kalno sauskelnių trims mažyliams turėtų užtekti maždaug pusantro mėnesio laikotarpiui.
Asta suskaičiavo, kad aktyvus naudojimasis įvairiomis akcijomis jų šeimai padeda sutaupyti per du šimtus litų per mėnesį.
„Jeigu neskaičiuotume, būtų chaosas, neįsivaizduoju, kaip mes gyventume“, — jaunos moters nuomone, tiktai atidžiai ir atsakingai tvarkomas biudžetas gelbsti šeimą nuo finansinių duobių ir skolų. Tuo įsitikino patys. Tereikėjo parą kartų šiek tiek atsipalaiduoti, ir mėnesio pabaigoje sąskaita iškart “suėjo į minusą“.
Svajonė — nuosavas namas
Ne vienas tikriausiai pasakytų, kad auklė šeimai, kurioje mama nedirba, — pernelyg didelė prabanga. Bet Asta ir Adomas mano kitaip.
Jeigu nebūtų auklės, sako Asta, reikėtų užsidaryti tarp keturių sienų, mat vaikų amžius toks, kad be priežiūros jų neįmanoma palikti nė sekundei. Lipa, ropščiasi, ima, traukia, bėga, griūna — vyksta nuolatinis šurmulys, tarsi kiekvieno mažylio viduje būtų įdėtas amžinojo judėjimo variklis. Beje, vietoje vieno žaislo tenka pirkti iš karto tris, kitaip broliukai susipeš.
Miegas ir ramūs atokvėpiai Astai ir Adomui — itin reta prabanga.
Aktyvų poilsį ir teatrą mėgstantiems sutuoktiniams auklė leidžia išsiruošti pažiūrėti naujo spektaklio arba susitikti su draugais. Asta mano, kad vienai būtų labai sunku: vien trijulės išvedimas į lauką reikalauja specialios dviejų suaugusiųjų priežiūros ir organizacijos.
„Neturiu trijų rankų. Du laikau, o trečias, žiūrėk, jau kažkur prapuolęs“, — šypsosi jauna mama.
Artėjant vasarai, šeimyna nusipirko dviračius, tris kėdutes ir visas penketukas neseniai išsiruošė prie Kryžių kalno. Bet nuvažiavo tiktai iki pusiaukelės: nepratę prie turistinių žygių, mažyliai pradėjo zirzti. „Sustojom, sumaitinom bananus ir grįžom, — šypsosi Asta. — Svarbiausia, kad galime būti visi kartu.“
Nors nėra lengva, jauni žmonės nesiruošia guostis. Jų nuomone, auksu niekur nelyja. Pakanka viską planuoti nuo pat pradžių: įgyti išsilavinimą, racionaliai tvarkyti biudžetą ir visomis jėgomis kabintis į gyvenimą.
Rudenį Asta grįš į darbą. Didžiausia poros svajonė yra pasistatyti namą, kad vaikai augtų savame kieme, ne ant asfalto.
PATIRTIS: Asta ir Adomas Buškai, auginantys tris mažylius, iš savo patirties įsitikinę: tiktai griežta biudžeto buhalterija leidžia įgyvendinti šeimos narių poreikius ir apsaugo nuo skolų.
TAUPYMAS: Iš karto pirkdama didžiulį kalną akcijinių sauskelnių, šeima supaupė apie 100 litų. Trims mažyliams jų turėtų užtekti maždaug pusantro mėnesio laikotarpiui.
PROGRAMA: Speciali lėšų apskaitos programa užfiksuoja visas išlaidas maisto prekėms, pramogoms, būstui, vaistams ir kitoms reikmėms. Speciali skaičiuoklė rodo bendrą išlaidų ir pajamų ataskaitą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.