
Naujausios
Vyras rankdarbius kuria žiemą, žmona – vasarą
Vakar Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filiale atidaryta sutuoktinių Ritos ir Algimanto Dainių darbų paroda. Joje – žmonos vaškografijos paveikslai, vyro – odiniai papuošalai, dėžutės, medžio dirbiniai.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Vaškografiją sugalvojo pati
Ilgametė Gytarių progimnazijos piešimo, braižybos, technologijų mokytoja-metodininkė R. Dainienė vaškografiją atrado prieš šešerius metus. „Nuo studijų metų vaškinės kreidelės buvo mano mėgstamiausia kūrybos priemonė“, – prisimena mokytoja.
Pačios sugalvotą, grotažą primenančią piešimo kreidelėmis techniką ji pavadino vaškografija. Grotažui sukurti popieriaus lapas nuspalvinamas vaškinėmis kreidelėmis, vėliau padengiamas juodu guašu ir šiam išdžiūvus smailiu daiktu piešiama.
R. Dainienė lapą dengia keliais vaškinių kreidelių sluoksniais, pradedama nuo šviesiausio atspalvio, ir tada jame braižo piešinį, dažniausiai – skalpeliu.
Darbų tematiką autorei diktuoja aplinka – fontanas, laužas, saulėlydis. „Tai – pasąmonės versmės, raižau negalvodama. Man kūryba – lyg meditacija, į kurią kartais ir dviem dienoms nuoširdžiai pasineriu“, – sako šiaulietė.
Parodoje prie darbų pavadinimų nerašė. „Tegul žiūrovai patys sugalvoja“, – šypsosi autorė.
Simegrafija sudomino ir neįgaliuosius, ir mokinius
Jau kelerius metus Lietuvos paraplegikų asociacija, kuriai priklauso ir A. Dainius, vasaromis Monciškėse (prie Palangos) rengia kūrybines stovyklas. Jose mokytojauja ir R. Dainienė.
Šiemet tokios stovyklos metu R. Dainienė neįgaliuosius mokė simegrafijos. „Ši technika patinka ir mokiniams“, – ji kviečia apžiūrėti moksleivių darbų savo kabinete progimnazijoje.
Simegrafijos pavadinimas kilęs nuo žodžių „simetrija“ ir grafika“ ir geriausiai apibūdina šių preciziškai simetriškų darbų esmę.
Jiems sukurti į gipso plokštę, aptrauktą, geriausiai – tamsiu audiniu, tvirtai, bet ne iki galo įkalamos vinys. Iš jų dažniausiai formuojamas norimo dydžio apskritimas, kvadratas ir/ar širdis.
Vėliau norimos spalvos medvilniniai siuvimo siūlai, naudojant tam tikrą sistemą, vyniojami ant sukaltų vinių. Tai daroma keliais aukštais: arčiausiai audinio – iš vienos spalvos siūlų, aukščiau – antros, dar aukščiau – trečios. „Taip gimsta trimatis vaizdas“, – pasakoja mokytoja.
Nuo medinių šaukštų iki odinių papuošalų ir dėžučių
Algimantas Dainius medžio drožiniais susidomėjo taip pat Monciškėse, maždaug prieš 15 metų. „Pradėjau drožti nuo šaukštų“, – prisimena. Pirmasis jau buvo tinkamas naudoti, nors ir netobulai išdrožtas.
Dabar vyro drožtais šaukštais žmona maišo verdamą uogienę. „Valgyti vis dėlto esu pratęs metaliniais“, – šypsosi vyras.
Po odos dirbiniams skirtos vasaros stovyklos, vyras ėmėsi odinių papuošalų ir dėžučių gamybos. Įdomiausia jam kurti dėžutes, kurių paviršiuje įspausti augaliniai motyvai – lapų, žiedų. Tai – itin kruopštus darbas. Formos kuriamos iš po odos gabalėliu tepamų klijų.
Odos, medžio savo darbams vyras sako gaunantis per kitus bendraminčius. „Praverčia ir senos odinės rankinės, striukės“, – pasakoja.
Rankdarbiams Algimantas skiria ilgus žiemos vakarus. Kitais metų laikais mieliau žaidžia biliardą – Lietuvos neįgaliųjų biliardo-pulo čempionate tik šiemet priešininkams užleido pirmąsias pozicijas, ir – bočią: čempionate Lietuvoje šiauliečių neįgaliųjų komanda šiemet buvo antra, TAFISA žaidynėse – pirma.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
VAŠKOGRAFIJA: „Antro tokio pat vaškografijos darbo sukurti neįmanoma“, – įsitikino šią kūrybos technologiją sugalvojusi mokytoja-metodininkė Rita Dainienė.
AUTORIUS: Didžiąją dalį savo medinių ir odinių dirbinių Algimantas Dainius dovanoja. Neatlygintinai vedė medžio dirbinių kūrybinę stovyklą neįgaliesiems Monciškėse, darbo su oda gudrybių mokė poezijos ir kitų menų mėgėjus iš asociacijos „Menų šaltinis“.
PAPUOŠALAI: Tarp Algimanto Dainiaus darbų – odiniai papuošalai.
FAKTŪRA: Ant odinių dėžučių formuojami augaliniai motyvai.
MenPUOŠYBA: Medinius dirbinius – šaukštus, dėžutes – A. Dainius mėgsta puošti gintaru.
ANGELAS: „Pievų angelas“ – mėgstamiausias autorės darbas. Sulaukė pasiūlymo jį parduoti už 400 litų, bet atsisakė.
SIMEGRAFIJA: Ilgiausiai, kuriant simegrafijos paveikslus, užtrunka pagrindo paruošimas – sukalti vinis į gipso plokštę.
Asmeninio albumo nuotr.
2004-IEJI: Kūrybinės neįgaliųjų stovyklos Monciškėse metu Algimantas Dainius išdrožė didžiausią skulptūrą – ąžuolinį Neptūną (kairėje), prie kurio su žmona Rita ir nusifotografavo. Pajūryje Monciškėse ji stovi ir dabar.