
Naujausios
Tautodailininkus gelbsti originalumas
Kelmėje veikianti tautodailės paroda ir per liaudies meno šventę šurmuliavusi tautodailininkų mugė patvirtino, jog kiekvienas tautodailininkas yra savitas, nes jo kūrinys – rankų, o ne staklių darbas. Kai kurie tautodailininkai atradę naujų originalių technologijų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kūriniuose Kelmės vardas
Vaiguviškis tautodailininkas Aivaras Norbutas pradėjo gaminti medines lenteles pjaustymui su Kelmės vardu ir miesto herbu. Kaip įamžinti raides ir herbo piešinį taip, kad jis nesusigadintų ant lentelės pjaustant duoną, daržoves ir kitus dalykus? O gal lentelė netinka praktiniams tikslams, tik dėl grožio? Pasirodo, pjaustymui naudojant kitą neišgražintą pusę, lentelę galima naudoti ir naudoti.
Piešinys ir raidės medyje išgraviruojami, po to patamsinami. „Ateityje su Kelmės vardu bus ir raktų pakabukai, – pasakoja tautodailininkas. – Tokių daiktų darome nedaug. Jie tinka tik Kelmės pirkėjui, suvenyrams. Į sostinę šių darbų nevežame. Parenkame ką nors universalesnio.“
Beje, ir kiti Aivaro bei jo pagalbininkų darbai reprezentuoja Kelmę, nes jie pažymėti specialiu logotipu.
Kelmės vardą savo juostose įamžina ir audėjos Marė Žukauskienė, Ona Butvilienė, Birutė Kmitaitė.
Piešiantys tautodailininkai paveiksluose užfiksuoja tėviškės gamtą, tuo taip pat įamžindami Kelmę, Tytuvėnus ir kitus Žemaitijos kampelius. Keletą peizažų eksponavo tytuvėniškiai Petrauskai ir kiti rajono dailininkai.
Naujos technologijos
Norėdami išgyventi iš kūrybos tautodailininkai privalo siekti originalumo, darbuose derinti praktinę savo kūrinio prasmę su grožiu ir išskirtinumu.
A. Norbutas neseniai atrado visiškai naują technologiją. Jis gamina medinius padėkliukus su originaliomis inkrustacijomis. Puošmena tampa grikių, ryžių kruopos. Padėkliukuose išpjautos įvairių formų ertmės pripilamos užpildo. Padengiama specialia medžiaga, kuri sustingusi atrodo lyg stiklas.
„Šią technologiją atradau pats, – pasakoja Aivaras. – Nieko panašaus niekur nemačiau. Ilgai galvojau. Paskui išbandžiau medžiagą, iš kurios daromas dirbtinis akmuo. Ji puikiai susigyveno su medžiu. Tačiau savo technologijos subtilybių nenorėčiau iki galo atskleisti.“
Nenorėjo apie visiškai naują technologiją pasakoti ir šiaulietė tautodailininkė, Kelmėje vykusioje mugėje pristačiusi didžiulius, įvairių formų lauko vazonus.
Jie visi skirtingi, nes lipdyti rankomis iš Tatrų kalnų uolienos. Savo pavardės nenorėjusi skelbti tautodailininkė kelis mėnesius stažavosi Čekijoje. Čia ir išmoko lipdyti lauko vazonus.
Dabar darbuojasi Šiauliuose. Iš Čekijos parsigabena po sunkvežimį uolienos. Tiek medžiagos užtenka metams. Uoliena sudaro tik penktadalį visų reikiamų medžiagų. Į masę dedami dar septyni komponentai.
Vieninteliai
Jau ne pirmi metai savo amatą demonstruoja ir originaliais darbais garsėja kelmiškiai tautodailininkai Kornelija Lopetienė, Valdas Bandza, Mečislovas Ežerskis.
K. Lopetienė stebina didžiulėmis suvenyrinėmis ir mažesnėmis šiaudinėmis skrybėlėmis. Jas mielai perka liaudies šokių kolektyvai, užsienio svečiai ir originalesnio galvos apdangalo norintys poilsiautojai.
Tautodailininkės pirštai mikliai supina šiaudelius, iš kurių gimsta ne tik skrybėlių detalės, bet ir originalūs Kalėdų bei Velykų suvenyrai. Šiaudeliais puošiamos vazos, indai netgi vaikiškos vygės.
Akmentašys V. Bandza „atrado“ akmeninius rūpintojėlius. Lietuviams įprasti iš medžio drožti rūpintojėliai ir įvairios sakralinę prasmę turinčios figūrėlės. Valdas iš akmens ištašo mažyčius ir didesnius parimusius rūpintojėlius, angelus ir kitokias skulptūras. Kito tokio tautodailininko nėra.
M. Ežerskis medyje pamatė lazdą ir išgarsėjo visoje šalyje. Jis kuria miške arba krūmuose. Būtent čia pamato originalų, susiraičiusį krūmo kamieną arba medžio šaką. Ją parsineša namo. Padailina ir gauna originalią lazdą. M. Ežerskio drožtos lazdos – ne tik pagalbininkės sunkiai paeinantiems žmonėms, bet ir gamtos išdaigos. Vienos jų primena gyvatę, kitos – velnio galvą. Kelių šimtų lazdų autoriaus kolekcijoje visos lazdos – skirtingos.
AUDĖJOS: Kelmės audėjos Onutė Butvilienė, Birutė Kmitaitė ir Marytė Žukauskienė garsina Kelmę originaliais savo darbais ir ruošia sau pamainą.
GARSINIMAS: Kelmėje vykusioje tautodailininkų mugėje Aivaro Norbuto pagamintomis pjaustymo lentelėmis, su Kelmės vardu ir herbu, bei paties tautodailininko atrasta technologija sukurtais padėkliukais prekiavo jo padėjėjai Kristina ir Irmantas.
VAZONAI: Šiaulietė tautodailininkė lipdo lauko vazonus iš Tatrų kalnų uolienos.
ORIGINALUMAS: Akmentašys Valdas Bandza demonstruoja savo amatą, toliau kelmiškis tautodailininkas Mečislovas Ežerskis rodo savo ir pačios gamtos sukurtas lazdas.
DOMĖJIMASIS: Tautodailės mugėse susidomėjimo sulaukia tautodailininkės Kornelijos Lopetienės iš šiaudelių pinti suvenyrai
PIEŠĖJAI: Tytuvėniškiai Rimantas ir Monika Petrauskai tautodailės parodoje eksponavo tapytus peizažus. Piešia visa Petrauskų šeima.
Autorės nuotr.